raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
  Raskrinkano
  Pristrasnost
Provladini mediji o „jadnicima“ iz opozicije

„Jadnici“ i „bednici“ reči su kojima su provladini mediji nazvali lidere opozicije prenoseći njihove reakcije na atentat na Olivera Ivanovića. Ove izraze prvi je iskoristio sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić na jučerašnjoj konferenciji rekavši da su „jadnici i bednici oni koji pokušavaju da politički kapitalizuju ubistvo Olivera Ivanovića“.

17.01.2018.
  Lažna vest
Luka Bojović ne stiže u Srbiju - uprkos najavi Aloa

Na kisocima se juče pojavila uznemirujuća naslovna strana tabloida Alo sa natpisom da se kriminalni šef Luka Bojović ubrzo vraća u Srbiju kao slobodan čovek i da će zbog toga “KRV TEĆI ULICAMA”. Ovo, međutim, nije tačno - kako su novinarima Raskrikavanja potvrdili u španskom Ministarstvu pravde. Bojović se nalazi u zatvoru u Španiji gde izdržava zatvorsku kaznu od 18 godina (koja ističe 2030. godine). Srpsko Ministarstvo pravde povuklo je zahtev za izručenje što znači da se Bojović neće u dogledno vreme vratiti u Srbiju.

17.01.2018.
  Dezinformacija
Čavić demantovao da je na listi SNS-a za beogradske izbore

Na listi SNS-a na predstojećim beogradskim izborima biće i plivač Milorad Čavić, objavio je kasno sinoć portal Kurir. Čavić je to demantovao na svom tviter nalogu.

15.01.2018.
  Greška
KRIK pogrešno protumačio izveštaj Uprave

„Insajder“ je juče objavio izveštaj Uprave za sprečavanje pranja novca o stanu ministra Aleksandra Vulina u kome su ključni podaci zatamnjeni. U njemu se pominje transakcija o kupovini nepokretnosti od 205.000 evra između dva fizička lica, u septembru 2012. godine. U vesti, novinari KRIK-a doveli su u vezu tu transakciju sa spornom kupovinom stana ministra Vulina, verujući da se ona odnosi upravo na to. Uprava je nakon toga izdala saopštenje u kojem je navela da se pomenuta transakcija zapravo ne odnosi na Vulina i njegov stan.

14.01.2018.
  Manipulisanje činjenicama
Tanjugovo pranje Vulina u slučaju „tetka iz Kanade”

„Uprava: Vulinova tetka postoji, identitet poznat“ naslov je vesti kojom je Tanjug selektivno preneo delove Insajderove priče o izveštaju Uprave za sprečavanje pranja novca o kupovini stana ministra Aleksandra Vulina. U vesti ove agencije nisu izneti svi detalji o slučaju pa se stvara utisak da je Uprava slučaj „tetke iz Kanade“ rešila i dokazala da je Vulin govorio istinu. Dokaza za poreklo novca za kupovinu stana, zapravo, još uvek nema.

13.01.2018.
  Lažna vest
Tabloid tvrdi da u Srbiji ukidaju podelu na dečake i devojčice

U kratkom tekstu Srpski telegraf pokušao je da ubedi čitaoce da se u Srbiji ukida podela na dečake i devojčice, da će se za decu govoriti „ono“, da pomeša priručnike za učenje o nasilju i širi govor mržnje. U tekstu pod naslovom „Užas: u vrtićima će za decu govoriti ono“ Srpski telegraf je netačno izvestio da je to cilj novog projekta koji u nekoliko škola u Srbiji sprovodi Unicef.

11.01.2018.
  Greška
Nije zastarela optužnica protiv Mire Marković

Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) objavio je priču o tome kako je zastareo deo optužnice za malverzacije pri dodeli državnih stanova, na kojoj se između ostalih nalazi i Mirjana Marković. Iako u tekstu stoji da je ona i dalje na optužnici, a da se deo koji je zastareo odnosi na druge optužene, više medija je pogrešno prenelo da je upravo protiv nje zastarela optužnica, a pojedini su ukazali i na mogućnost da se udovica Slobodana Miloševića vraća u Srbiju.

09.01.2018.
  Pristrasnost
24 sata dezinformisanja građana

Ako često listate i informišete se preko lista 24 sata možete samo da saznate da gradonačelnik Siniša Mali i gradski menadžer Goran Vesić „svakodnevno rešavaju probleme Beograđana“, asfaltiraju ulice, investiraju u projekte, grade. O preskupoj plastičnoj jelki, sumnjama o nameštenim tenderima, gužvama, kritikama za dva miliona evra vrednu fontanu na Slaviji - u ovom listu nema ni jednog slova.

05.01.2018.
  Lažna vest
Tabloid ubeđuje penzionere da ne traže obeštećenje

U danu kada je objavljeno da je više hiljada penzionera podnelo Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) zahteve za obeštećenje zbog umanjenja penzija, u Srpskom telegrafu osvanula je vest da su ti zahtevi lažni. Novinari ovog lista tvrde da je neko obmanuo penzionere kao i da se tim zahtevima ne može ništa postići. Međutim, zahtevi nisu lažni, podnose se u okviru kampanje „Stavi tačku na pljačku“, a iz Fonda PIO su za Raskrikavanje potvrdili da će odlučivati o njima.

28.12.2017.
  naredni članci
prethodni članci  
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011 244 19 66
Raskrikavanje na društvenim mrežama: