Raskrikavanje izdvaja sedam najzanimljivijih dezinformacija o ratu koje smo „uhvatili” tokom prošle godine u medijima i na društvenim mrežama. U najvećem broju slučajeva radi se o foto i video manipulacijama.
Fotografija ruševina u plamenu između kojih stoji dečak bila je vrlo popularna na Tviteru u prvim danima rata, a tviteraš koji ju je podelio napisao je da „mali dečak među ruševinama u Kijevu traži brata i sestru”.
Na prvi pogled je, međutim, bilo jasno da je fotografija nerealistična, a inače je u pitanju scena iz popularne serije „Igra prestola”.
U istom periodu je viralan postao i video snimak koji prikazuje devojčicu koja viče na naoružanog vojnika i navodno mu, sudeći prema objašnjenju iznad videa, poručuje da ide kući.
Video je star deset godina i prikazuje jedanaestogodišnju Palestinku Ahed Tamimi koja viče na izraelskog vojnika sa podignutom pesnicom i pita ga gde joj je brat koga su prethodno odveli vojnici.
Snimak velike eksplozije koja se navodno dogodila u Ukrajini je u prvim danima rata preplavio društvene mreže, ali je Raskrikavanje utvrdilo da snimak nema veze sa ratom.
Napravljen je 2015. godine u lučkom gradu Tijandžin u Kini, prilikom eksplozije hemikalija u jednom skladištu.
Snimak tela u plastičnim kesama u prikolici kamiona, pri čemu iz jedne od njih „viri” glava čoveka koji puši cigaretu, u martu prošle godine je kružio Tviterom kao „dokaz” da je rat u Ukrajini izrežiran. Njime se impliciralo da u Ukrajini nema civilnih žrtava ruske agresije, već je reč o leševima koji su „aranžirani” za snimanje u te svrhe.
Video, međutim, nema veze sa ratom u Ukrajini, već je reč o kadrovima sa snimanja spota ruskog repera Haskija, koji je objavljen 2020. godine.
Nakon masakra civila u ukrajinskom gradu Buča, na društvenim mrežama i u proruskim medijima tvrdilo se da je reč o režiranom događaju od strane Ukrajinaca sa kojim Rusi nemaju nikakve veze.
Jedan od onih koji su pokušali da dokažu tu tezu bio je i portal Srbija danas koji je tvrdio da se na jednom snimku vidi kako se mrtva tela na ulicama Buče pomeraju, sugerišući da je reč o režiranom događaju. Osim što je isti snimak boljeg kvaliteta pokazao da je to što izgleda kao pomeranje leša zapravo optička varka, postoje i drugi snimci istih prizora na kojima se vide nepomična tela ubijenih.
Takođe, Njujork tajms je analizom satelitskih snimaka utvrdio da su tela ubijenih ležala na ulicama Buče još u periodu kada je ona bila pod kontrolom Ruske vojske.
Događaj u ovom ukrajinskom gradu je nedeljama donosio nove manipulacije, a jedan od primera je i snimak Vladimira Zelenskog na kome se navodno čuje kako ukrajinski predsednik sa nacistima dogovara zločine po ugledu na one u Buči.
Snimak je cirkulisao mrežama u aprilu, a na njemu Zelenski sa ukrajinskim vojnicima večera i razgovara na ukrajinskom. Kako smo utvrdili, on nigde u snimku nije pomenuo Buču, niti je prevod koji se nudi u videu u potpunosti tačan.
Manipulativni video se sastoji od delova reportaže koju je napravila ukrajinska televizija THN još 2019, kada je Zelenski posetio mesto Zolote u Luganskoj oblasti.
Krajem maja su gotovo svi medji u Srbiji preneli navodnu izjavu gradonačelnika Kijeva, Vitalija Klička, da će se „Ukrajinci osloboditi Rusa kao što su se Albanci oslobodili Srba“.
Ova izjava se prvo pojavila na jednom portalu iz Švajcarske, čiji je kredibilitet upitan. Tekstove potpisuje redakcija, nema dostupnih informacija o uredništvu i timu novinara, tekstovi su pristrasni i naklonjeni Albancima, dok su Srbi predstavljeni kao negativci.
Mediji u Srbiji su međutim bez ograđivanja preneli ovu navodnu izjavu koja je izazvala negativne reakcije na društvenim mrežama kao i državnih zvaničnika, nakon čega ju je i sam Kličko demantovao.
„Nisam dao takav komentar. I pre nego što prenesu ovakvu informaciju i bilo šta citiraju, novinari bi trebalo da traže audio ili video dokaz za takvu ekskluzivu“, napisao je Kličko na svom Fejsbuk profilu.
Osim video manipulacija u vezi sa ratom, Raskrikavanje je tokom prošle godine beležilo i manipulacije fotografijama.
Jedan od takvih primera je fotografija ljudi poređanih u obliku broja 55, te se impliciralo da su formirali kukasti krst (svastiku), obeležje nacizma. Uz fotografiju se tvrdilo da su na taj način mladi u Ukrajini obeležili Hitlerov rođendan.
Fotografija datira iz 2016. i nastala je u Rusiji tokom ceremonije povodom 55 godina od poletanja Jurija Gagarina u kosmos.