raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
  Manipulisanje činjenicama
Izvorni članak je objavljen 17.11.2024. (Republika)
Ne, Austrija još nije zabranila „skaj” prepiske kao dokaz na sudu
11.12.2024.    Stefan Kosanović    Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash
Režimski tabloid Srpski telegraf u više navrata je u prethodnom periodu pisao o korišćenju „skaj” poruka kao dokaza na sudu, uz tvrdnje da su one nezakonite. U tim tekstovima tvrde i da je „Vrhovni sud Austrije oborio Skaj” kao dokaz na sudu i da će ta odluka biti primenjena na sve sudske postupke u toj zemlji. Međutim, Javno tužilaštvo u Beču kao i advokatska kancelarija koja je podnela zahtev za izuzimanje „skaj” poruka demantovali su ove tvrdnje za Raskrikavanje.
„Skaj” aplikacija za dopisivanje, koju su mahom koristili kriminalci, bila je gotovo savršeno rešenje za njihovu tajnu komunikaciju.

Nudila je mnoge bezbednosne opcije – napredno zaključavanje aplikacije, enkriptovanu razmenu poruka, kao i mogućnost brisanja na daljinu čitavog sadržaja dopisivanja. Uz to, mogla je biti korišćena isključivo na specijalizovanim telefonima koji su je već imali instaliranu, nije bilo moguće njeno jednostavno preuzimanje sa interneta.

Međutim, ovoj „aplikaciji iz snova” došao je kraj početkom 2021. godine. Nekoliko evropskih policijskih službi, predvođene belgijskim, holandskim i francuskim istražiteljima, uspele su da razbiju sistem kompanije „Sky Global” i pristupe njenim serverima i velikom broju poruka kriminalaca.

Nakon toga, širom sveta počela su hapšenja brojnih kriminalaca, korisnika „skaja”, jer su poruke sa ove aplikacije otkrile dokaze koji ih sumnjiče da su učestvovali u raznim krivičnim delima.

Neki od najpoznatijih sudskih slučajeva u Srbiji u kojima se kao dokazi koriste „skaj” poruke su suđenja Belivukovoj grupi, Darku Šariću i Vračarskoj grupi.

Sve slučajeve prati redakcija KRIK-a, a nedavno smo objavili i da je kompanija „Skaj” angažovala srpske kriminalce da prodaju telefone za tajnu komunikaciju, a da su neki od njih od tog posla zarađivali milione evra.

Austrija nije oborila „skaj” prepiske kao dokaz


Istovremeno, traje i pravna, ali i medijska bitka da su dokazi skupljeni putem „skaja” nezakoniti, te da se oni ne mogu koristiti na sudu.

Tako je tabloid Srpski telegraf u prethodnom periodu objavio niz tekstova u kojima se tvrdi da je „skaj” potencijalno nepouzdan dokaz dobavljen od strane službe, uz narativ da zbog toga „Skaj pada širom EU” na sudovima.

„Skaj” navodno gubi na kredibilitetu, jer advokati odbrane u Evropi kao ključni problem u ovim slučajevima navode osporavanje dokaza, tvrdeći da su oni pribavljeni na nezakonit način i da su nepouzdani. Ističu da su poruke sa „skaja” dostavljene od stranih obaveštajnih službi koje su „prisluškivale” strane državljane, a zatim omogućile pristup tim podacima različitim tužilaštvima, uključujući i naše.
   Naslovna strana Srpskog telegrafa za 18. novembar 2024

Tako u jednom od tekstova Srpski telegraf navodi da je Vrhovni sud Austrije već doneo odluku kojom se zabranjuje upotreba dokaza ukoliko ih je prikupila strana država.

„Kako je navela advokatska kancelarija Thorstensen&Frank, na njen zahtev Vrhovni sud Austrije (OGH) odlučivao je o ovom pravnom pitanju. Iz kancelarije su objavili, a mediji preneli, da je ovo prva odluka takve vrste, te da će ona biti primenjena na sve sudske postupke na teritoriji te zemlje”, piše u tekstu na portalu Republika.

