Više od 130 medija, organizacija i pojedinaca civilnog društva uputilo je zahtev Ministarstvu finansija i Upravi za sprečavanje pranja novca da bez odlaganja predoče osnove sumnje zbog kojih su naložili vanredno prikupljanje informacija o organizacijama, medijima i pojedincima od strane poslovnih banaka.
„Italijanski lekari nisu poštovali globalni zakon SZO o zdravstvu, koji ih poziva da ne obavljaju obdukciju umrlih od koronavirusa, i otkrili su da to nije virus, već bakterija koja uzrokuje smrt! Ona dovodi do stvaranja ugrušaka u krvi i smrti pacijenta”, objavio je juče portal Alo, pozivajući se na sajt thelogicalindian.com. Apsurda radi, Alo se poziva na tekst sajta za proveru činjenica na kome je dokazano da ove tvrdnje nisu tačne.
Gledaoci jučerašnjih vesti Pinka i Studija B mogli su da čuju samo pozitivan ugao posete premijerke Brnabić i ministra zdravlja Novom Pazaru. Ove televizije prenele su da je novopazarska Opšta bolnica „najopremljenija bolnica u Srbiji”, da su premijerka i ministar doneli još opreme, da je situacija „pod kontrolom”, kao i da će zaposliti još medicinskih radnika. Za sve te gledaoce ostalo je jasno - prethodnih dana lekari, zdravstveni radnici i građani Novog Pazara i okoline širili su dezinformacije o nedostaku medicinske opreme.
Tviteraš pod nadimkom „Bega bez ega“ objavio je snimak navodnog priloga televizije CNN na kome ljudi ispred Narodne skupštine u Beogradu igraju kolo. Na snimku je engleskim jezikom ispisano: „Izbori u Srbiji: Urnebesno! Pristalice predsednika Vučića slave pobedu nedelju dana ranije“, a ovaj tviteraš je poručio da nam se „smeje čitav svet“. Ne samo da je na prvi pogled jasno da se radi o montaži, iako su se mnogi tviteraši u komentarima „upecali“, nego uopšte i nije reč o pristalicama SNS.
Plaćenički portal KRIK, za koji je malo ko čuo, uhodi predsednikovog sina Danila Vučića po gradu, fotografiše ga dok sa drugovima gleda derbi i optužuje ga bez dokaza za veze sa kriminalom, čime ovom mladiću od 22 godine crta metu na čelo po nalogu obaveštajnih službi i Dragana Đilasa. Ovo je suština tvrdnji koje u današnjim brojevima iznose gotovo svi dnevni mediji nakon što je KRIK kasno preksinoć objavio fotografiju Danila Vučića u društvu Aleksandra Vidojevića, čoveka koji je u policijskoj bazi označen kao pripadnik kavačkog klana. Niko od medija ne spominje da je novinarki nakon toga nepoznati muškarac oteo telefon u prisustvu policajaca, a vraćen joj je tek nakon što je to odobrio Vidojević.
„Novi šamar! Srbima i dalje brane ulaz, a njihov student nam doneo koronu!“, naslov je teksta u dnevnom listu Kurir ispod koga je objašnjeno da iako „komšije tvrde da nemaju zaraženih od 5. maja, ispostavilo se da je koronavirus u beogradski studenski dom uneo student iz Crne Gore“. Međutim, osim što mediji koji su objavili ovu informaciju ne nude nikakve dokaze, epidemiolog studentske poliklinike Mila Paunić rekla je za Raskrikavanje da su svi studenti koji su pozitivni na virus korona iz Srbije.
Starlete na javnim funkcijama su uvek tema koja u javnosti odlično prolazi i garantuje masovno šerovanje, čak i kada informacija nije tačna. Takav slučaj je sa viralnim tvitom u kome tviteraš Dragan Vasiljević tvrdi da su devojke provokativnog izgleda na fotografiji iz noćnog provoda zapravo odbornice u Skupštini Smederevske Palanke. Još navodi i da to „nije šala“. Šala možda nije, ali jeste laž - na fotografiji su, kako je Raskrikavanje utvrdilo, voditeljka lokalne televizije Daša Stanošević, bivša učesnica rijalitija Tamara Đurić i njena sestra Aleksandra. Nijedna od njih nije niti je ikada bila odbornica u lokalnom parlamentu, potvrđeno je Raskrikavanju iz Opštine Smederevska Palanka.
Pre nekoliko dana na tviteru se pojavila fotografija na kojoj su prikazane dve ženske osobe koje nose marame preko glava, dok na fotografiji piše „Ovako izgleda obuka za nastavnike škola u Srbiji koji će morati da rade sa decom ilegalnih migranata! Nošenje hidžaba simbola represije nad ženama!”. Analiza Raskrikavanja pokazala je da je fotografija nastala pre tri godine u gimnaziji u Šidu, tokom radionice za nastavnike škola u koje je trebalo da krenu i deca migranata. Međutim, iz škole Branko Radičević, čiji su nastavnici učestvovali u radionicama, kazu da je fotografija zloupotrebljena jer nastavnice nisu nosile marame zbog „dece ilegalnih migranata”, već su u toku jedne od radionica “demonstrirale kako žene maramama pokrivaju glavu prilikom ulaska u srpske svetinje”.
Nedeljnik NIN je u izdanju od 14. maja „citirao“ ministra zdravlja Zlatibora Lončara: „Ne razumem ove napade na Danila, pa svaki čovek sigurno ima neku fotografiju na kojoj oduševljeno grli nekog pevača ili sportistu ili vođu kriminalnog klana“. Lončar, međutim, ovo nije rekao, a njegova navodna izjava potiče sa satiričnog naloga na tviteru. Glavni i odgovorni urednik ovog nedeljnika Milan Ćulibrk za Raskrikavanje kaže da je napravljena greška i da će se zbog nje izviniti čitaocima.