Vest
MUP: Navodi Amnestijevog izveštaja su netačni, forenzički alat koristimo u skladu sa zakonom
16.12.2024. Milica Ljubičić Foto: Kolaž Raskrikavanje
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) takođe se oglasilo kratkim saopštenjem demantujući otkrića da su novinari i aktivisti u Srbiji prisluškivani nakon što su im u telefone ubačeni špijunski softveri. Tvrde da forenzički alat koriste u skladu sa zakonom. Međunarodna organizacija Amnesti kao i više medija širom sveta, među njima i Raskrikavanje, utvrdili su da su špijunski softveri instalirani uz pomoć tehnologije Cellebrite koju policije širom sveta koriste za otključavanje i preuzimanje podataka sa telefona.
Raskrikavanje je jutros objavilo da je NoviSpy, inače špijunski softver lokalne proizvodnje, bio tajno instaliran na telefon novinara iz Dimitrovgrada, Slaviše Milanova i to prilikom njegovog saslušanja u policijkoj stanici u Pirotu. Milanov je nakon rutinske saobraćajne kontrole u februaru ove godine odveden u Policijsku upravu Pirot navodno za testiranje na psihoaktivne supstance.
Isključen telefon i druge lične stvari ostavio je na ulazu u Policijsku upravu, na zahtev službenika.
Tokom dva i po sata, kako je kasnije utvrđeno, njemu je telefon bio aktivan. Najpre je, kako je pokazala forenzička analiza organizacije Amnesti, otključan sofisticiranom tehnologijom izraelske kompanije Cellebrite, a koju naša policija koristi za otključavanje i enkripciju podataka.
Ova tehnologija bi trebalo da se koristi u skladu sa zakonom i za borbu protiv kriminala i korupcije. U ovom slučaju nije bilo sudskog naloga za ovaj upad u telefon.
Milanov nije jedina žrtva, Amnesti je otkrio da su slični softveri u proteklom periodu instalirani na telefone brojnih ekoloških aktivista u Srbiji i to prilikom informativnih razgovora u prostorijama BIA-e i MUP-a.
U saopštenju od svega dva pasusa objavljenom na sajtu MUP-a, piše da su navodi u izveštaju Amnesti Internešnala „apsolutno netačni”.
„U vezi sa izveštajem Amnesti Internešnala koji se odnosi na korišćenje forenzičkog alata, Ministarstvo unutrašnjih poslova obaveštava javnost da se u okviru Nacionalnog centra za kriminalističku forenziku, Uprave za tehniku, MUP Republike Srbije forenzički alat koristi isključivo u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku Republike Srbije”.
„Takođe, napominjemo da se na isti način forenzički alat koristi i u drugim policijama sveta, te da su navodi u izveštaju Amnesti Internešnala apsolutno netačni”, navodi se u saopštenju MUP-a.
MUP nije odgovorio na ranija pitanja Amnestija o njihovim analizima.
Nisu odgovorili ni na pitanja Raskrikavanja.
Kada je advokatica Slaviše Milanova poslala pritužbu na rad službenika Policije uprave Pirot, stigao je očekivan odgovor od načelnika te uprave - unutrašnja kontrola nije pokrenuta, ali da je sve u redu.
„Policijska uprava u Pirotu nije sprovela pritužbeni postupak, već je izvršila provere navoda i nije dokazano da su policijski službenici ugrozili slobode i ljudska prava Slaviše Milanova”, stoji u tom dopisu.
Ranije danas se istim povodom oglasila Bezbednosno-informativna agencija (BIA) koja je nalaze Amnestijevog izveštaja o digitalnoj špijunaži novinara i aktivista nazvala „trivijalnim senzacionalizmom”.
Amnesti u izveštaju napominje da je NoviSpy verovatno softver lokalne proizvodnje i da je do sada bio nepoznat stručnjacima koji se bave digitalnom bezbednošću. Istraživanje Amnestija je uz to pokazalo je da je NoviSpy direktno povezan sa IP adresama koje pripadaju srpskoj Bezbednosno informativnoj agenciji.