Dok je u Srbiji bio u toku generalni štrajk nezadovoljnih građana, u petak 24. januara u Jagodini je održan miting vladajuće Srpske napredne stranke (SNS). Kao što smo nebrojeno puta imali prilike da vidimo, tabloidi su manipulisali brojem okupljenih. Informer je objavio da je na skupu bilo više od 100.000 ljudi, dok je portal Srbija danas bio skromniji, procenjujući broj na više od 50.000. Novosti su izvestile da „ni čioda nije mogla da padne”. S druge strane, Arhiv javnih skupova, grupa entuzijasta koja godinama prati i broji okupljanja u Srbiji, procenila je da je na mitingu bilo oko 14.000 ljudi. Portal Raskrikavanje je, na osnovu snimaka sa dronova objavljenih u tabloidima, analizirao površinu koju su zauzeli simpatizeri SNS-a koristeći softver za procenu maksimalnog broja ljudi na određenoj površini, MapChecking. Rezultati su pokazali da na toj površini maksimalno može stati oko 30.000 ljudi, i to ukoliko bi na jednom kvadratnom metru stajalo čak pet ljudi.
U požaru koji je juče oko pola četiri ujutru izbio u Domu za stare u selu nadomak Barajeva, život je izgubilo osam osoba, dok je sedmoro povređeno. Nažalost, tabloidi su ponovo iskoristili priliku da objavljuju fotografije iznošenja tela, reakcije porodicа žrtava i klikbejt naslove o stanju povređenih. Još bizarnije, objavili su i hvalospeve o ovom domu – da je dom bio poznat po čistim kupatilima, uređenim sobama i „dnevnim boravkom koji odiše porodičnom atmosferom”. Ipak, i ova i druge firme u vlasništvu porodice Ivanović, čiji su članovi juče i uhapšeni, već su godinama u blokadama i duguju više od 160.000 evra. Uprkos neuspešnom poslovanju, dobili su dve licence za smeštaj lica od nadležnog ministarstva. Ovaj tekst je ažuriran 22. januara 2025. godine.
U Dnevniku 2 RTS-a, emitovanom 13. januara, gledaoci su od voditeljke čuli da je „izraelski istoričar Holokausta Efreim Zurof kritikovao glumce u Srbiji, koji rukama obojenim u crveno izražavaju podršku protestima i istakao da bi se trebalo čuvati simbola koje koristi Hamas”. RTS nije pomenuo da se te „krvave ruke” u Srbiji već mesecima koriste kao simbol nečeg drugog – protesta građana koji traže odgovornost vlasti posle pada nadstrešnice u Novom Sadu. Nije RTS prvi koji je ovim simbolom pokušao da manipuliše – tabloidi već nedeljama plasiraju narativ da je ovaj simbol stigao „spolja” uz već standardne opaske da su studenti i građani koji ih podržavaju „strani plaćenici”, nazivajući ih i „Hrvatima” i „Albancima”. Kroz istoriju, krvava šaka nije korišćena samo na Bliskom Istoku, već mnogo šire, a čak i tamo, bila je simbol borbe protiv rata i patnje nevinih.
Javnost u Srbiji je i u 2024. godini bila svedok zabrinjavajućeg trenda curenja poverljivih podataka i špijuniranja novinara i aktivista, uz izostanak adekvatne reakcije nadležnih organa. Pored toga, došlo je do pravosnažne oslobađajuće presude za ubistvo Slavka Ćuruvije i smanjenja kazne za napad na novinara Milana Jovanovića, dok je državni Telekom najavio kupovinu tabloida Kurir. Istovremeno, novinari NIN-a su osnovali novi nedeljnik Radar, a SLAPP tužbe su nastavile da ugrožavaju slobodu medija.
Međunarodna organizacija Amnesti i više medija, među kojima je i Raskrikavanje, juče su objavili istraživanja o tajnom špijunskom softveru NoviSpy, koji je tajno instaliran na telefone novinara i aktivista u Srbiji prilikom informativnih razgovora u policiji i BIA-i. Nakon toga, provladini tabloidi istupili su gotovo istovremeno s optužbama o „hibridnom ratu” i „ustaškoj kampanji”. Državni zvaničnici, uključujući ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića, relativizovali su otkrića i uprli prst u strane službe.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |