Vest
BIA: Tvrdnje o špijunaži trivijalni senzacionalizam
16.12.2024. Milica Ljubičić Foto: KRIK
Bezbednosno-informativna agencija (BIA) je u kratkom saopštenju nazvala „trivijalnim” tvrdnje da su brojni aktivisti i novinari u Srbiji bili meta digitalne špijunaže. Međunarodna organizacija Amnesti i brojni mediji, među njima i Raskrikavanje, objavili su dokaze da su tokom informativnih razgovora u policiji ili u prostorijama BIA-e, instalirani tajni špijunski softveri. Na meti prisluškivanja našao se i novinar lokalnog portala FAR Slaviša Milanov kome je još u februaru ove godine na telefon instaliran softver NoviSpy, do sada nepoznat i stručnjacima za digitalnu bezbednost. Istraživanje Amnestija je uz pomoć zaraženih telefona pokazalo je da taj softver bio direktno povezan sa IP adresama koje pripadaju BIA-i.
U svom saopštenju od svega dva pasusa BIA navodi da sadržaj Amenstijevog izveštaja ukazuje da je reč o „trivijalnom senzacionalizmu”, te da se „svrha Amnesti Internešnala ogleda u radu za interese pojedinih agencija i grupa za pritisak”.
U samom saopštenju ova agencija nije pomenula reč demanti niti je rekla da ove tvrdnje nisu tačne.
„Bezbednosno-informativna agencija radi isključivo u skladu sa zakonima Republike Srbije i stoga nismo u stanju čak ni da komentarišemo besmislene navode iz njihovog teksta”.
Inače, BIA je bila upoznata sa detaljima iz izveštaja jer je Amnesti još pre dve nedelje poslao detaljna pitanja u vezi sa nalazima. Na njih srpska agencija nikada nije odgovorila.
Kako je Raskrikavanje jutros objavilo, meta digitalne špijunaže bio je i novinar portala FAR, Slaviša Milanov iz Dimitrovgrada. Na njegov telefon tajno je instaliran do sada nepoznat špijunski softver i to tokom informativnog razgovora u policijskoj stanici u Pirotu.
Amnestijev izveštaj, međutim, otkriva da Milanov nije jedina žrtva jer su slični softveri u prethodnom periodu instalirani i na telefone brojnih ekoloških ili političkih aktivista u Srbiji tokom informativnih razgovora u policijskim stanicama ili prostorijama BIA-e, o čemu detaljnije možete pročitati u BIRN-ovom istraživanju.
Detaljan izveštaj Amnesti Internešnala možete pogledati ovde.