Profesorka psihologije Mila Alečković je na svom tviter nalogu objavila dve neutemeljene tvrdnje o navodnim smrtnim slučajevima koje je Fajzerova vakcina uzrokovala na Gibraltaru i u staračkom domu u Španiji. Alečković inače smatra da je virus korona „globalni eksperiment za kontrolu stanovništva” i od početka epidemije širi brojne lažne i neutemeljene tvrdnje o epidemiji ovog virusa.
Alečković je juče na tviteru podelila objavu Gibraltar - 53 preminulih u prvih deset dana od početka vakcinacije Fajzerovom mRNA vakcinom.
Reč je međutim o bajatoj tvrdnji koja je na fejsbuku postala viralna još u januaru ove godine, a potom se proširila i na portale.
U objavi se implicira da je smrt 53 osobe izazvala vakcina protiv kovida 19, iako za takve tvrdnje nema dokaza.
„Nema dokaza da je bilo ko od 11.073 ljudi koji su (do tada) primili vakcinu protiv kovida 19 preminulo zbog reakcije na vakcinu”.
Dodali su tada da je od 11.000 vakcinisanih, preminulo šest osoba, starosti između 70 i 100 godina, i ponovili da „nema dokaza da je njihova smrt povezana sa vakcinacijom na bilo koji način.”
„Po svemu sudeći ovih šest osoba je bilo zaraženo kovidom 19 pre vakcinacije, iako su testirani na kovid pre vakcinacije, ali je infekcija otkrivena danima nakon nje”.
U drugoj neutemeljenoj tvrdnji koju je Alečković juče „šerovala” na svom tviter nalogu piše da je 46 korisnika staračkog doma „Our Lady of the Rosary” preminulo, te je vakcinacija Fajzerovom eksperimentalnom vakcinom zaustavljena u Španiji.
Ova tvrdnja se u španskim medijima pojavila u februaru kada je antivakserski portal „Health impact news” objavio da se pomenuti starački dom nakon prvih primljenih doza Fajzerove vakcine suočava sa velikim brojem smrtnih slučajeva, te da je od januara preminulo 46 korisnika doma.
„Svi korisnici i zaposleni u staračkom domu su primili prvu dozu Fajzerove vakcine početkom januara, prema španskom mejnstrim mediju ABC de Sevilla. Većina korsinika (staračkog doma) se ozbiljno razbolela ubrzo nakon vakcinacije”, naveo je portal i dodao da se veruje da je „većina obolela od kovida 19 uprkos tome što su primili vakcinu protiv njega”.
Drugim rečima, broj preminulih u pomenutom staračkom domu su povezali sa primljenim Fajzerovim vakcinama
„Virus korona je ušao pre nego što je prva doza vakcine primenjena među korisnicima i zaposlenima staračkog doma. Smrt onih koji su preminuli u pomenutom domu je rezultat kovida 19”, rekao je portparol.
Rojters podseća da čak i vakcinisani protiv kovida 19, u određenim okolnostima mogu „uhvatiti” bolest jer je potrebno vreme za razvoj imuniteta.
„Ne samo da je potrebno nekoliko nedelja da se izgradi imunitet, već se potpuna zaštita se dobija tek nakon druge doze primljene vakcine.”
Rezultati studije objavljene u medicinskom časopisu „New England Journal of Medicine” pokazali su da Fajzerova vakcina može pružiti ranu zaštitu 12 dana nakon prve primljene doze. Efikasnost Fajzerove vakcine između prve i druge doze iznosi 52%, dok je nakon sedam i više dana nakon primljene druge doze njena efikasnost raste do 95%.