Manipulisanje činjenicama
Kocijančič nije rekla da „neće biti balkanskog proleća“
26.02.2019. Marija Vučić Foto: Screenshot, European Commission
Nakon pisanja domaćih medija pretvođenih Tanjugom da je visoka predstavnica EU Maja Kocijančič izjavila da „neće biti balkanskog proleća“ i da „bojkot Parlamenta nije prihvatljiv za EU“, Kocijančič za Raskrikavanje navodi da „to nije ono što je rekla“ i naglašava da je EU uvek bila jasna u vezi sa tim da su „mirne demonstracije osnovno pravo u svim demokratskim zemljama“. Kocijančič dodaje i da je uloga Parlamenta u Srbiji u proteklih godinu dana dovedena u pitanje zbog manjka debate i da to treba hitno rešiti.
Izjave Maje Kocijančič na konferenciji za novinare o političkoj krizi u regionu - pre svega o bojkotu parlamenta od strane opozicije i protestima u Srbiji i Albaniji - domaći mediji su interpretirali i „doterivali“ kako im je odgovaralo.
Lavinu dezinformacija sudeći po izvoru vesti pokrenuo je Tanjug čiji su izveštaj preneli brojni mediji - RTS, Danas, Nedeljnik, Politika, Blic, B92.
Tako je Tanjug citirao Kocijančić i napisao: „Bojkot parlamenta nije prihvatljiv, nema „balkanskog proleća“, stav je Evropske unije povodom događaja u Albaniji, Crnoj Gori i Srbiji“.
Iako u svom tekstu Tanjug ima i video sa njene konferencije, na njemu se ne čuje da je Kocijančić ovako nešto izgovorila.
Novinari Raskrikavanja poslušali su snimke konferencije koji su u celosti dostupni na sajtu Evropske komisije, ali se iz čitavog konteksta njenih odgovora o političkoj krizi na Balkanu ne može nedvosmisleno zaključiti da je stav EU da „neće biti balkanskog proleća“ i da „bojkot Parlamenta nije prihvatljiv za EU“.
Na konkretno pitanje da li je izgovorila ove reči, Kocijančić za Raskrikavanje navodi:
„Sve moje izjave su javno dostupne, i to što ste me pitali nije ono što sam ja rekla. Da budem jasna: mirne demonstracije su osnovno pravo u svim demokratskim zemljama. EU je uvek bila jasna u vezi s tim, kao i sa time da nasilje mora da se izbegne. EU očekuje od vlada i opozicije u regionu da rade konstruktivno, u parlamentima, da izađu u susred zahtevima građana, a sve u skladu sa njihovim evropskim ambicijama“, navodi ona.
Ona dodaje i da, kada je konkretno o Srbiji reč, EU ohrabruje sve aktere da urade sve što mogu kako bi političku debatu zadržali tamo gde ona pripada: u parlamentu.
„Uloga parlamenta kao i proces donošenja zakona su u portekloj godini bili dovedeni u pitanje zbog manjka diskusije i parlamentarne debate. Ovo treba hitno rešiti“, zaključuje Maja Kocijančič za Raskrikavanje.
Korak dalje u interpretacijama otišli su tabloidi poput Alo-a koji je ovo iskoristio za obračun sa domaćom opozicijom tvrdeći da su „Jeremić i Đilas u šoku“ jer im je EU otkazala podršku. Šta je zapravo Maja Kocijančič rekla u Briselu?
Na pomenutoj konferenciji, koju su mediji neprecizno preneli, Kocijančič je između ostalog odgovarala i na pitanja o situaciji u Albaniji i Srbiji.
Dopisnik Bete je od nje zatražio komentar o bojkotu Parlamenta od strane opozicije u Srbiji, odnosno odgovor na pitanje kako EU vidi tu situaciju.
„Podvući ću da je parlament mesto gde bi trebalo da se vode debate. Kada se radi o protestima u Srbiji, mirno izražavanje mišljenja je osnovno pravo. Generalna poruka koju šaljemo svim zemljama Zapadnog Balkana je da ovaj region ima jasnu EU perspektivu, da reforme treba da budu prioritet i da mora da se diskutuje o njima jer su važne za sve građane“, rekla je Kocijančič.
Nešto opširniji odgovor se ticao političke krize u Albaniji gde je manje-više ponovila istu stvar: da građani imaju prava da učestvuju u mirnim demonstracijama, da EU osuđuje svaku zapaljivu retoriku i pozivanje nasilje od strane političkih lidera, da je Parlament mesto gde treba da se vodi debata, te u tom smislu EU smatra da vraćanje mandata albanskih opozicionara ozbiljno ugrožava albansku demokratiju i potkopava napredak zemlje ka EU.