raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  analize
  o nama
raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Neutemeljeno
Izvorni članak objavljen je 22.07.2025. (Informer)
Tabloidi popisali nestali inventar SKC-a pre nadležnih
 24.07.2025.   Stefan Kosanović
 Foto: N1
Nakon što su brojni režimski mediji objavili vest da su studenti, koji su tokom blokade boravili u Studentskom kulturnom centru (SKC), navodno opljačkali ovu ustanovu i odneli veliki broj vrednih predmeta, Više javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu da formira predmet. Međutim, postupak nije pokrenut na osnovu prijave oštećenih, već isključivo na osnovu tekstova medija naklonjenih vlasti, koji već godinama beleže najviše slučajeva kršenja kodeksa i širenja lažnih, manipulativnih narativa. Predstavnici studenata kategorički negiraju optužbe, tvrdeći da je popis inventara urađen neuobičajeno brzo i da su oni, naprotiv, ulagali u opremanje SKC-a.
Neposredno nakon završetka studentske blokade SKC-a, u delu tabloidnih medija – i pre samog uviđaja – pojavio se detaljan spisak navodno nestalih predmeta. Na listi su se našli mnogobrojni vredni predmeti, poput 50 kompjutera, 20 laptopova, 20 tableta, više „velikih” televizora, muzička oprema, alat, 250 stolica, 20 kancelarijskih stolova i preko 200 umetničkih dela. Ovu listu preuzeli su gotovo svi tabloidi, a na kraju je upravo ona poslužila kao osnov za reakciju nadležnih organa.

Za Raskrikavanje, predstavnica za medije Prvog osnovnog javnog tužilaštva, Branka Gajić, potvrdila je da je predmet formiran „po nalogu Višeg tužilaštva, na osnovu navoda iz medija”. Dodala je i da će tužilaštvo u ovoj fazi tek utvrđivati „da li je i šta nestalo”.

Na pitanje o mogućoj odgovornosti medija ukoliko se pokaže da su navodi netačni, Gajić je rekla da ne može prejudicirati tok istrage i da je prvi korak utvrđivanje da li krivičnog dela uopšte ima.

Studentkinja Tara Blagojević, koja je učestvovala u blokadi, potpuno odbacuje optužbe. Spisak navodno ukradenih stvari nazvala je „sumanutim”, navodeći brojne nelogičnosti. Kao primer ističe 20 tableta, za koje tvrdi da ih u SKC-u nikada nije ni videla.

Blagojević je ukazala i na praktičnu neizvodljivost takve krađe, rekavši da bi za transport toliko opreme, stolova, stolica i umetničkih dela bilo potrebno „bar nekoliko kamiona”.

Ona tvrdi da je cilj studenata bio suprotan – da od SKC-a naprave funkcionalan kulturni centar. „Ne samo što ništa nismo ukrali, nego smo uložili i vreme i sredstva, što naša lična, što primarno iz donacija građana, kako bismo opremili taj SKC”, izjavila je ona, navodeći kao primer nabavku opreme za filmske projekcije i formiranje radijskog studija „od nule”.

Na pitanje da li se plaši da vlast iz odmazde može nešto da im „namesti”, odgovorila je da nema strah jer za optužbe „ne postoje nikakvi dokazi”. Smatra da su ovi medijski napisi deo šireg pritiska i „udara na kulturu”, dodajući da sumnja da će pravda u ovom slučaju biti zadovoljena.

„Ne mogu da kažem da oni nakon ulaska nisu izmenili prostor kako bi nas prikazali onako kako njima odgovara”, rekla je Blagojević i dodala da „niko nije ušao da bi ruinirao SKC, nego da bi od njega napravio ono što on treba da bude”.

Ni dva dana nakon odblokade SKC-a, na zvaničan broj telefona ove ustanove niko od nadležnih ne odgovara. Grupa studenata „Oslobođeni SKC” navodi da tokom celog trajanja blokade nisu imali nikakvu podršku uprave, dok je v.d. direktor Slavoljub Veselinović, kako tvrde, tokom policijske akcije otvoreno navijao i likovao, pojavivši se na licu mesta zajedno sa ekipama prorežimskih medija.

Veselinović je tada izjavio da je stanje u kojem se SKC nalazio „najbrutalnija blokada”, dodajući da je „mnogo dragocene opreme i umetničkih dela nestalo iz centra”.

Tokom blokade, Veselinović je gostovao na prorežimskim medijima, dajući kontroverzne i uvredljive izjave. „Tu ima satanizma, onanisanja po zidovima”, rekao je pre oko dva meseca u gostovanju na Pinku, komentarišući studentsku blokadu.
   Spisak navodno nestalih predmeta osvanuo je i na naslovnici dnevnog tabloida Alo, 23. jula.

Pored Informera, o spisku opreme koja je navodno nestala pisali su i Republika, Politika, Novosti, B92, Pink, Lajk.rs, 24sedam, Alo, a na X je o tome pisao i narodni poslanik iz redova Srpske napredne stranke Nebojša Bakarec.

Šta se desilo s blokadom SKC-a


Policija je u utorak izbacila studente koji su blokirali SKC još od februara ove godine. Akcija je sprovedena u prisustvu ekipe Informera, dok ostalim novinarima, prema navodima N1, ulazak nije bio dozvoljen ni tokom upada ni nakon njega.

Studenti su nakon policijske akcije saopštili da niko nije priveden, ali da su svi koji su se nalazili u SKC-u legitimisani. Istakli su i da su uspeli da iznesu samo stvari koje su imali uz sebe, dok je većina njihovih ličnih stvari ostala unutar centra.

Informer je, nakon upada, ubrzo objavio tekst pod naslovom „Smrdljivi svinjac u SKC: Ovako bi Srbija izgledala kad bi je zgubidani preuzeli”, uz fotografije prostorija u kojima su studenti boravili i tvrdnje da su „prostorije SKC-a sada potpuno uništene, inventar razbijen, zidovi išarani, a oprema oštećena”.
Mediji koji su takođe objavili ovu vest:
 Republika
 Politika
 B92
 Novosti
 Pink
 Lajk.rs
 24sedam
 Alo
Studentski kulturni centar
SKC
Blokada
Studenti
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK
  Makenzijeva 46, 11000 Beograd
  011 244 19 66
  info@raskrikavanje.rs