Mladen Petković, bivši direktor državnih fabrika oružja Krušik i Zastava oružje, navodno je uhapšen 19. septembra u Kirgistanu, prema informacijama portala Radar. Vest je bila skrivana od javnosti mesec dana, a još uvek se ne znaju nikakvi zvanični detalji – najpre zašto je uhapšen zajedno sa još jednim profesorom Beogradskog univerziteta. Nakon što je Radar objavio detalje o Petkovićevoj povezanosti sa SNS-om i njegovoj ulozi kao funkcionera u opštini Zemun i srpskim fabrikama oružja, portal Republika je Petkovića označio kao „Đilasovog čoveka” u pokušaju da ga distancira od SNS-a. Ni u jednom delu teksta Republike, dugogodišnji saradnik vlasti, Mladen Petković nije povezan sa vladajućom partijom, niti sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Zamislite da odete u banku i podignete kredit kako biste vratili dugove za struju i grejanje, a onda okruženju ispričate da je banka u stvari odlučila da investira u vas jer vas je prepoznala kao klijenta od poverenja, tako da čitavu tu stvar zapravo prikažete kao svoj uspeh. Otprilike tako bi se moglo opisati izveštavanje prorežimskih medija o tome da je državni Telekom emitovanjem obveznica prikupio od investitora 900 miliona dolara. To zapravo znači da se zadužio da bi od tih para između ostalog refinansirao postojeće dugove, ali to tabloidi ne spominju, već navode da su „investitori Telekomu nudili milijarde” i da je ovo veliki uspeh državne kompanije.
Tabloid Informer nedavno je objavio tekst u kojem pokušava da diskredituje protest protiv iskopavanja litijuma u Loznici, nazivajući učesnike „lažnim ekolozima i „opozicijom”, dok protest prikazuje kao nedovoljno brojan. Iako su u istom tekstu objavili fotografiju na kojoj se može prebrojati oko 1.900 ljudi, u tekstu tvrde da ih je tri puta manje, svega 680. Ovakvi navodi deo su šireg narativa prorežimskih medija koji mesecima umanjuju značaj protesta protiv iskopavanja litijuma u Srbiji, prikazujući ih isključivo kao pokušaj smene predsednika Vučića.
Prorežimski tabloidi poput Informera, Alo-a i Srpskog telegrafa su oduševljeno dočekali rezultate popisa u Crnoj Gori, jer se ispostavilo da je od 2011. porastao broj građana koji se izjašnjavaju kao Srbi. Taj broj je veći za oko 4 procentna poena u odnosu na ukupnu populaciju (udeo Srba se povećao sa oko 29 odsto na oko 33 odsto), ali su oni manipulativno iskoristili drugu računicu kako bi povećanje delovalo veće. Navodi se da je broj Srba porastao za 15 posto i sugeriše u duhu velikosrpskih pretenzija da se „Crna Gora vraća korenima”, čime se praktično negira njen suverenitet.
Mnogi mediji pompezno su preneli ovih dana tvrdnju da je čak 50 odsto mladića u Srbiji aseksualno. Iako je u nekim tekstovima tvrdnja predstavljena kao rezultat „najnovijeg istraživanja”, ona nije naučno potkrepljena, već proističe iz paušalno date izjave psihologa Željka Mašovića, inače čestog gosta televizija u Srbiji. Sam Mašović je za Raskrikavanje priznao da iza ove njegove tvrdnje ne stoji nikakvo istraživanje, a svoju argumentaciju zasniva samo na rečenicama poput: „Možeš da uđeš u bilo koju srednju školu i vidiš”. Grupa „Izađi” koja se bavi radom sa LGBTK+ mladima, naglašava da u Srbiji nikada nije sprovedeno masovno istraživanje na ovu temu i da je po svoj prilici u našoj zemlji manje od jednog procenta ljudi aseksualno.
Pre pandemije koronavirusa i vakcina, jedna od omiljenih tema teoretičarima zavere bio je sistem HAARP koji se nalazi na Aljasci. Godinama unazad se o tom sistemu tvrdi svašta - od toga da utiče na vreme pa do toga da kontroliše ljudske umove. Uragani koji su nedavno pogodili SAD bili su savršeni da kontroverzni domaći portal Nulta tačka piše da je „HAARP je ponovo kalibrisan za zlokobne svrhe”. Iz HAARP-a odgovaraju Raskrikavanju da sistem ne stoji iza nedavnih uragana, niti da ima mogućnost da utiče na prirodne nepogode na zemlji. Šta više, kažu, HAARP trenutno nije ni aktivan.
Kako izgleda desničarska medijska scena u Srbiji? Ko koga najčešće citira i ka kome se najviše usmerava saobraćaj? Raskrikavanje je ova pitanja istraživalo na uzorku od 25 nacionalistički ili antiglobalistički orijentisanih portala koje domaća publika najčešće posećuje, a koji dokazano šire neutemeljene tvrdnje ili dezinformacije. Analiza beklinkova (linkova koji vode sa jednog na drugi sajt) i citiranja pokazala je da su Informer i Večernje novosti neprikosnoveni gospodari i ovog dela medijskog univerzuma u Srbiji, a ujedno i najveći „saveznici”. Naime, iako bi trebalo da se radi o ljutoj konkurenciji, Informer dosledno preusmerava čitaoce na sajt Večernjih novosti i obrnuto, i to kroz desetine miliona beklinkova zabeleženih tokom godina, čime jedni drugima dodatno jačaju i poziciju na internetu i uticaj u društvu. Dobro međusobno povezani kroz hiperlinkove su i sajtovi sa ruskim državnim vlasništvom, što potvrđuje razvijenu i koordinisanu strategiju širenja informacija i uticaja.
RTS je za reklamiranje svog programa u pojedinim štampanim i onlajn medijima, među kojima su i tabloidi, platilo gotovo milion evra u nepune dve godine, objavila je potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić. Portal Srbin.info napisao je tekst o tome i dodao opasku da je mnoge začudilo što su se na spisku medija „našli i tzv. nezavisni mediji poput Insajdera”. Međutim, Insajder pomenut na spisku Tepić nije onaj na koji je Srbin.info mislio. Naime, reč je o firmi Insajder tim d.o.o, firmi koja je izdavač Informera, a ne o Insajder produkciji. Glavna i odgovorna urednica Insajder produkcije Brankice Stanković na X je podsetila da je još 2012. godine tužila Insajder tim d.o.o. i da je tom prilikom odlukom suda povučen prvi tiraž novina „Insajder”, dok je ime firme ostalo isto do danas.
Portal Nulta tačka, poznat po negiranju klimatskih promena, nedavno je objavio tekst u kome tvrdi da je američki milijarder Bil Gejts rekao da novinari imaju „moralnu obavezu da lažu o opasnostima klimatskih promena”. Nisu precizirali kada i gde je Bil Gejts ovo izjavio, ali na osnovu rekonstrukcije Raskrikavanja, ova tvrdnja je manipulativno interpretirana na osnovu tekstova dva kontroverzna portala iz Amerike.