Na adresu Slavko Ćuruvija fondacije stigla je još jedna tužba zbog saopštenja u kome je Fondacija izrazila neslaganje sa oslobađajućom presudom Apelacionog suda za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Fondaciju je tužio još jedan ranije optuženi za ubistvo Ćuruvije, Ratko Romić, zbog povrede časti i ugleda, te traži odštetu od pola miliona dinara. Ovo je treća tužba zbog istog teksta.
Roditelji maloletnih karatista iz Inđije, koji su krajem prošle godine od predsednika opštine na poklon dobili med za potenciju, podneli su dosad ukupno sedam tužbi protiv lokalnog portala In Medija. Povod - to što je uz tekst o spornom događaju objavljena i fotografija njihove dece sa tog prijema. Iako je fotografija preuzeta sa sajta opštine, gde se i dalje može naći, roditelji smatraju da je In Medija izložila decu sramoti zbog čega traže po 200 hiljada dinara odštete, što je ukupno 1,6 miliona dinara. Urednica Verica Marinčić za Raskrikavanje navodi da je, prema njenim informacijama, postojao veliki pritisak na roditelje da otkriju ko je medijima dao informaciju o „Fruškogorskom Skočku” i da su praktično uslovljeni da tuže kako bi se suzio krug sumnjivih - po principu „ko ne tuži, taj je rekao”.
Miroslav Kurak, jedan od ranije optuženih za ubistvo Slavka Ćuruvije, tužio je fondaciju koja nosi ime po ubijenom novinaru i to zbog saopštenja u kome su izrazili neslaganje sa oslobađajućom presudom za njegovo ubistvo. Iz Slavko Ćuruvija fondacije navode da „nova tužba predstavlja nastavak progona ubijenog novinara”. Ranije ovog meseca, ovu fondaciju tužio je i Milan Radonjić, koji je takođe bio među optuženima za ubistvo Ćuruvije.
Stan od 50 kvadrata u zgradi kod Vukovog spomenika u Beogradu za samo 50 hiljada evra? Ili kuća u novosadskom naselju Veternik za duplo nižu cenu od tržišne? Ako zvuči suviše dobro da bi bilo istinito – u pravu ste. U pitanju su oglasi sa Instagram i Tiktok naloga „Nekretnine za sve” gde se po višestruko nižim cenama reklamiraju stanovi koji se uopšte i ne nalaze u Srbiji – fotografije su preuzete sa sajtova za prodaju nekretnina u Slovačkoj i Češkoj, ili za rezervaciju smeštaja (poput AirBnb ili Bukinga) u Berlinu ili Madridu.
Analiza Raskrikavanja u kojoj smo izbrojali više od 1.150 manipulacija na naslovnicama šest dnevnih novina ušla je u ovogodišnje finale za globalnu nagradu „GlobalFact” koju već šest godina dodeljuje Međunarodna mreža za proveru činjenica (IFCN). Raskrikavanje se u kategoriji „provera činjenica sa najvećim uticajem” nalazi sa još devet redakcija, a pobednik će biti proglašen krajem ovog meseca u Sarajevu.
To što od karcinoma dojke, jajnika i grlića materice u Srbiji godišnje umre oko 3.000 žena, što svake godine muškarci ubiju njih tridesetak, što petina žena u državi živi sa manje od 26.000 dinara mesečno - ništa od takvih problema nije bilo važno ni zanimljivo tabloidu Alo u broju od četvrtka. Priču o ovim i drugim važnim temama, zamenilo je sugestivno pitanje u rubrici „Najžena” - zašto se žene u pedesetima „zapuste”. Tekst je primer izražene mizoginije i ejdžizma: Alo posramljuje žene što stare, tvrdi da se samo „vade” da nemaju para za doterivanje, da ne smeju da „gunđaju” i budu nezadovoljne svime oko sebe jer to utiče na svež i mladolik izgled, i opominje ih da jedu manje nego ranije jer im je metabolizam takav da će teško ostati vitke ako ne vode računa.
Reporteri i posmatrači iz Slavko Ćuruvija fondacije su bezmalo deset godina bili redovni u sudnicama Specijalnog suda u Beogradu: u iscrpnim izveštajima su do detalja prenosili sve što bi bilo izrečeno toga dana na suđenju, a u javnim nastupima i saopštenjima istrajno apelovali da se ovaj zločin razreši. Sada je, međutim, došlo vreme da se njima sudi - nakon što su četvorica pripadnika Državne bezbednosti u februaru pravosnažno oslobođena optužbi za ovo ubistvo, jedan od njih, Milan Radonjić, tužio je fondaciju zbog saopštenja u kome su komentarisali ovu presudu. Tužbu su, kako kažu za Raskrikavanje, dočekali sa nevericom - smatraju je pokušajem ućutkivanja i zastrašivanja ne samo fondacije, već i Ćuruvijine porodice, kolega, prijatelja i svih onih koji su izrazili nezadovoljstvo ovakvim ishodom.
U jeku izborne kampanje za lokalne skupštine u Srbiji, predsednik Aleksandar Vučić posebnu pažnju ovog puta posvetio je Čačku. Na mitingu koji je nedavno održao rekao je da je „jedna nemačka fondacija uplatila 40 hiljada evra jednoj opozicionoj listi” i to sve zbog smene SNS-a u tom gradu. Kako bi se ta njegova tvrdnja poduprla, odmah potom osvanuo je dokument o uplati 40.000 evra portalu Ozon press iz Čačka od Evropskog fonda za demokratiju. Ali ne bilo kakav, već dokument iz banke, koji bi po pravilu trebalo da imaju samo banka i klijent. IZ OTP banke tvrde da još uvek ne znaju kako je ovaj poverljivi dokument procurio u medije, a nije jasno ni kako predsednik Vučić zna detalje o poslovnim transakcijama jednog lokalnog medija.
Novinar nedeljnika Radar Vuk Cvijić je, kako tvrdi, napadnut u centru Beograda - udario ga je direktor tabloida Srpski telegraf Milan Lađević. Cvijić navodi da mu se Lađević uneo u lice i udario ga pesnicom od čega je Cvijić pao, što Lađević negira i tvrdi da do fizičkog kontakta nije došlo. Šta se i kako dogodilo utvrđivaće Prvo osnovno tužilaštvo kome je naložena hitna istraga.