U današnjem štampanom izdanju tabloida Informer objavljen je demanti kompanije Rio Tinto, koja odbacuje optužbe da ne vodi računa o svojim bušotinama i sada već zagađuje okolinu u Srbiji. Konkretne optužbe iznela je Marijana Petković iz udruženja „Ne damo Jadar” u viralnom video-snimku, u kojem prikazuje istražnu bušotinu u dolini Jadra koja je okružena područjem na kojem vegetacija ne raste. Informer, u ilustraciji svog teksta, prilaže fotografiju koju je dostavio Rio Tinto, navodno iz aprila 2024. godine, na kojoj su „usevi neometano rasli i bili u dobrom stanju”. Međutim, pored te fotografije, priložena je i jedna snimljena iz ptičje perspektive, koja prikazuje iskopinu okruženu nepreglednim zelenim horizontom. Autorstvo ove fotografije nije navedeno, niti je objašnjeno šta ona predstavlja, a na nju se Informer u tekstu ne poziva. U takvom kontekstu, fotografija deluje prilično manipulativno, s obzirom na to da je na njoj zapravo lokacija probnog rudnika grafita „Vittangi Graphite Project”, koji pripada kompaniji Talga.
Nedavno održan masovni ekološki protest protiv rudarenja litijuma i kompanije Rio Tinto u Beogradu jedna je od glavnih tema u provladinom tabloidu Informeru, koji danima pokušava da diskredituje one koji protestuju. Tako je danas ovaj tabloid na naslovnoj strani objavio da „Đilasovi i Šolakovi teroristi hoće da siluju Srbiju”, tvdeći da će demonstranti da blokiraju aerodrom i prave haos. Navode i da Dragan Šolak „plaća za haos u Srbiji”. Osim tvrdnji glavnog urednika Informera, u tekstu se ne iznose nikakvi argumenti niti dokazi.
Dok već decenijama naučna zajednica upozorava na porast emisije gasova staklene bašte kao posledicu ljudske aktivnosti, zbog čega je poslednjih 140 godina prosečna temperatura na Zemlji porasla za 1,1 stepen, negatori klimatskih promena insistiraju na svojim „argumentima”. Ovih dana koriste jednu novu studiju u kojoj se tvrdi da zapravo temperatura utiče na porast ugljen-dioksida na zemlji, a da je sagorevanje fosilnih goriva kao uzrok zagrevanja „narativ”. Upravo je nalaze tog rada iskoristio i kontroverzni domaći portal Nulta tačka da tvrdi da ugljen-dioksid ne uzrokuje globalno zagrevanje. Šta govori studija na koju se poziva Nulta tačka, a šta zapravo kaže naučna zajednica?
Pojedini tabloidni portali su u utorak objavili tekstove u čijem fokusu je fotografija ministra spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića, koji se moli u džamiji s podignutim prstom prema nebu. On je tada, po rečima tabloida, „pokazao simbol Islamske države neskrivajući svoju ideologiju i svoje želje da od BiH napravi ISIS”. Međutim, podizanje kažiprsta kod pripadnika islama simbolizuje „jednoću Boga” i predstavlja deo molitve. Predsednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije, Muhamed Hamdi Jusufspahić za Raskrikavanje kaže da taj znak nikako ne može biti tumačen kao ekstremistički. Medijska hajka na bosanskohercegovačkog ministra usledila je nakon što je dan ranije potpredsedniku Vlade Srbije, Aleksandru Vulinu, onemogućeno da doleti u Prebilovce, gde se obeležava 83. godišnjica od zločina nad srpskim stanovništvom u Drugom svetskom ratu.
Portal Večernjih novosti je kasno sinoć objavio tekst od svega 36 reči i dve fotografije, koji su ubrzo preneli i Alo i Informer, potpisavši ga kao svoj. U ovom vrlo kratkom tekstu tvrdi se da su stranke umešane u proteste protiv litijuma isključivo zbog „političke borbe protiv Vučića”. To dokazuju fotografijom sa Instagram profila stranke Zajedno gde se vidi da ova stranka sponzoriše objavu u vezi sa protestima. Međutim, Instagram sponzorstva nisu dokaz sponzorisanja protesta, to je uobičajena praksa u digitalnom marketingu koja se koristi za povećanje vidljivosti objava. Stranka Zajedno se i pre ovih protesta oglašavala i aktivno angažovala protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Ubistvo tri devojčice u Velikoj Britaniji i ranjavanje više dece i odraslih izazvalo je talas nasilnih protesta u više gradova ove ostrvske države. Po svemu sudeći, proteste su inicirale antimigrantske grupe nakon što su se na društvenim mrežama pojavile spekulacije da je za zločin odgovoran liegalni migrant. Policija je uhapsila mladića osumnjičenog za ubistva i, sa namerom da suzbije proteste, otkrila njegov identitet i detalje da je rođen u Velikoj Britaniji. Sve ovo nije sprečilo srpski portal Srbin.info da ipak objavi tekst u kome tvrdi da je „ilegalni migrant” počinio ova ubistva.
Desničarski i portal koji često širi lažne vesti, Nulta tačka, u jučerašnjem tekstu tvrdi da memorandum Svetskog ekonomskog foruma (SEF) „otkriva plan za depopulaciju 1 milijarde belaca do 2030. godine”. Međutim, na veb-sajtu SEF-a ne postoji nikakav dokaz za ovakve tvrdnje, niti Nulta tačka u svom tekstu prilaže validan izvor. Iz SEF-a su za Raskrikavanja izjavili da su optužbe „potpuno izmišljene” i naglasili da su svedoci porasta teorija zavere, dezinformacija i misinformacija.
Emisija stara gotovo dva meseca poslužila je da dva dana zaredom televizija Pink i nekoliko prorežimskih tabloida optužuju zamenicu glavnog urednika FoNeta Tamaru Skrozzu da je poručila da je Vučiča „trebalo ubiti u noći između 5. i 6. oktobra 2000”. Ne samo da to ova novinarka nije izgovorila, nego u čitavoj emisiji aktuelnog predsednika Aleksandra Vučića nije ni spomenula. U razgovoru za Raskrikavanje je najavila tužbe protiv medija koji su objavili ove optužbe.
Portal Nulta tačka u najnovijem tekstu o kandidatkinji demokrata na predstojećim američkim izborima tvrdi da je ona u jednom govoru prošle godine pozvala mlade da ne osnivaju porodice zbog klimatskih promena. Takve tvrdnje su prethodno iznosili članovi porodice i bliski saradnici njenog protivkandidata Donalda Trampa. Međutim, takav zaključak je izvučen iz konteksta, pošto Haris tokom čitavog gostovanja tako nešto nije izrekla, a u konkretnom isečenom snimku objašnjavala je pojam „klimatska anksioznost”. Aktuelna potpredsednica SAD suočava se sa brojnim dezinformacijama o njoj otkako je ušla u predsedničku trku za izbore koji će se održati u novembru ove godine u SAD-u.