Društvena mreža Tviter ukinula je u poslednja dva meseca nekoliko hiljada automatskih naloga u SAD koji su služili zagovaranju da se ne izlazi na izbore za Kongres 6. novembra, preneli su juče https://www.theverge.com/2018/11/2/18057508/twitter-removes-bot-accounts-thousands-discourage-voting-democrats==američki mediji. Tviter je naveo da je „izbrisao naloge koji su pokušavali automatski da prenose pogrešne informacije što predstavlja kršenje pravila“. https://www.theverge.com/2018/10/31/18048838/twitter-report-fake-accounts-spam-bot-crackdown==Ranije ove nedelje ova društvena mreža omogućila je korisnicima da prijave sumnju da je neki nalog lažni, bot nalog.
Služba Poverenika za slobodan pristup informacijama od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti pokrenula je postupak nadzora u Ministarstvu unutrašnjih poslova zbog objavljivanja biometrijske fotografije Marka Dragoslavića na društvenoj mreži tviter.
Fotografija iz lične karte Marka Dragoslavića načinjena u MUP-u, završila je na tviteru kada ju je objavio korisnik ove socijalne mreže čiji nalog izgleda kao „bot” profil - stranački angažovani profil koji širi propagandu po mrežama i napada opoziciju. Namera objavljivanja fotografije bila je da se razotkrije da dvadesetšestogodišnji Dragoslavić stoji iza drugog, takođe anonimnog profila, poznatog na tviteru kao Operativac iz Zemuna na kome se uglavnom kritikuju potezi vlasti. „Evo je ona dežurna budala opozicije, Operativac iz Zemuna“ glasio je tvit objavljen uz sliku.
Kompanija „Tviter“ objavila je bazu sa više od deset miliona tvitova, fotografija, video materijala kao i imena hiljade naloga za koje se sumnja da imaju veze sa mešanjem u izborne procese od 2013. do 2018. godine, naročito u SAD 2016. godine. Ovi nalozi se povezuju sa ruskom farmom trolova IRA i nalozima za trolovanje iz Irana, a u više od 4300 tviter naloga se pojavljuje i reč „Srbija” - trol nalozi su delili uglavnom vesti koje se tiču rusko-srpskih odnosa, saradnje Srbije i NATO i vesti u kojima srpski zvaničnici veličaju Putina.
List Srpski telegraf i portal Pressonline dobili su javne opomene od Komisije za žalbe Saveta za štampu jer su u dva teksta prekršili odredbe kodeksa koje se tiču istinitosti izveštavanja, novinarske pažnje i poštovanju privatnosti.
Komisija Saveta za štampu izrekla je čak tri javne opomene zbog kršenja Kodeksa novinara Srbije, a dobili su ih dnevni listovi Srpski Telegraf i Informer kao i nedeljnik Afera. Komisija je na poslednjoj sednici odlučivala o 13 žalbi od kojih su četiri uvažene.
Novosadska televizija, u vlasništvu firme „Srbija danas“ bliske SNS-u, postala je većinski vlasnik novosadskih novina Dnevnik i istoimenog portala. Prema podacima sa APR-a prošle nedelje „Novosadska TV“ kupila je 55 odsto preduzeća „Dnevnik Vojvodina Press“ za 600 evra.
Mnoge dnevne novine ovih dana pišu, pozivajući se na Tanjug, da tajna služba BiH prisluškuje Milorada Dodika i Aleksandra Vučića. Tanjugu je izvor agencija Srna koja prenosi tvrdnje sajta Infosrpska.ba, za koji su naše kolege sa portala https://raskrinkavanje.ba/==raskrinkavanje.ba već u nekoliko navrata dokazali da je izvor dezinformacija i lažnih vesti. Tekst o prisluškivanju Dodika u potpunosti počiva na anonimnim izvorima iz obaveštajnih krugova, a na pitanje zašto su poklonili poverenje ovom portalu i da li su ikako proverili ove tvrdnje, iz Tanjuga nisu odgovorili.
Gradonačelnik Valjeva Slobodan Gvozdenović jedan promo tekst objavljen u Kuriru platio je 480 hiljada dinara, pišu Kolubarske.rs. U naručenom tekstu pod naslovom "Ostvarićemo san mnogih generacija Valjevaca" Gvozdenović je izgovorio 15 rečenica, što znači da je jedna rečenica građane Valjeva koštala 32.000 dinara.