Izveštavanje provladinih medija o navodnim računima Dragana Đilasa na ostrvu Mauricijus koje su „otkrile" Večernje novosti, ispraćeno je zanimljivim sagovornicima. Na prvom mestu, ovaj slučaj komentariše lično ministar finansija Siniša Mali koji je na televiziji Vesti sinoć izjavio da je „šokiran", ali nejasno je zašto s obzirom da je i sam bio direktor ofšor firmi i čak pod sumnjom da pere novac. Ipak, ni Večernje novosti ni Pink nisu pitali Sinišu Malog o sumnjivim poslovima koje je vodio, a na koje novinari KRIK-a unazad godinama ukazuju.
Nakon što su predsednik Aleksandar Vučić i premijer Kosova Avdulah Hoti u Vašingtonu potpisali niz sporazuma, i usaglasili se o ekonomskoj normalizaciji, američki Stejt Dipartment je preneo Trampove pohvale i Vučiću i Hotiju na „hrabrosti da finaliziraju“ ove sporazume. Alo je, međutim, odlučio da ignoriše pohvale Hotiju, pa je naslov u ovom tabloidu glasio „Tramp: Vučić je pokazao izuzetnu hrabrost“.
Gledaoci jučerašnjih vesti Pinka i Studija B mogli su da čuju samo pozitivan ugao posete premijerke Brnabić i ministra zdravlja Novom Pazaru. Ove televizije prenele su da je novopazarska Opšta bolnica „najopremljenija bolnica u Srbiji”, da su premijerka i ministar doneli još opreme, da je situacija „pod kontrolom”, kao i da će zaposliti još medicinskih radnika. Za sve te gledaoce ostalo je jasno - prethodnih dana lekari, zdravstveni radnici i građani Novog Pazara i okoline širili su dezinformacije o nedostaku medicinske opreme.
Glavna vest u Srbiji juče bila je da je britanski list Fajnenšl Tajms (FT) objavio kako „Srbija munjevito ide napred“. Dugi, pohvalni tekst srpskoj ekonomiji i ministru finansija Siniši Malom preneo je najpre Tanjug, a potom i drugi mediji. Međutim, tekst iz koga smo mogli da saznamo da je Srbija jedna od „evropskih ekonomskih zvezda“, nije objavio FT već magazin koji objavljuje ista firma (FT Group). I još važnije: pomenuti izveštaj o Srbiji je zapravo plaćeni sadržaj - platili su ga Ministarstvo finansija, Privredna komora i nekoliko lokalnih samouprava.
Vakcinu protiv koronavirusa otkrivaju, razume se, Srbi, Bujošević „dobija 1,9 miliona evra“ na lotou, Veliki Štrumpf ruši GargaMila, a u toku je potraga za „Zoraninim gaćama“ - ovako u najkraćim crtama izgleda današnja naslovna strana tabloida Alo. Svi naslovi na njoj (izuzev jednog o Zadruzi koji nije obuhvaćen našom analizom) su ili netačni, ili manipulativni, ili naprosto - besmisleni.
Građani su suviše lenji i teško im je da pešače 80 metara - to je, prema Srpskom telegrafu, „pozadina“ protesta nezadovoljnih sugrađana koji skoro dva meseca traže da im se vrati ukinuta linija trole broj 28 koja je povezivala Studentski trg i Zvezdaru. Legitimne zahteve ljudi tabloid „pobija“ optužbama da im je peticija nevalidna, između ostalog i zato što „veći broj potpisnika živi na drugim opštinama“ . Teodora Budimir iz inicijative „Vratimo trolu 28“ za Raskrikavanje navodi da svako ima prava da potpiše inicijativu, bez obzira na to gde živi, jer mnogim sugrađanima ta linija znači.
Sa zluradošću su pojedini domaći tabloidi i političari iz vladajuće stranke dočekali vest da je uredniku KRIK-a, Stevanu Dojčinoviću, zabranjen ulaz u Ujedinjene Arapske Emirate. Iako razlozi za deportaciju i dalje nisu poznati, Informer netačno tvrdi da su ga „vlasti UAE označile kao čoveka opasnog po nacionalnu bezbednost“, a Alo navodi da je reč o kontroverznom novinaru koga „očito mnoge zemlje ne žele na svojoj teritoriji“. Konspirativnom tonu čitave stvari doprineo je i poslanik SNS-a Vladimir Đukanović koji je Informeru izjavio da ne bi bilo loše utvrditi „da li je Dojčinović novinar ili agent koji radi za određene interesne grupe“.
Dok glavni urbanista Beograda Marko Stojčić i nekoliko medija govore da je rešen problem sa stanovnicima donjeg Dorćola koji danima unazad protestuju zbog plana da se u njihov kraj izmesti čitava trolejbuska mreža, građani za Raskrikavanje demantuju da je došlo do bilo kakvog dogovora.
U konfuznom tekstu „NATO licemeri“ jučerašnjeg Informera navodi se da je NATO u poslednjih 12 godina naoružao susedne države opremom vrednom skoro 5 milijardi evra dok „nama prete sankcijama zbog pancira“. Zanemaruju da je većina zemalja u okruženju deo ove alijanse i da je svaka u obavezi da izdvaja deo nacionalnog budžeta za modernizaciju vojske. Manipulišući informacijama, Informer prećutkuje i da Srbija, sudeći prema podacima Ministarstva odbrane, ima aktivnu saradnju sa članicama alijanse koje su naši najčešći i najveći donatori. „Čista propaganda“, kaže za Raskrikavanje vojni analitičar Aleksandar Radić.