raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
  Lažna vest
Video iz 2000-ih se zloupotrebljava za tvrdnje da je Kamala Haris radila kao „poslovna pratnja”
24.07.2024.    Milica Ljubičić    Foto: Printscreen/ Nalog na mreži X „Dr Branimir Nestorović”
Mogućnost da trenutna potpredsednica SAD-a, Kamala Haris, bude kandidatkinja Demokratske stranke na američkim predsedničkim izborima u novembru izazvala je lavinu dezinformacija o njoj. Tako se ovih dana dele tvrdnje da je Haris svoju karijeru započela kao „starleta” i to na žurkama kontroverznog američkog repera Šona Kombsa, uz video koji to navodno dokazuje. Video je, međutim, nastao prilikom jednog dobrotvornog događaja i na njemu se Kamala Haris ne pojavljuje sa Kombsom, već sa sa svojim tadašnjim partnerom i njegovom ćerkom.
Nakon što je Džo Bajden odustao od kandidature na predstojećim američkim izborima i podržao Kamalu Haris da bude kandidatkinja demokrata u trci za Belu kuću, društvene mreže preplavile su brojne dezinformacije o njoj. Neke od netačnih tvrdnji o Haris su dospele i na naše govorno područje.

Tako je na mreži X nalog „Dr Branimir Nestorović” 22. jula objavio da je „Kamala Haris počela političku karijeru kao starleta na Didi žurkama u Los Anđelesu”. Objavu je pratio video snimak kojim se alaudira da su na njemu navodno Haris i američki reper Šon Didi Kombs.

Ova tvrdnja, ali i video su po svemu sudeći potekli sa naloga Dom Lucre, koji je inače poznat po promovisanju QAnon pokreta. Video je objavljen 21. jula i za kratko vreme je postao viralan, te je do danas retvitovan 42 hiljade puta, a sakupio je preko 170 hiljada lajkova.

Snimak od svega nekoliko sekundi sa crvenog tepiha prikazuje kako poziraju Kamala Haris, televizijski voditelj Montel Vilijams i njegova ćerka.

Međutim, video je podstakao tvrdnje da je Kamala Haris bila „poslovna pratnja” uticajnim muškarcima i da je povezana sa američkim reperom Šonom Kombsom, koga je inače proteklih godina više žena optužilo za seksualno zlostavljanje.

Kontekst videa je, međutim, potpuno drugačiji.

Iskorišćen je segment iz priloga „Inside Edition” iz 2019. godine koji prikazuje Kamalu Haris, američkog voditelja Montel Vilijamsa i njegovu ćerku Ešli Vilijams prilikom dolaska na dobrotvorni događaj posvećen borbi protiv multiple skleroze (The Eighth Annual RACE to Erase MS) u maju 2001. godine u Los Anđelesu. Haris je tada radila u Okružnom tužilaštvu u San Francisku.

Kamala Haris i Montel Vilijams su bili u emotivnoj vezi, što je u jednoj objavi na mreži X 2019. godine napisao i sam Vilijams.

„Kamala Haris i ja smo kratko izlazili pre oko 20 godina kada smo oboje bili slobodni. Pa šta? Poštujem senatorku Haris. Pitam se da li bi iste priče o istoriji zabavljanja bile objavljene da je ona muškarac”, napisao je 2019. Vilijams, u vreme kada je Haris bila senatorka SAD-a.

Fotografija Kamale Haris, Montela Vilijamsa i njegove ćerke sa ovog događaja iz 2001. može se pronaći i na platformi Getty image, gde se takođe navodi o kom događaju je reč.

Dakle, u videu se Haris ne pojavljuje sa reperom Šonom Kombsom, već sa Montelom Vilijamsom i video je nastao je u okviru humanitarnog događaja, a ne u okviru „Didi” žurke.

Kamala Haris je inače ovih dana meta brojnih dezinformacija koje dovode u pitanje njeno poreklo, ugled i sposobnost da bude predsednica SAD-a. Tako se mrežom X se širio video snimak u kome Kamala Haris priča nepovezano. Kako je utvrdilo Njuzvik, video nije autentičan, već su delovi njenog govora iz 2023. generisani uz pomoć veštačke inteligencije. Takođe je ekstremni desničar, Met Volas 22. jula na mreži X podelio crno-belu fotografiju mlade žene uz tvrdnje da je to Kamala Haris iz 80-ih godina i da je tada pružala seksualne usluge. Logically Facts je, međutim utvrdio da žena na fotografiji nije Kamala Haris. Takođe joj se ovih dana pripisuje izmišljen citat - da će se osvetiti Trampovim pristalicama. Citat, međutim, ne potiće od Haris, već iz jednog satiričnog članka iz 2019. godine. Pred američke izbore 2020. deljene su i netačne tvrdnje da ona nije američka državljanka.

Kamala Haris rođena je u Kaliforniji 1964. godine, njena majka poreklom iz Indije se bavila istraživanjem raka, dok je otac poreklom sa Jamajke i profesor je emeritus na Stenfordu. Haris je diplomirala Političke nauke na Univerzitetu Hauard i Pravni fakultet u San Francisku, nakon čega je radila u tužilaštvu u Kaliforniji. 2010. godine je izabrana za državnog tužioca Kalifornije, a 2017. godine postala je senatorka SAD-a i na toj funkciji se nalazila do 2021, kada ju je Džo Bajden postavio na mesto potpredsednice države.
  Manipulisanje činjenicama
Ne, Kamala Haris nije predložila da mladi ne treba da imaju decu zbog klimatskih promena
Portal Nulta tačka u najnovijem tekstu o kandidatkinji demokrata na predstojećim američkim izbori...
  Neutemeljeno
Srpski telegraf netačno o „žetvi glasova“ u korist Bajdena
Proteklih dana su u medijima i na tviteru Trampove pristalice objavljivale neutemeljene tvrdnje o na...
  Manipulisanje činjenicama
Tramp ipak nije objavio važnu odluku u vezi sa Kosovom
„Tramp objavio: Kosovo je deo Srbije”, napisao je juče portal Alo, a sličnu poruku svoj...
Kamala Haris
Američki izbori
Lažna vest
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011/420-43-04
Raskrikavanje na društvenim mrežama: