Viši sud u Beogradu osudio je portal In Medija i urednicu Vericu Marinčić u prvom od sedam postupaka koje su protiv nje pokrenuli roditelji maloletnih karatista iz Inđije i naložio joj da jednom od njih isplati 100 hiljada dinara odštete i još 60 hiljada za sudske troškove. Oni su je, naime, tužili sredinom ove godine jer je objavila fotografiju njihove dece na prijemu kod predsednika opštine koji im je tom priliku podelio med za potenciju „Fruškogorski skočko”. Presuda koja je ovih dana stigla je prva, a još šest njih se očekuje. Iako njen advokat najavljuje žalbu, Marinčić za Raskrikavanje kaže da pretpostavlja da će i druge presude biti istovetne i da će, ako bude pravosnažno odlučeno da mora da isplati više od milion dinara odštete, to biti „poslednji klin u kovčegu u koji su nas saterali”, jer In Medija nema taj novac.
Telekom Srbija krajem jula ove godine obavestila je makedonsku antimonopolsku komisiju o planu da preuzme kompaniju Mondo INC, izdavača tabloida Kurir i još nekoliko medija. U Telekomu i dalje odbijaju da jasno kažu konačnu odluku, iako su očigledno krenuli u obiman posao prikupljanja dokumentacije i dozvola. „Jedno je da dobijete dozvolu regulatora, a drugo da li će doći do preuzimanja”, kratko je za Raskrikavanje prokomentarisao direktor Telekoma Vladimir Lučić. Ovoj nameri Telekoma prethodilo je, između ostalog i usvajanje novih medijskih zakona kojima je omogućeno da ova državna kompanija može da bude vlasnik medija.
Gostujući u emisiji televizije Kurir, teoretičar zavere Saša Borojević izneo je tvrdnje da nijedna osoba koja je rođena slepa nije homoseksualna, sugerišući da je homoseksualnost proizvod indoktrinacije i manipulacije. Ova teza izazvala je burne reakcije na društvenim mrežama, a video-isečak emisije ubrzo je postao viralan. Međutim, već priznata naučna istraživanja ukazuju na to da je seksualna orijentacija biološki uslovljena, to jest da se ljudi rađaju sa predispozicijom za određenu orijentaciju.
„U Rusiji je donet zakon da žena koja doživi silovanje ima pravo da ubije silovatelja bez krivične odgovornosti. Broj silovanja se smanjio za 43 odsto u Rusiji”, tvrdi odbornik u Skupštini Grada Beograda, Saša Borojević u video snimku koji je nedavno podelio na svom Fejsbuk profilu. Ipak, nije istina da Rusija ima taj zakon, a u ovoj zemlji je poslednjih godina zabeleženo čak nekoliko slučajeva u kojima su upravo žrtve silovanja i nasilja bile predmet policijske istrage zbog sumnji da su one počinile krivično delo.
U Višem sudu u Beogradu danas je nastavljen proces koji je protiv BIRN-a pokrenuo gradonačelnik Aleksandar Šapić za povredu časti i ugleda. Povod je novinarsko otkriće da je kupio vilu od skoro 400 kvadrata u Trstu, a koju nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije. Šapić je na sudu rekao da je Agenciji dostavio kupoprodajni ugovor, ali da se nije „bavio popunjavanjem obrazaca i detaljima" već da je to radila njegova sekretarica. U sudnici je u nekoliko navrata dobacivao novinarima BIRN-a, tražio od njih da otkriju izvor i rekao da je ova tužba pokušaj da se osujete „buduće laži" o njemu.
Ni nakon tri godine otkako su vakcine protiv kovida dostupne, dezinformacije o njima ne prestaju da se šire. Dok zdravstvene institucije u Srbiji apeluju na građane da doniraju krv i spasu nečiji život, portal Nulta tačka upozorava da je krv onih koji su se vakcinisali protiv korone „toksična”. Nulta tačka ovo tvrdi na osnovu studije stare šest meseci koju nije pregledala naučna zajednica i koju su već osporili fektčekeri. Osim toga, više zdravstvenih institucija jasno ukazuje upravo na suprotno - da vakcinisani protiv kovida mogu biti dobrovoljni davaoci krvi i da ne mogu naškoditi onima koji tu krv prime.
Prorežimski portal Vaseljenska je u nedavno objavljenom tekstu javni oglas za posao Agencije Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID) predstavio kao veliku pretnju po demokratiju Srbije. U tekstu se dokument koji je transparentan prikazuje kao zavera, uz citiranje dela oglasa koji uopšte ne postoji. Docent na Departmanu za komunikologiju i novinarstvo Univerziteta u Nišu Neven Obradović smatra da tekstovi ovog tipa ciljaju publiku sklonu neproveravanju informacija i doprinose produbljivanju društvenih podela.
Mediji u Srbiji nedavno su masovno izveštavali da je srpski džudista (džudoka) Nemanja Majdov suspendovan na pet meseci jer se prekrstio tokom takmičenja na Olimpijskim igrama u Parizu. Međutim, Internacionalna džudo federacija (IJF) je izdala saopštenje u kome je navedeno da je Majdov zaista optužen za „pokazivanje jasnog religijskog znaka prilikom ulaska na borilište”, ali i za odbijanje da se pokloni protivniku nakon meča, kao i za skidanje džudogija na borilištu. IJF je takođe podsetila da je Majdov u prošlosti već bio upozoren zbog sličnih prekršaja, te da je 2018. i 2022. godine bio opomenut da bi mogao biti sankcionisan. Po njihovim rečima, sportista nijedno od tih upozorenja nije osporio, te smatraju da nije tačno da nije bio upoznat sa pravilima koja zabranjuju isticanje bilo kakvih religijskih, političkih ili etničkih znakova na borilištu u džudou.
Regionalna mreža See Check, zajedno sa svojim partnerima, poziva sve zainteresovane da se prijave na regionalni projekat „See Check Network - borba protiv dezinformacija kroz mrežu provera činjenica”. Projekat je namenjen organizacijama civilnog društva i medijima koji žele da unaprede medijsku pismenost i suprotstave se širenju dezinformacija.