Na današnji dan, pre tačno 26 godina, u Beogradu je sa više hitaca ispaljenih u leđa ubijen novinar Slavko Ćuruvija. Upravo na godišnjicu njegovog ubistva, pred Drugim osnovnim sudom u Beogradu bio je zakazan početak suđenja po tužbama koje su protiv Fondacije Slavko Ćuruvija podnela trojica ranije optuženih za Ćuruvijino ubistvo, nakon što su pravosnažno oslobođeni optužbi. Današnje suđenje je, međutim, odloženo za 25. april zbog bolesti sudije.
Tabloidi su juče objavili seriju fotografija iz Ekonomske škole u Leskovcu, uz tvrdnje da su učenici koji učestvuju u blokadi demolirali školu. Ključna fotografija kojom to dokazuju prikazuje zapuštenu prostoriju za koju se navodi da je učionica, iako je reč o radionici domara smeštenoj u podrumu, kako su nam rekli đaci ove škole. Učenici Ekonomske škole i leskovačke Gimnazije, koji su fizički smešteni u istoj zgradi, zajednički učestvuju u blokadi nastave. Tvrde da su fotografije nastale ranije, verovatno od strane domara, i da su svesno iskorišćene kako bi se narušio legitimitet protesta. Navode i da je školski objekat godinama zapušten, da plafon prokišnjava, te da se sredinom prošle godine jedan deo obrušio i lakše povredio dve učenice. Smatraju da se sada upravo ta loša infrastruktura koristi kao argument protiv blokade.
Portal Informer pokušao je da demantuje tvrdnje da je tokom subotnjeg protesta ispred Skupštine bio postavljen tzv. „zvučni top”, tvrdeći da je reč o običnom megafonu. Međutim, ispostavilo se da srpska policija poseduje LRAD 450XL – zvučno oružje koje može služiti kao razglas, ali i emitovati neprijatne tonove radi razbijanja skupova. I sam ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić obratio se novinarima upravo pored jednog od tih uređaja i potvrdio da Srbija poseduje „sredstvo za jačanje glasovne poruke kako bi se narod razišao”, ali je naglasio da policija nije obučena da ga zlonamerno koristi, već isključivo kao razglas. Ova izjava usledila je nakon višednevne kampanje vlasti i provladinih medija u kojoj su negirali postojanje takvih uređaja, što je više puta ponovio i predsednik Aleksandar Vučić. Dačić se u početku priklonio tom narativu, ali je u utorak priznao da je njegova prethodna izjava bila „nespretna”, objašnjavajući da policija nikada nije koristila ove uređaje, iako poseduje modele LRAD 100X.
Gotovo svaki protest ili politička kriza u zemlji poslednjih godina često su ispraćeni tabloidnim narativima koji tvrde da iza njih stoje Hrvati ili da im je cilj rušenje vlasti u Srbiji. Slične optužbe ponavljaju se i tokom aktuelnih studentskih blokada fakulteta. Ovoga puta, Informer je kao „dokaz" iskoristio prilog hrvatskog RTL-a o protestima 15. marta u Beogradu. U originalnom prilogu se govori o masovnosti protesta, analizira se njihov potencijalni dalji razvoj i porede se s promenama 5. oktobra, uz isticanje ključnih razlika. Međutim, Informer je iz petominutnog videa selektivno izvukao samo segmente u kojima se spominje mogućnost smene vlasti i poređenje sa 5. oktobrom, dok je izostavio delove koji pružaju kontekst i naglašavaju razmere protesta. Osim toga, ovaj tabloid je manipulisao sadržajem dodavanjem zlokobne muzičke podloge koja stvara atmosferu napetosti – nečega što u originalnom prilogu RTL-a ne postoji.
Panika, strah i osećaj da se nešto ogromno obrušava na masu – tako troje učesnika subotnjeg protesta u Beogradu opisuju dramatične trenutke kada se u Ulici kralja Milana prolomio snažan, nepoznat zvuk. Iako se međusobno ne poznaju, svi ga doživljavaju gotovo identično. „Imaš osećaj da ćeš svejedno poginuti jer je to ogromno i sve će nas pokositi,” kaže jedna od sagovornica. Dok građani i organizacije civilnog društva tvrde da je u pitanju udar nalik zvučnom topu, vlasti kategorički odbacuju te tvrdnje i najavljuju istragu protiv onih koji ih šire.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 raskrikavanje@krik.rs |