Problem migracije birača, odnosno organizovane promene prebivališta građanima, kako bi mogli da glasaju u opštini u kojoj je to potrebno, kulminirao je na nedavnim izborima. U susret beogradskim, novosadskim i drugim lokalnim izborima opet se javljaju sve češći dokazi da sa ovakvom praksom vlast namerava da nastavi. Tako su pojedine stranke prethodnih dana ukazale na povećan broj prijavljenih glasača u Novom Sadu gde se ove godine očekuju lokalni izbori. Informer svojom manipulativnom matematikom dokazuje da je „žuta vlast” povećavala birački spisak u doba vlasti Demokratske stranke u tom gradu i samim tim „krala” izbore organizovanim dovođenjem birača. Dokaze za to, ipak, ne iznose.
Oduzimanje troje dece jednoj majci u Novom Sadu izazvalo je veliko uznemirenje javnosti prethodnih nedelja, prouzrokovalo niz protesta, ali i otvorilo mesta za brojne teorije zavera i dezinformacije. Neke od tih teorija pojavile su se i na samim protestima, poput onoga da je Centar za socijalni rad zapravo decu kidnapovao da bi se ona „prodala” u Ameriku ili u neke skandinavske zemlje. To se prelilo i na portale, pa je tako https://web.archive.org/web/20240312115328/https://borbazaistinu.rs/mafijaska-drzava-otima-i-prodaje-nasu-decu/==Borba za istinu pisala da je na sajtu američke ambasade u Srbiji svojevremeno pisalo da se za usvojeno dete plaća 50.000 evra. Iz Ambasade SAD u Srbiji ovo demantuju i napominju da je finansijska nadoknada strogo zabranjena kod međunarodnog procesa usvajanja dece.
Srpska napredna stranka optužila je aktivistu gupe „Sviće” Nikolu Ristića da je fizički napao njihovu aktivistkinju Jelenu Milosavljević pre dva dana u Beogradu. Njih dvoje susreli su se nakon što je Ristić presreo Milosavljević i njenog kolegu koji su popisivali stanare jedne zgrade. U objavljenom snimku na mrežama se taj napad ne vidi, kao ni u sirovom, nemontiranom, snimku koji je Ristić dostavio našoj redakciji. To ipak nije sprečilo tabloide da ovih dana Ristića nazivaju batinašem i nemačkim plaćenikom.
Danas je 21 godina od ubistva premijera Zorana Đinđića, što je Informer video kao zgodnu priliku da zaradi što više klikova naslovom „Misterija bez odgovora dve decenije: Kako su povezana ubistva Đinđića i švedske ministarke“. Odgovor je jednostavan - nikako nisu povezana, niti se do kraja teksta razjašnjava o kakvoj misteriji govore.
Ako je do prorežimskih medija, izborni dan u Srbiji protekao je glatko. Tako je sve navode opozicije o krađi glasova, ali i brojne video-snimke koji tome svedoče portal Republika okarakterisao kao laži. Činjenicu da su u beogradskoj Areni glasači iz Bosne i Hercegovine razvrstavani i prevoženi do biračkih mesta, portal Srpskog telegrafa, Republika nazvao je neuspelom aferom. Pišu da naši državljani sa dvojnim državljanstvom imaju pravo glasa, potpuno izostavljajući problematiku u vezi sa potencijalnim glasanjem građana na lokalnim izborima u mestima u kojima nemaju prebivalište.
Portal Republika je sinoć objavio video snimak preuzet sa Telegrama, u kome se čuje ženski glas kako navodno nudi po 200 evra dvojici muškaraca ukoliko budu glasali za listu „Srbija protiv nasilja”. Sam snimak osim dijaloga, koji je mogao da snimi bilo ko, ne prikazuje ništa više - ne vide se lica aktera, a njihovi glasovi su kompjuterski modifikovani. Drugih dokaza o tome da opozicija zaista kupuje glasove, u snimku nema. Ovaj video nastao je kao kontrateža snimku koji je krajem novembra objavio Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), a na kome se jasno vidi kako osoba iz SNS-a nudi 9000 dinara za dnevnicu u kol centru uz uslov da se glasa za njih.
Ovih dana su u nekoliko prorežimskih medija objavljeni rezultati monitoringa dve televizije u vlasništvu United grupe - N1 i Nova S po kojima je od početka kampanje 120 sati bilo posvećeno „pljuvanju Vučića“. Ipak, informacija o tome ko je radio monitoring nije objavljena. Srpski telegraf tvrdi i da je na ovim televizijama Vučiću ukinuto pravo da odgovori na napade i to zbog odluke da ovi mediji ne emituju predizborne oglase.
Prorežimski portal 24 Sedam objavio je snimak koji navodno pokazuje kako „Đilas i Šolak plaćaju glumce Ammara Mešića i Stevana Pialea da napadaju državu“ i to sa 20.000 evra u kešu. Međutim, nikakvih dokaza nema da snimak prikazuje to što redakcija tvrdi: na snimku se vidi čovek koji vadi novac i daje ga drugom dok treći snima, ali nijednom od njih se ne vide glave, a ni po glasovima koji se čuju ne može se zaključiti da je bilo ko od prozvane četvorice - Đilas, Šolak, Mešić ili Piale - akter videa. Dok Mešić, glavna meta njihovog teksta, za Raskrikavanje kaže da nema nikakve veze sa snimkom, urednica portala 24 Sedam Dragana Milovanović nije odgovorila na pitanja Raskrikavanja - šta su im dokazi za ove optužbe? Portal, čiji je osnivač član GO SNS i predsednik KK Partizan Ostoja Mijailović, uprkos neprofesionalnom izveštavanju, za tri godine postojanja dobio je najmanje 27 miliona dinara na lokalnim konkursima i još 3,6 miliona dinara na jednom spornom tenderu PIO fonda.
Praktično ne prođe dan, a da naslovna strana Informera ne bude iskorišćena za razračunavanje sa opozicijom i opozicionim aktivistima uoči parlamentarnih izbora koji nas očekuju sredinom decembra. Ovoga puta, na jučerašnjoj naslovnici iznete su tri manipulativne tvrdnje: da je grupa intelektualaca i umetnika pozvala na „rušenje vlasti“, da je ekološki aktivista i opozicioni poslanik „maltretirao učesnike“ panela o rudnim resursima Srbije, kao i da je lider Novog DSS-a Miloš Jovanović zapretio da će opozicija „zapaliti državu“ ako ne pobedi. Ništa od toga nije tačno.