Kompanija Ringijer Srbija, donedavni vlasnik NIN-a, ovaj nedeljnik je poklonila svojoj generalnoj direktorki Jeleni Drakulić Petrović, pokazuje ugovor o prenosu udela. U njemu stoji da Ringijer Srbija novoj vlasnici bez ikakve naknade prenosi svoj udeo (gotovo stoproncentni), koji vredi više od 280.000 evra. Iz kompanije Ringijer nisu želeli da odgovore na pitanja Raskrikavanja zašto su ovo učinili, odnosno koji je interes kompanije da svoj udeo ustupi bez naknade.
Nedeljnik NIN, koji je prethodnih 14 godina bio u vlasništvu švajcarske kompanije Ringijer, ovih dana je prešao u ruke generalne direktorke Ringijera u Srbiji Jelene Drakulić Petrović. Glavni i odgovorni urednik NIN-a Milan Ćulibrk za Raskrikavanje kaže da ne očekuje da će ova promena dovesti do otpuštanja ili promene kursa uređivačke politike. „Ako se stvari budu promenile, videćemo šta ćemo i kako ćemo“, kaže Ćulibrk.
Proruska analitičarka Dragana Trifković, inače bivša članica predsedništava Dveri i DSS-a, imala je pristup sajtu Njuzfront Srbija, domaćoj verziji ruskog propagandnog portala za koji američke vlasti tvrde da ga kontroliše ruska služba FSB. Međunarodno novinarsko istraživanje, u kome je učestvovalo i Raskrikavanje, otkrilo je mrežu od najmanje 70 urednika, novinara i saradnika iz čitave Evrope koji su bili ili su i dalje deo ove ruske propagandne mašinerije.
Nalog na tviteru pod imenom „Dr Branimir Nestorović", koji je inače poznat po desničarskim stavovima i različitim teorijama zavera, objavio je da srpski turisti nisu bezbedni u Crnoj Gori zbog „nasilja koje se dešava u Budvi i drugim gradovima”. Aludira se na video snimak tuče u Budvi u kojoj su, kako se ispostavilo kasnije, učestvovali samo srpski državljani.
Trostruko ubistvo u Gradačcu, mestu na severu Bosne i Hercegovine koje se dogodilo 11. avgusta zaokupilo je pažnju čitavog regiona, pa i medija. Tako je jedna od današnjih tema srpskih portala proglašenje Dana žalosti u Bosni i Hercegovini zbog ove tragedije. Naime, Dan žalosti će biti obeležen 16. avgusta u oba entiteta BiH - i u Republici Srpskoj i u Federaciji Bosne i Hercegovine. Mediji koji podržavaju Milorada Dodika, poput Informera i Sputnika izveštavaju da je Dan žalosti proglašen na teritoriji Republike Srpske, vešto prećutkujući da je ista odluka doneta i na nivou drugog entiteta - Federacije BiH. Informer je, šta više, ocenio da je „sramota“, što Federacija „ćuti o zločinu“.
Na nekoliko domaćih portala smo pronašli reklamu u kojoj se primamljivo tvrdi da „doktorka deli savete kako da smršate 4 kilograma nedeljno bez dijete i treninga“. Klik na reklamu odveo nas je na sajt buditezdravi.net u kome može da se „četuje” sa navodnom doktorkom Milenkom Marković koja kao rešenje za gubitak kilograma preporučuje preparat Capsil, nudeći i fotografije zadovoljnih korisnika. Reč je o nepostojećoj doktorki i korisnicima - njihove fotografije se mogu pronaći na brojnim stranim sajtovima godinama unazad. Za razliku od proizvođača Capsila koji kaže da uz pomoć ovog suplementa možete izgubiti do 4 kilograma mesečno, na ovom sajtu se tvrdi da je to čak 17 kilograma.
Samo pola godine od izbijanja epidemije malih boginja u Smederevu u kojoj je čak 90 odsto obolele dece bilo nevakcinisano, teoretičar zavera Saša Borojević ne odustaje i tvrdi da virus malih boginja ne postoji i da je MMR vakcina donela vise štete nego koristi. Međutim, virus malih boginja izolovan je sredinom prošlog veka, nakon čega je razvijena vakcina koja je u velikoj meri doprinela suzbijanju ove bolesti.
Nakon montiranih fotografija „superćelijskih oblaka“ i lažnih tvrdnji da je nevreme krajem prošle sedmice izazvano veštački, Raskrikavanje je naišlo na još viralnih, manipulativnih objava u vezi sa olujom. Jedan Tviteraš je podmetnuo fotografiju grada iz „okoline Beograda“ koji je u stvari pao u Italiji, a neki drugi su podelili snimke naftnih postrojenja sa tvrdnjama da je reč o oružju za kontrolu vremenskih prilika.
Oluja koja je u sredu uveče prošla kroz region, uplašila je ljude svojom razornom snagom ali ih i fascinirala budući da se radi o nesvakidašnjem, a dramatičnom prirodnom fenomenu. Na društvenim mrežama su se odmah pojavile fotografije i snimci oblaka koji je velikom brzinom zamračivao nebo. Fascinantni prizori iz Srbije pojedinima ipak nisu bili dovoljni pa su sa interneta skidali stock fotografije tzv. superćelijskih oblaka nastalih u SAD, tvrdeći da je reč o Srbiji. To je, recimo, bio slučaj sa teoretičarkom zavere Slađanom Velkov čiji je post sa lažnim fotografijama na Fejsbuku podeljen gotovo 300 puta - utoliko gore što u njemu, bez ikakvih dokaza, tvrdi da je nevreme veštački izazvano. „Svi koji to smatraju neka upišu studije meteorologije i neka se upoznaju sa fizikom atmosfere“, kaže za Raskrikavanje Slobodan Sovilj iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.