Od 2010. do danas, Srbija je sa kineskim bankama zaključila 16 ugovora o kreditima čija vrednost iznosi skoro 4,5 milijardi evra. Gotovo svi ti krediti uzimani su za infrastrukturne projekte – od puteva i mostova do toplovoda i železnica. Kineska „bratska podrška“ kako voli da je zove predsednik Vučić svodi se na zajmove, a poslove najčešće izvode kineske kompanije, bez javnih tendera, u okviru međudržavnih dogovora.
U Srbiji poslednjih meseci biti stranac znači hodati po tankoj liniji između proterivanja i tabloidizacije – u trenutku možete postati „britanski plaćenik”, „hrvatski agent” ili „kolumbijski terorista”, a vaši lični podaci završiti na naslovnim stranama tabloida. Još apsurdnije, sve se obično završava na bombastičnim optužbama bez ikakvih ozbiljnih postupaka. Najsvežiji primeri ovog režimskog „obračuna sa strancima” su objava fotografije pasoša Britanca Alistera Holingtona na naslovnici Informera, pritvaranje kolumbijskog profesora Miguela Anhela Beltrana Viljegasa i njegove porodice na aerodromu u Beogradu i višemesečno proterivanje hrvatskih državljana.
Apelacioni sud u Beogradu kaznio je sa 160.000 dinara lokalni inđijski portal In Medija u prvom od sedam sudskih postupaka koji su protiv ovog medija prošle godine pokrenuli roditelji lokalnih karatista u slučaju „Skočko”. Naime, portal je prošle godine objavio fotografiju njihove dece na prijemu krod predsednika opštine koji im je darovao med za potenciju „Fruškogorski skočko”. Apelacioni sud je ocenio da je time In Medija povredila privatnost maloletnika, ugled i čast i naložio mediju da isplati 160.000 dinara odštete. Ovo je tek prvi od sedam istovetnih slučajeva koji su u toku, a urednica portala Verica Marinčić za Raskrikavanje kaže da njen medij nema novca da plati ni ovoliku kaznu.
Regionalna mreža See Check sa svojim partnerima poziva sve zainteresovane da se prijave za projekat „See Check Network - Borba protiv dezinformacija kroz mrežu provere činjenica”. U toku je drugi krug prijava koje su otvorene do 30. jula 2025. godine, a poziv je namenjen organizacijama civilnog društva i medijima.
Negativna kampanja u provladinim tabloidima i netačne optužbe da Srbe hoće da proglase za „genocidan narod”, prethodile su ovogodišnjem književnom festivalu „Krokodil”, koji se protekle nedelje 17. put održao u Beogradu. Povodom blaćenja u tabloidima, među kojima su i optužbe da je „Krokodil” „festival mržnje” i „antisrpski skup”, organizatori su najavili da će tužiti tabloide koji stoje iza ove kampanje. Ispričali su da su, između ostalog, nakon negativnih tekstova, počeli da dobijaju i pretnje, kao i da im je dvoje učesnika festivala otkazalo prisustvo iz straha za bezbednost. „To je bila jedna vrlo koordinisana, snažna kampanja protiv nas”, ocenila je izvršna direktorka festivala, Milena Berić.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |