Srbiju ponovo očekuju vanredni parlamentarni izbori 17. decembra, a u trku se, osim političara, uključuju i mediji koje već preplavljuju tekstovi o političarima opozicije kao alkoholičarima, lopovima, licemerima i večitim studentima. Tako je i portal Srbija Danas objavio tekst „Dosije Đilas“ gde lidera Stranke slobode i pravde nazivaju nemoralnim i bahatim, Kurir piše da „Đilasu treba verovati samo kad uzima“, a Informer celu opozicionu koaliciju okupljenu oko Stranke slobode i pravde zove „alkos koalicijom“. Sa druge strane, o Vučiću, očekivano, samo najlepše.
Portal Raskrikavanje je u oktobru postao član Evropske mreže za proveru činjenica (EFCSN) koja na nivou Evrope okuplja organizacije koje se bave proverom tvrdnji, a za koje je ta mreža ocenila da ispunjavaju standarde o nepristrasnosti i transparentnosti u radu.
„Režim kanadskog premijera Džastina Trudoa najavio je planove za početak eutanazije dece sa invaliditetom kako bi se suprotstavili problemima prenaseljenosti i klimatskih promena“, piše portal Nulta tačka. Iako kanadski zakon dozvoljava eutanaziju kao „medicinsku pomoć pri umiranju“, jedan od uslova je da je osoba punoletna i sposobna da donosi odluke. Kanadske vlasti su slične tvrdnje već demantovale za agenciju AP, rekavši da ne postoji plan da se minimalna starosna granica smanji.
Skupština Srbije je danas usvojila novi Zakon o javnom informisanju kojim je država, uprkos protivljenju medijskih udruženja, Telekomu i zvanično omogućila da osniva svoje medije. Ovo će omogućiti nove poslovne poduhvate na medijskom tržištu državnoj kompaniji koja je prethodnih godina već postala uticajan igrač u svetu medija - što kroz upliv u medijsko vlasništvo uz izbegavanje zakonskih zabrana, što kroz kupovinu niza manjih kablovskih operatera. Dok je deo javnosti to kritikovao, upozoravajući na potencijalno ugrožavanje medijskih sloboda i pluralizma, Telekom je imao moćne zaštitnike - državu i režimske medije koji su ga nekritički predstavljali kao veoma uspešnu kompaniju. Poslednji u nizu je izveštaj Agencije za privredne registre, koji su iskoristili portali od Republike do Blica da Telekom predstave kao „najuspešniju srpsku kompaniju“. Ipak, malo pažljiviji pogled na finansijske izveštaje Telekom grupe pokazuje drugu stranu „uspeha“ - pad dobiti i gotovo dve milijarde evra dugova.
Bil Gejts i vakcine protiv kovida su po svemu sudeći nepresušan izvor dezinformacija i teorija zavere. Ovoga puta je američki milijarder i filantrop, bar prema trvdnjama sa mreža i opskurnih portala, dobio dozvolu država da mRNA vakcinama zaprašuje ljude iz vazduha. Međutim, ne postoji vakcina protiv kovida koja se ljudima može davati raspršivanjem u vazduh, a naučnici tvrde da to nije ni moguće jer bi je vazduh razblažio. Osim toga, ovu tvrdnju je prvi plasirao američki sajt sklon širenju dezinformacija i to pozivajući se na jednu studiju koja je sprovedena na miševima, a ne na ljudima i sa kojom Bil Gejts nije povezan.
Kablovski operatori ipak neće biti u obavezi da emituju kanale sa nacionalnom frekvencijom uz naknadu koju odredi REM, niti će imati obavezu da ih na rasporedu kanala stave na prvih pet mesta, potvrdio je za Raskrikavanje Rade Veljanovski, član radne grupe koja je radila na nacrtima medijskih zakona. Ovu, ali i nekoliko drugih spornih odredbi vlast je u proteklih nekoliko nedelja unosila u nacrte maltene kao faktor iznenađenja, pa su brojni medijski stručnjaci vodili pravu borbu da ih izbace. Ipak, jedna borba nije dobijena - državni Telekom moći će da osniva i bude vlasnik medija.
„US sam scenarista, sam reditelj: kako zapadni propagandisti i novinari rade u Izraelu”, navodi se u jednoj poruci koja se deli na Vajber grupama kao „dokaz” da su novinari CNN-a iscenirali napad u blizini granice između Izraela i Gaze. Reč je međutim o manipulaciji videom CNN-a u kome reporterka Klarisa Vord sa svojim timom traži zaklon usled napada u ratnoj zoni. Za to vreme se u pozadini montiranog videa čuje muški glas koji novinarima govori šta da rade - da se sklone sa puta, da legnu na zemlju, da izgledaju uplašeno. Osoba koja stoji iza naloga na kome je prvo objavljen ovaj video je u komentarima napisala da je audio sa instrukcijama nalepljen.
Bezmalo je prošla decenija otkako se država zakonom obavezala da će izaći iz vlasništva nad medijima u Srbiji. To se formalno i dogodilo, pa su brojni lokalni i beogradski mediji privatizovani. Ipak, vlast je našla načina da „kontroliše“ deo medija i to preko državnog Telekoma koji je prethodnih godina pokretao svoje i podržavao druge medije. Međutim, uskoro će biti usvojen novi Zakon o javnom informisanju u kome država pokušava da „progura“ član koji ovu situaciju praktično legalizuje, državnim firmama poput Telekoma biće omogućeno da osnivaju medije.
Više od 300 sajtova koji nude rešenja za laku zaradu u proteklom periodu „bombardovalo” je građane Srbije obećavajući da će za kratko vreme uspeti da zarade mnogo novca i to po ugledu na neke poznate ličnosti. Ove reklame i vesti pojavljuju se na sumnjivim sajtovima koji samo vizuelno liče na sajtove domaćih medija, a zapravo je reč o internet prevarama čiji je cilj krađa podataka ili novca. Po rečima stručnjaka za digitalnu bezbednost, država ne čini gotovo ništa da zaštiti građane.