raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
  Vest
SHARE Fondacija: Utvrditi krivičnu odgovornost zbog špijuniranja novinara i aktivista
16.12.2024.    Milica Ljubičić    Foto: Pixabay/Pexels
MUP i BIA nezakonito upadaju u telefone aktivista i novinara i izveštaj Amnesti Internešnala daje čvrste dokaze o tome, ocenila je SHARE Fondacija koja se u Srbiji, između, ostalog bavi i digitalnom bezbednošću. Međunarodna organizacija Amnesti jutros je objavila izveštaj koji otkriva velike razmere digitalnog nadzora u Srbiji. Među žrtvama priskuškivanja se našao i novinar portala FAR, Slaviša Milanov kome je špijunski softver NoviSpy instaliran u telefon početkom ove godine i to tokom informativnog razgovora u policiji, a o čemu je pisalo Raskrikavanje. Amnesti otkriva da su slični softveri bili instalirani i na telefone ekololoških ili političkih aktivista u Srbiji.
„Neophodno je da se hitno pokrenu odgovarajući postupci za sprovođenje unutrašnje kontrole i utvrđivanje krivične odgovornosti za ozbiljnu povredu službene dužnosti i značajno prekoračenje službenih ovlašćenja”, navodi SHARE Fondacija u svom saopštenju.

Napominju i to da, prema Krivičnom zakoniku, posedovanje, distribucija i upotreba špijunskih softvera kao vrste računarskih virusa predstavlja krivično delo, te da je svaki „neovlašćeni pristup zaštićenim uređajima i podacima - kriminalizovan”.

„Neselektivna priroda upotrebe špijunskih softvera znači da ne samo da se obrađuju podaci targetiranog lica, već i podaci svih ostalih lica koji se nalaze na uređaju”.

Iz SHARE Fondacije podsećaju da su i ranije postojale indicije upotrebe špijunskih softvera, te da je najskoriji bio slučaj pokušaja daljinskog „zaražavanja telefona” predstavnika civilnog društva, što je izazvalo sumnju da državni organi koriste Pegasus i druge špijunske softvere za targetiranje aktivista.

Podsetimo, jutros su međunarodna organizacija Amnesti i više medija, među kojima je i Raskrikavanje, objavili dokaze o digitalnoj špijunaži više aktivista i novinara u Srbiji. Za prisluškivanje su korišćeni različiti softveri koji su tajno instalirani u telefone prilikom informativnih razgovora u prostorijama Bezbednosno-informativne agencije ili policije.

Kako je Raskrikavanje objavilo, žrtva digitalne špijunaže bio je i novinar loklanog portala FAR iz Dimitrovgrada, Slaviša Milanov, kome je softver za prisluškivanje NoviSpy instaliran u telefon početkom godine, prilikom informativnog razgovora u policijskoj stanici u Pirotu.

Reč je o softveru koji je do sada bio nepoznat čak i stručnjacima za digitalnu bezbednost. Istraživanje Amnestija je pokazalo da je taj softver bio direktno povezan sa IP adresama koje pripadaju Bezbednosno-informativnoj agenciji.

Novinar Slaviša Milanov je preko NUNS-a i advokatice Krune Savović podneo krivičnu prijavu protv NN lica u Policijskoj upravi Pirot još pre devet meseci. Do sada nije poznato šta je Više javno tužilaštvo uradilo ovim povodom.

Osim njega, u izveštaju Amnestija su istaknuti slučajevi digitalnog prisluškivanja aktivista Nikole Ristića, Ivana Bjelića i Ivana Milosavljevića Bukija.

Izveštaj Amnestija otkriva da su špijunski softveri poput Pegasusa izraelske kompanije NSO Group i domaćeg NoviSpy sistema, zajedno sa alatima za forenzičku analizu izraelske kompanije Cellebrite, korišćeni za ciljano nadgledanje aktivista, novinara i demonstranata. Ova praksa, kako navodi Amnesti, ugrožava osnovna prava na privatnost, slobodu izražavanja i okupljanja.

Detaljan izveštaj na engleskom jeziku možete pročitati ovde.
  Vest
BIA: Tvrdnje o špijunaži trivijalni senzacionalizam
Bezbednosno-informativna agencija (BIA) je u kratkom saopštenju nazvala „trivijalnim” tvrdnje d...
  Vest
MUP: Navodi Amnestijevog izveštaja su netačni, forenzički alat koristimo u skladu sa zakonom
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) takođe se oglasilo kratkim saopštenjem demantujući otkri...
  Pristrasnost
A za dobro jutro - odavanje državnih tajni
Svi koji su juče ujutru gledali televiziju Pink mogli su uživo da prisustvuju čitanju dokumenata ...
SHARE Fondacija
Prisluškivanje
digitalni nadzor
NoviSpy
špijunaža
BIA
Policijska uprava
Amnesti Internešnal
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011/420-43-04
Raskrikavanje na društvenim mrežama: