Od raka pluća ne umiru samo Srbi
13.06.2018. Vesna Radojević Foto: Pixabay/PeterFranz
Preuveličavanje ionako loših zdravstvenih statistika uz prizvuk da je krivac lošem zdravlju građana i NATO - oproban je recept omiljenog tabloida vlasti. U tekstu u kome se tvrdi da svakog dana 12 Srba umre od raka pluća novinari Informera kao izvor navode Institut Batut. Ipak, u odgovorima za Raskrikavanje u Batutu kažu da ovi podaci nisu tačni.
CRNE BROJKE! SVAKOG DANA 12 SRBA UMRE OD RAKA PLUĆA: Najučestaliji karcinom u našoj zemlji ODNOSI SVE VIŠE ŽIVOTA! 1
1
Iako se u tekstu Informera kao izvor za iznete tvrdnje navodi Batut, iz ove ustanove za Raskrikavanje su u telefonskom razgovoru kazali da sa novinarima Informera nisu kontaktirali ovim povodom. Zvanično, prema podacima Registra za rak u centralnoj Srbiji Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ muškarci najčešće obolevaju i umiru od raka pluća, a žene u našoj zemlji najčešće obolevaju i umiru od raka dojke.
Za Raskrikavanje u ovom Institutu kažu da godišnje u proseku ima 3.768 novoobolelih osoba oba pola sa rakom pluća (2.852 muškaraca i 916 žena), od koga u proseku svake godine 3.197 osoba izgubi život (2.408 muškaraca i 789 žena) - što je oko devet osoba dnevno.
Odakle podatak da svakog dana baš 12 Srba umre od raka pluća nije jasno tim pre što u našoj zemlji ne žive samo građani srpske nacionalnosti, niti se samo oni razboljevaju i leče u zdravstvenim ustanovima zemlje.
Ubedljivo najveći izazivač ovog karcinoma je pušenje (85 odsto slučajeva), a osim toga, broj obolelih se značajno povećao i od NATO bombardovanja 1999, kada je Srbija gađana osiromašenim uranijumom (za 27,4 odsto).
2
2
U jeku priča o posledicama NATO bombardovanja Informer je dodao da je značajno povećanje broja obolelih građana Srbije od raka pluća primetno od 1999. godine.
Iako se u tekstu pozivaju na precizne podatke i to u procentima, u Batutu kažu da ovakvu statistiku taj Institut ne vodi.
„U izveštajima Instituta za javno zdravlje Srbije prate se direktni pokazatelji, demografski podaci, geografska distribucija, učestalost raka, uzrasno specifične stope obolevanja i umiranja od raka u centralnoj Srbiji. Takođe prati se i kvalitet prijavljivanja. U izveštajima se ne izveštava o faktorima rizika odgovornim za nastanak određenih vrsta lokalizacija raka“, stoji u pisanom odgovoru Batuta.
Informacije o statistici koju je izneo Informer objavio je i RTS, Kurir, Večernje novosti i drugi portali.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije rak je vodeći uzrok smrti širom sveta - oko devet miliona ljudi je umrlo od nekog oblika kancera u 2015. godini. Najsmrtonosniji među njima je rak pluća od koga je u istoj godini umrlo oko 1,7 miliona ljudi.