Na mejl adrese nekoliko redakcija juče je stigao mejl upozorenja da će biti krivično gonjeni ukoliko nastave da objavljuju „neosnovane i uvredljive komentare” na račun Aleksandra Vučića i da će u borbi protiv ovih medija pomoći i troje savetnika koji su navodno saradnici kompanije Meta. Mejl potpisuje „Organizacija Studenata koji žele da uče”, a navodi se da je reč o zvaničnom dopisu njih i Srpske napredne stranke. I studenti bliski naprednjacima i sama vladajuća stranka tvrde da je u pitanju laž i da ne stoje iza ovoga. Da je reč o laži, tvrde i navodni saradnici Mete, njih troje, s kojima je Raskrikavanje razgovaralo. Ni njima nije jasno kako su se u ovoj priči našli, ko zloupotrebljava njihova imena da bi pretio i zastrašivao medije u Srbiji.
Novinarima u redakciji Euronews Srbija brani se da postavljaju pitanja određenim političarima iz vlasti, i preti im se otkazima i sankcijama ukoliko odbiju da ispune neprofesionalne zahteve menadžmenta i uredništva, saopštili su danas iz Evropske federacije novinara i Nezavisnog udruženja novinara Srbije. Situacija se naročito zakomplikovala od kada je ova medijska kuća osudila nedavnu studentsku blokadu RTS-a protiv čega se javno ogradilo više od 80 zaposlenih. U saopštenju se navodi da pritisci dolaze pre svega od regionalne direktorke, a to je, od prošlog leta, nekadašnja novinarka N1 Minja Miletić. Iz Euronews-a ne odgovaraju na naša pitanja i ove optužbe.
„Ja mislim da je RTS neutralan, i gotovo jedino mesto na kome su akteri i jedne i druge strane mogli da razgovaraju”, imali smo prilike da čujemo od generalnog direktora RTS-a Dragana Bujoševića u ponedeljak u emisiji „Oko”. Brojna istraživanja i monitorinzi njihovog programa pokazuju upravo suprotno: RTS je daleko i od neutralnosti, jer ne daje svim stranama isti prostor niti tretman. Pitanje koje se postavlja je i treba li mediji da naročito u vreme velikih društvenih kriza slede princip puke neutralnosti ili ipak imaju neki drugi zadatak — da budu na braniku institucija, vladavine prava i činjenica?
During 2024, the front pages of six daily newspapers – Informer, Srpski telegraf, Alo, Večernje novosti, Kurir and Politika – were the scene of at least 1,447 manipulations, according to research by Raskrikavanje.
Tokom 2024. godine, naslovne strane šest dnevnih listova – Informera, Srpskog telegrafa, Alo-a, Večernjih novosti, Kurira i Politike – bile su poprište najmanje 1.447 manipulacija, pokazuje istraživanje Raskrikavanja.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |