Moguć izbor profesora Slaviše Orlovića za dekana Fakulteta političkih nauka u Beogradu, prilično je izazvao buru u javnosti ovih dana. Danas je ispred FPN-a održan protest studentkinja i studenata, ali i sednica Saveta FPN-a, na kojoj se glasalo o izboru Orlovića za dekana. Međutim i dalje nije jasno da li Orlović jeste ili nije izabran za novog dekana. Informer je najavu ovog protesta iskoristio da iznese bizarne tvrdnje da pojedini profesori pripremaju nasilno zauzimanje fakulteta i to tako što će da zgaze srpsku zastavu i otcepe se od Beogradskog univerziteta!?
Tokom predstavljanja prvog izveštaja OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) o lokalnim izborima u Srbiji, šef posmatračke misije Lamberto Zanijer pohvalio je napredak u izbornom procesu i formiranje Radne grupe za primene ODIHR preporuka. Međutim, u istom izveštaju je ukazano i na brojne probleme i nepravilnosti zabeležene na dan izbora – kupovinu glasova, nasilje, proceduralne probleme, pritisak na zaposlene u institucijama sistema, zloupotrebu resursa, pritisak na medije itd. Tabloid Informer je međutim u svom tekstu preneo samo deo ovih nepravilnosti rekavši da je ODIHR potvrdio da je izborni dan prošao maltene besprekorno.
U jeku izborne kampanje za lokalne skupštine u Srbiji, predsednik Aleksandar Vučić posebnu pažnju ovog puta posvetio je Čačku. Na mitingu koji je nedavno održao rekao je da je „jedna nemačka fondacija uplatila 40 hiljada evra jednoj opozicionoj listi” i to sve zbog smene SNS-a u tom gradu. Kako bi se ta njegova tvrdnja poduprla, odmah potom osvanuo je dokument o uplati 40.000 evra portalu Ozon press iz Čačka od Evropskog fonda za demokratiju. Ali ne bilo kakav, već dokument iz banke, koji bi po pravilu trebalo da imaju samo banka i klijent. IZ OTP banke tvrde da još uvek ne znaju kako je ovaj poverljivi dokument procurio u medije, a nije jasno ni kako predsednik Vučić zna detalje o poslovnim transakcijama jednog lokalnog medija.
Prošle godine su na ulazu u Istočno Sarajevo postavljene nove table koje su izazvale kontraverze u javnosti zbog ispisa koji su sadržale. Na njima je pisalo da je to „Grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo”. Fotografija jedne od tih tabla bila je šablon, ali očigledno i inspiracija za viralnu foto-montažu sa društvene mreže X. Na njoj softverski je kreirana tabla dobrodošlice za ulazak u opštinu Brod, koja „opominje” na zločine iz marta 1992. godine.
Kosovo je od ponedeljka postalo pridruženi član Parlamentarne skupštine NATO-a, što je Informer odmah dočekao sa netačnom tvrdnjom da je „Kosovo primljeno u NATO”. Ipak, u pitanju su dve odvojene institucije, a članstvo u skupštini ne znači i članstvo u ovoj vojnoj alijansi. Da znači, i Srbija bi bila u NATO-u budući da je članica Parlamentarne skupštine još od 2007. godine.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 raskrikavanje@krik.rs |