Iako se juče pojavila vest da su vijetnamski radnici koji rade na izgradnji kineske fabrike Linglong u Zrenjaninu zbog loših uslova života premešteni na drugu lokaciju, to nije bilo tačno. Nekoliko medija, među njima privatna agencija Tanjug, prenela je sinoć saopštenje Ministarstva rada da su radnici premešteni. Ipak, to su ubrzo demantovali brojni aktivisti koji su danima boravili u Zrenjaninu, pokušavajući da pomognu radnicima. Njihova selidba započeta je tek kasno danas.
Nakon skoro dve godine od prvih najava, danas je počeo da se emituje signal televizije Juronjuz preko Telekomovih digitalnih platformi, a krajem meseca se očekuje da ova televizija startuje sa svojim programom. Juronjuz u Srbiji je u stopostotnom vlasništvu državnog Telekoma, a tvrdi se da će uređivačka politika biti prepuštena kompaniji Juronjuz sa sedištem u Francuskoj.
U medijima se sredinom meseca pojavila vest da je studija Instituta za javno zdravlje Engleske pokazala da je „bolje preležati koronu nego primiti vakcinu”. Reč je o dezinformaciji koja je zasnovana na pogrešnoj interpretaciji izjave autorke studije. Naučnici su naime ispitivali trajanje imuniteta nakon preležanog kovida 19, ne i efikasnost vakcine. Autorka istraživanja je poređenja radi izjavila da prirodno stečen imunitet ima efikasnost približnu Fajzerovoj vakcini, a veću od Oksfordove. To međutim ne znači da je prirodno stečen imunitet na virus koronu bolji od onog koji pruža vakcina.
Tek je jedan deo medija preneo jučerašnji izveštaj Fridom Hausa koji konstatuje da je Srbija nazadovala u slobodama i demokratičnosti tokom 2020. godine, i to pre svega zahvaljujući vlasti SNS-a koja je urušila politička prava i građanske slobode i koji vrši pritisak na medije, opoziciju i civilni sektor. Prorežimski mediji su izveštaj uglavnom prećutali, ali se pokoja reč kritike vlasti iz izveštaja našla čak i na sajtu Tanjuga odakle ga je preuzeo i pokrajinski javni servis RTV. Ipak, državni javni servis RTS je u izveštaju uspešno izbegao da spomene i SNS i brojne druge stvari na koje izveštaj podseća, poput sumnjivih poslova ministara Nenada Popovića, Siniše Malog, kao i veze Zlatibora Lončara sa organizovanim kriminalom.
Grad Čačak dodelio je 20 miliona dinara medijima za projektno sufinansiranje, namenjenih za ovu godinu i to pred sam njen kraj. Najviše novca dodeljeno je medijima koji isključivo propagiraju vladajuću partiju - SNS. Tako su skoro šest miliona dinara ukupno dobile televizija Galaksija 32 i televizija Radoice Milosavljevića - Telemark. Dva miliona dinara dobili su mediji povezani sa Gvozdenom Nikolićem, a više od 700 hiljada izdvojeno je i za medije Marka Aćimovića i Zorana Majdaka, koji su takođe bliski vladajućoj stranci.
„ISTRAŽIVANJE IZ ENGLESKE LEDI KRV U ŽILAMA: Korona može da prouzrokuje paralizu kod dece”, pišu Srbija danas i portal Espreso. Pozivaju se na nedavno istraživanje Univerziteta u Mančesteru, čiji su rezultati pokazali da je paraliza uzrokovana kovidom 19 moguća kod dece, ali da se javlja u retkim slučajevima. Ovu činjenicu, međutim, portali su prećutali.
Vest od jutros koju je objavilo više medija o tome da je gradilište Islamskog centra u Novom Pazaru zauzelo dvadesetak naoružanih muškaraca, ranije danas demantovalo je Ministarstvo unutrašnjih poslova. U međuvremenu se oglasilo i Osnovno tužilaštvo u Novom Pazaru rekavši da nije bilo nikakvih prekršaja pri okupljanju građana.
Na poslednjoj održanoj sednici Komisije za žalbe, Saveta za štampu, njenih deset članova diskutovalo je o čak 26 podnetih žalbi. Dok su za deset minuta jednoglasno odlučili da su Kurir, Alo, Večernje novosti i Glas Zapadne Srbije prekršili pojedine odredbe Kodeksa novinara Srbije, članovi Komisije su skoro sat i po raspravljali o žalbama koje je podneo šef UNESCO katedre za bioetiku - ogranka u Srbiji, Vojin Rakić, zbog navodnih neistina koje su u njemu proteklih meseci objavljivali mediji bliski vlasti.
„Zapaljeni policijski automobili, zapaljeni kontejneri, smeće po ulicama, polomljeni saobraćajni znaci, uništene žardinjere, kamenje, nekoliko slomljenih izloga, slika su posle noćašnjih protesta u Beogradu“, moglo se čuti danas u Dnevniku RTS-a u 12 sati. Javni servis je prećutao neke druge slike koje su se mogle videti na beogradskim ulicama, poput policijske brutalnosti prema ljudima koji nisu pružali nikakav otpor, ali su zato citirali direktora policije Vladimira Rebića da je „policija tokom nereda reagovala krajnje uzdržano“. Od devet minuta posvećenih protestima, gotovo šest minuta su čitali izjave i saopštenja vladajućih političara.