Ministar finansija Siniša Mali se prošle nedelje na Instagramu pohvalio nekim brojevima: u odnosu na pre 13 godina kada je SNS preuzela vlast, porasle su prosečna minimalna zarada i kupovna moć, a povećala se i stopa zaposlenosti. Ovu statistiku brže-bolje preneli su tabloidi, ali da su bili fer u poređenjima sa 2012. godinom, upoređivali bi i cene svega - na prvom mestu hrane - koje su od tada poprilično porasle. Siniša Mali je ponosan što su sada veće šanse nego 2012. godine da će siromašna tročlana porodica moći da izgura mesec sa jednim minimalcem.
Dan uoči obeležavanja 30 godina od genocida u Srebrenici, režimski mediji u Srbiji ponovo zloupotrebljavaju ovu temu u političke svrhe. Portal Informer danas je lažno pripisao šefu poslaničke grupe PSG Pavlu Grboviću izjavu kojom, navodno, traži proglašenje srpskog naroda genocidnim – iako se takve tvrdnje ne nalaze ni u predlogu rezolucije, niti u Grbovićevim izjavama.
Provladin tabloid Informer je danas „otkrio” još jedan navodni plan „blokadera” za protest studenata u blokadi najavljen za Vidovdan. Ovoga puta tvrde da je cilj protesta formiranje vlade koja će „priznati da su Srbi krivi za genocid u Srebrenici”. Do ovog zaključka Informer je došao na osnovu izjave jedne studentkinje, koja je u Utisku nedelje kritikovala prodaju srpskog oružja Izraelu koji istovremeno ratuje u Gazi. Ona je izjavila da Izrael u Gazi vrši genocid, i da građani Srbije ne žele da njihova zemlja izvozom oružja učestvuje u tome. U jednoj rečenici je pomenula da nam „predstoji godišnjica genocida”, očigledno misleći na Srebrenicu, a to je bilo dovoljno da Informer zaključi kako studenti navodno žele vladu koja će priznati da su Srbi „genocidni”. Ne samo da ona to nije izjavila, već je dva puta jasno naglasila da za genocid odgovornost snose isključivo pojedinci, a ne čitav narod.
Nedavno održani lokalni izbori u Kosjeriću i Zaječaru na kojima je zvanično većinu glasova osvojila Srpska napredna stranka (SNS) poslužili su Alo-u da ponovo proglasi pobedu vladajuće stranke nad obojenom revolucijom, koja je, kako tvrde „instruisana spolja”. Ovaj provladin tabloid tvrdi da su nakon poraza opozicije u Kosjeriću i Zaječaru „gazde obojene revolucije naredile haos” jer je to jedini način da dođu na vlast. Osim što ove tvrdnje bazira samo na „anonimnim izvorima”, Alo je pomenuti „haos” ilustrovao fotografijama koje nemaju veze sa Srbijom, neke od njih potiču iz Gruzije ili su veštački generisane.
Ruska zabrana rada Britanskog saveta (British council, eng.) dočekana je uz likovanje u srpskim tabloidima, koji su tu organizaciju odmah proglasili „zloglasnom”. Iako je reč o globalnoj kulturnoj instituciji koja organizuje između ostalog i testiranje znanja engleskog jezika, za Informer i Alo je dovoljan ruski dekret da se ospori njen kredibilitet. Rusija je inače tokom poslednje decenije brojne međunarodne organizacije proglasila „nepoželjnim”, a među njima mnoge nevladine organizacije koje štite ljudska, LGBT prava kao i mnoge medijske kuće.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |