Danas je, nakon šest meseci odlaganja, pred Drugim osnovnim sudom u Beogradu počelo ponovljeno suđenje bivšem predsedniku opštine Grocka Dragoljubu Simonoviću i još trojici okrivljenih za paljenje kuće novinaru Milanu Jovanoviću. Nakon što je pročitana optužnica, okrivljeni su negirali krivicu. Sledeće suđenje je zakazano za 20. septembar.
U današnjem izdanju Alo-a, pohvalno se tvrdi da ukrajinska vojska u ratu protiv Rusije koristi „taktiku Srba” - nadmudrivanje protivničke vojske lažnim metama - kao i da je to konstatovao Vašington post. U tom tekstu je zaista navedeno da je i Vojska Jugoslavije koristila ove taktike protiv NATO-a tokom rata na Kosovu, ali Vašington Post podseća da takve metode koriste razne vojske, uključujući i rusku. Alo je to, međutim, prećutao, pa se iz teksta zaključuje da se radi o srpskom „patentu”.
„Svetska eksluziva” da je američki Blumberg objavio intervju sa direktorom Telekoma Vladimirom Lučićem, u kojem je pohvalno pisao o poslovanju ove državne kompanije, pojavila se u brojnim medijima u Srbiji poput Večernjih novosti, Informera, Republike,Kurira, Aloa i pokrajinskog javnog servisa. Čitaoci su već u naslovu mogli da pročitaju kako svetski poznat Blumberg hvali srpski Telekom, ali im nigde nije napomenuta ključna stvar - da je Telekom platio za objavljivanje pohvalnog teksta, odnosno da je reč o plaćenom sadržaju iza koga ne stoji redakcija. Osim što se radi o sadržaju koji nije novinarski već je reklama, nije čak ni potekla sa Blumberga, već sa britanskog sajta Biznis reporter, odakle ga je preneo Blumberg.
Šta pomislite kada pročitate da je američka vlada objavila zvanične podatke prema kojima vakcine protiv koronavirusa povećavaju rizik od obolevanja od kancera za čak 143.233 odsto? Ove tvrdnje se poslednjih dana dele u brojnim grupama na Vajberu, Fejsbuku i Telegramu, kao i na portalima poput Nulte tačke. Ipak, ovo nisu nikakvi zvanični podaci, niti se iz njih mogu izvući bilo kakvi zaključci - dokaza da vakcine izazivaju rak nema. Ovoga puta, ova lažna vest je između ostalog do Srbije došla sa sajta Aleksa Džounsa, kontroverznog američkog voditelja koji decenijama širi dezinformacije koje dobro naplaćuje.
Društvenim mrežama se ovih dana šire manipulativne tvrdnje da direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Gebrejesus nije vakcinisan, čime antivakseri pokušavaju da dokažu da su vakcine toliko opasne da ni vodeći zagovornici vakcinacije ne žele da ih prime. Kao argument koriste isečak iz njegovog video intervjua, istrgnutog iz konteksta, u kome izgleda kao da Gebrejesus izbegava da odgovori na pitanje kada je vakcinisan.
„Ubijeni japanski premijer nije sledio naredbe, vratio je 1,6 miliona doza vakcina i dao građanima ivermektin. Ima li smisla sada?“, glasi post na Vajber grupama takozvanih „istraživača zavera“. Post se odnosi na Šinzoa Abea koji je upucan u julu tokom svog govora u izbornoj kampanji, ali je kao motiv ubica naveo lične razloge. Osim toga, ivermektin nije odobren kao deo protokola za lečenje kovida u Japanu tako da nema nikakvih dokaza da je atentat bilo kako povezan sa pandemijom koronavirusa.
Na Telegram kanalu „Istina“ objavljena je neistina - da se jedan Afroamerikanac, po svemu sudeći u SAD, „ukočio“ nasred ulice zbog Fajzer vakcine. Postavljen je i snimak videa tog čoveka koji sa kolicima iz supermarketa stoji na trotoaru potpuno „zaleđen“. „Odlično radi Fajzer vakcina“, napisao je administrator ovog kanala. Međutim, video se na internetu pojavio mesecima pre nego što je počela vakcinacija.
Za prvih pet meseci rata u Ukrajini, mediji i društvene mreže u Srbiji, BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori objavili su više od 1.500 netačnih i manipulativnih tvrdnji o ovom sukobu, zaključak je izveštaja See Check mreže, regionalne mreže fektčekera čiji je Raskrikavanje član. Dominira proruski narativ - naročito u Srbiji - a u manjoj meri su, kako se ističe u izveštaju, prisutne dezinformacije koje idu naruku ukrajinskoj strani.
„Francuski humanitarac razotkriva laži Kijeva“, piše Informer u izdanju od srede i navodi da je masakr u ukrajinskom gradu Buča bio „namešten“. Prenose tvrdnje bivšeg francuskog vojnika Adrijana Bokea koji je za evropske medije u prethodnom periodu govorio da je bio u Buči u to vreme i svedočio „režiranju“ ovog masakra krajem marta. Osim što za svoje priče ne nudi nikakve dokaze, on je uhvaćen u laži - fektčekeri francuskog Liberasiona došli su do podataka o njegovim ulascima u Ukrajinu u tom periodu i utvrdili da u to vreme (kraj marta) Boke uopšte i nije bio u ovoj zemlji.