O podeli Kosova se intenzivno spekuliše poslednjih dana - nagoveštaji ovakve ideje dolaze i iz vrha države, a provladini tabloidi uveravaju čitaoce da se za ovo rešenje kosovskog pitanja zalažu i SAD i EU. Smatrajući da to ne bi bilo dobro, 39 nevladinih organizacija, među kojima su i organizacije Sonje Biserko i Nataše Kandić, tražilo je od šefice evropske diplomatije Federike Mogerini da se izjasni protiv podele ili razmene teritorija po etničkom principu. Za Srpski telegraf ovo znači da one „za Albance traže ceo Kosmet”, dok Informer piše da su se „još jednom otvoreno stavile u službu Albanaca”.
U izdanju od ponedeljka, Večernje novosti pišu da švedska firma „Lundin“ želi da otkupi od kanadskog „Nevsuna“ prava na istraživanje zlata i bakra u blizini Bora. Međutim, niti je „Lundin“ švedska firma, niti pokušavaju da otkupe samo istražna prava, već celu kompaniju.
Slavodobitno su ovih dana prorežimski mediji pisali o „zalutalom“ avionu sa kosovskim zvaničnicima koji su nam kako su ustvrdili „zamalo upali u šake“. Preneli su da su na putu u Brisel Haradinaj, Veseli, Ljimaj i drugi kosovski zvaničnici upali u „srpski vazdušni prostor“ i tako rizikovali hapšenje jer se neki od njih nalaze na srpskim poternicima. Međutim, ne samo da avion ne može da „zaluta“, već na spornom putovanju taj vazduhoplov nije ni ušao na prostor Bosne i Hercegovine, kako to tvrde ovdašnji mediji.
Svetsko prvenstvo u fudbalu završeno je juče pobedom Francuske, a za a mesec dana izveštavanja o utakmicama, tabloidi u Srbiji rado su koristili „fudbalsku histeriju“ da plasiraju lažne i senzacionalističke tekstove, ali i da šire mržnju. Posle ispadanja reprezentacije Srbije nakon pobede Brazila, trn u oku, pre svega režimskim medijima, postaje Hrvatska.
Na osnovu navodnih tvrdnji zabrinute čitateljke Alo je ustvrdio da se na rafovima nekoliko supermarketa u Srbiji prodaje tunjevina brenda „rio mare“ stara čak 14 godina. „Građani u panici zbog falš konzervi“, prenosi tabloid, ali Ministarstvo poljoprivrede i firma koja distribuira ovaj proizvod demantuju tvrdnje.
„Evo na kojim lokacijama komarci mogu da prenesu virus od koga nema spasa“ senzacionalistički je objavio portal Republika.rs upućujući čitaoce na groznicu Zapadnog Nila koji prenose komarci. Međutim, iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" objašnjavaju da kod većine zaraženih bolest prolazi bez ikakvih simptoma, a da je smrtonosna u manje od jedan odsto slučajeva.
Ovih dana uglavnom provladini mediji pišu o “diplomatskoj ofanzivi” Srbije nabrajajući koje su sve zemlje u poslednjih nekoliko godina povukle priznanje Kosova. Tako je Kurir u diplomatski uspeh Ivice Dačića uvrstio i Liberiju koja je pre nekoliko nedelja demantovala navode o povlačenju priznanja potvrđujući bilateralne odnose sa Republikom Kosovo.
Preuveličavanje ionako loših zdravstvenih statistika uz prizvuk da je krivac lošem zdravlju građana i NATO - oproban je recept omiljenog tabloida vlasti. U tekstu u kome se tvrdi da svakog dana 12 Srba umre od raka pluća novinari Informera kao izvor navode Institut Batut. Ipak, u odgovorima za Raskrikavanje u Batutu kažu da ovi podaci nisu tačni.
Nakon što je Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić upozorio građane da do daljeg oprezno koriste novu aplikaciju za zakazivanje pregleda “Izabrani doktor” zbog moguće zloupotrebe podataka o ličnosti, Ministarstvo zdravlja ga je optužilo da je “političar u pokušaju” a Srpski telegraf poručio da nam Šabić “ne da se lečimo” te da ako ubuduće ne budemo mogli da zakažemo pregled “brzo i lako putem interneta”, za to možemo da “zahvalimo Povereniku”.