Međutim, upravo iz ove advokatske kancelarije za Raskrikavanje objašnjavaju da to nije tačno.

„Vrhovni sud razmatra upotrebu „skaj” prepisa razgovora kao dokaza u austrijskim krivičnim postupcima, ali zabrana još uvek nije izrečena”, rekao je za Raskrikavanje osnivač kancelarije „Thorstensen&Frank” Sven Rudolf Torstensen (Thorstensen).

Za slučaj u kojem je njegova kancelarija zatražila da se proveri način na koji je došlo do dokaza u „skaj” komunikaciji bilo je nadležno Javno tužilaštvo u Beču, koje je takođe za Raskrikavanje demantovalo da je „Skaj u Austriji pao”.

„Vrhovni sud (najviša instanca za krivične predmete u Austriji) do sada je odbacio sve prigovore na korišćenje „skaj” podataka. Samo je u jednom slučaju tužilaštvu naloženo da proveri na koji način su ti podaci pribavljeni”, objašnjavaju iz službe za medije Javnog tužilaštva u Beču.

Zašto advokati žele da ospore „skaj” kao dokaz na sudu?


„Ukoliko bi to bio slučaj (da se „skaj” zabrani u Austriji prim. aut), svi krivični postupci morali bi da se nastave bez upotrebe „skaj” prepiski kao dokaza. U nedostatku drugih dokaza, svi krivični postupci koji se isključivo zasnivaju na „skaj” prepiskama morali bi zatim biti obustavljeni", kaže advokat Torstensen za Raskrikavanje.

Advokati odbrane u Evropi pokušavaju da dokaze ospore tako što će ih predstaviti kao ilagalno dobijene i potencijalno nepouzdane – dostavljene od strane inostrane službe koja je „prisluškivala” strane državljane.

Međutim, policijska akcija u kojoj su podaci dobijeni je kompleksna i ne može se posmatrati kao delo samo jedne države. U februaru i martu 2021. godine, nekoliko evropskih agencija za sprovođenje zakona, predvođene belgijskim, holandskim i francuskim istražiteljima, dekodirale su sistem kompanije „Skaj” tako što su pristupile njenim serverima.

Tužioci u Srbiji, su na primer, dokumenta za suđenje Darku Šariću za planiranje ubistva i pokušaj diskreditacije svedoka saradnika Nebojše Joksovića, dobili od Francuske preko zahteva za međunarodnu pravnu pomoć.

Šarićevi advokati, pozivajući se na presudu Evropskog suda pravde, zatražili da „skaj” poruke budu izbačene iz dokaza, iako se ta presuda odnosi na upotrebu druge aplikacije za kriptovanu komunikaciju „Enkročet”. Sudsko veće je pročitalo tu presudu i odlučilo da se „skaj” prepiska ipak koristi kao dokaz.

Inače, serijal tekstova Srpskog telegrafa o „skaju” nastao je krajem oktobra, neposredno nakon što je KRIK objavio svoj tekst o prodavcima „skaj” telefona u Srbiji.
  Manipulisanje činjenicama
Alo kopirao delove teksta iz „Wall street journala” i pripisao ih izmišljenom izvoru
Alo je svojim čitaocima otkrio da je belgijska policija presrela razgovor plaćenih ubica iz Srbije...
  Lažna vest
Novi soj korone nije ušao u Srbiju
Srpski telegraf u broju od 21. decembra piše kako je „novi soj korone ušao u Srbiju“. Reč je ...
  Vest
Skrivena kamera sa Ibice trese Austriju
Par dana pred evropske izbore Austriju, ali i evropske desničare potresa bombastično otkriće nema...
Medij koji je takođe objavio ovu vest:
 Srpski telegraf
Skaj
Sky
čet
prepiska
Austrija
Beč
tužilaštvo
dokazi
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011/420-43-04
Raskrikavanje na društvenim mrežama: