Na mejl adrese nekoliko redakcija juče je stigao mejl upozorenja da će biti krivično gonjeni ukoliko nastave da objavljuju „neosnovane i uvredljive komentare” na račun Aleksandra Vučića i da će u borbi protiv ovih medija pomoći i troje savetnika koji su navodno saradnici kompanije Meta. Mejl potpisuje „Organizacija Studenata koji žele da uče”, a navodi se da je reč o zvaničnom dopisu njih i Srpske napredne stranke. I studenti bliski naprednjacima i sama vladajuća stranka tvrde da je u pitanju laž i da ne stoje iza ovoga. Da je reč o laži, tvrde i navodni saradnici Mete, njih troje, s kojima je Raskrikavanje razgovaralo. Ni njima nije jasno kako su se u ovoj priči našli, ko zloupotrebljava njihova imena da bi pretio i zastrašivao medije u Srbiji.
Gotovo svaki protest u Srbiji poslednjih godina provladini tabloidi izjednačavaju sa Majdanom — masovnim demonstracijama u Ukrajini koje su kulminirale svrgavanjem visokokorumpiranog proruskog predsednika Viktora Janukoviča, 2014. godine. Domaći tabloidi neretko opozicione političare ili kritičare vlasti optužuju da prizivaju „majdanski model”, odnosno nasilnu smenu vlasti u Srbiji. Ovoga puta se „na radaru” Aloa i Informera našao reditelj Goran Marković koga su optužili da poziva na Majdan jer je, kako tvrde, to jedini način da se opozicija dokopa vlasti. Markovićeva izjava za N1 govori drugačije: rekao je da ukoliko na vanrednim izborima, koje zahtevaju studenti, vlast bude „pokrala izbore” jedini način je da se smeni na ulici. Međutim, on je jasno naglasio da se nada da do toga neće doći, što su tabloidi namerno izostavili iz svojih tekstova. Takođe, Marković nijednom tokom gostovanja nije spomenuo Majdan, iako tabloidi tvrde suprotno.
Novinarima u redakciji Euronews Srbija brani se da postavljaju pitanja određenim političarima iz vlasti, i preti im se otkazima i sankcijama ukoliko odbiju da ispune neprofesionalne zahteve menadžmenta i uredništva, saopštili su danas iz Evropske federacije novinara i Nezavisnog udruženja novinara Srbije. Situacija se naročito zakomplikovala od kada je ova medijska kuća osudila nedavnu studentsku blokadu RTS-a protiv čega se javno ogradilo više od 80 zaposlenih. U saopštenju se navodi da pritisci dolaze pre svega od regionalne direktorke, a to je, od prošlog leta, nekadašnja novinarka N1 Minja Miletić. Iz Euronews-a ne odgovaraju na naša pitanja i ove optužbe.
Dve godine nakon dva velika masovna ubistva koja su uznemirila Srbiju, prorežimski mediji, ali i najviši državni funkcioneri podgrevaju teorije zavera u vezi sa njima. Najnovija u nizu su pisanja tabloida da su su otac maloletnog K.K. i Uroš Blažić koji je počinio ubistva u selima blizu Mladenovca navodno doputovali zajedno u Beograd, direktnim letom iz nemačkog grada Kelna, 15. aprila 2023. godine, svega dve nedelje pre počinjenih ubistava. Ovo je nedavno tvrdio otac mladića koji je stradao u masakru u Duboni, a potom je tu tvrdnju senzacionalistički prenelo više domaćih portala. Ipak, prema dostupnim informacijama o letovima iz Nemačke za Srbiju toga dana, nema dokaza da je postojala direktna linija iz Kelna za Beograd.
Prethodnih sedam dana, novinari Alo-a su kontinuirano dovodili različite ljude ili organizacije u vezu sa studentima u blokadi. Analizirali smo sedmicu za nama na portalu i u štampanom izdanju ovog tabloida i uočili plejadu „negativaca” koji se smenjuju kao na traci — cilj je, kao i uvek kada je o pisanju tabloida reč, diskreditovati studentsku borbu svim sredstvima i ubediti čitaoce, bez ikakvih dokaza, da je ona nečasna, nasilna i da njome diktiraju ili je podržavaju različiti centri moći. Evo ko je bio na tapetu danas i prethodnih dana.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 raskrikavanje@krik.rs |