Tabloidi su juče objavili seriju fotografija iz Ekonomske škole u Leskovcu, uz tvrdnje da su učenici koji učestvuju u blokadi demolirali školu. Ključna fotografija kojom to dokazuju prikazuje zapuštenu prostoriju za koju se navodi da je učionica, iako je reč o radionici domara smeštenoj u podrumu, kako su nam rekli đaci ove škole. Učenici Ekonomske škole i leskovačke Gimnazije, koji su fizički smešteni u istoj zgradi, zajednički učestvuju u blokadi nastave. Tvrde da su fotografije nastale ranije, verovatno od strane domara, i da su svesno iskorišćene kako bi se narušio legitimitet protesta. Navode i da je školski objekat godinama zapušten, da plafon prokišnjava, te da se sredinom prošle godine jedan deo obrušio i lakše povredio dve učenice. Smatraju da se sada upravo ta loša infrastruktura koristi kao argument protiv blokade.
Gotovo svaki protest ili politička kriza u zemlji poslednjih godina često su ispraćeni tabloidnim narativima koji tvrde da iza njih stoje Hrvati ili da im je cilj rušenje vlasti u Srbiji. Slične optužbe ponavljaju se i tokom aktuelnih studentskih blokada fakulteta. Ovoga puta, Informer je kao „dokaz" iskoristio prilog hrvatskog RTL-a o protestima 15. marta u Beogradu. U originalnom prilogu se govori o masovnosti protesta, analizira se njihov potencijalni dalji razvoj i porede se s promenama 5. oktobra, uz isticanje ključnih razlika. Međutim, Informer je iz petominutnog videa selektivno izvukao samo segmente u kojima se spominje mogućnost smene vlasti i poređenje sa 5. oktobrom, dok je izostavio delove koji pružaju kontekst i naglašavaju razmere protesta. Osim toga, ovaj tabloid je manipulisao sadržajem dodavanjem zlokobne muzičke podloge koja stvara atmosferu napetosti – nečega što u originalnom prilogu RTL-a ne postoji.
RTS je sinoć, 18. januara, u Dnevniku 2 emitovao isečak iz gostovanja lidera Nove DSS Miloša Jovanovića na televiziji Nova S, manipulišući njegovom izjavom kako bi izgledalo da zagovara nasilje i poziva na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića. U prilogu je predstavljeno da je Jovanović rekao kako je jedna od opcija u obračunu s vlašću „uzimanje oružja i bacanje predsednika države s terase”. Međutim, isečen je ključni deo u kojem Jovanović jasno naglašava da bi tako nešto bilo sumanuto i da ne misli da je to prihvatljivo rešenje, uz obrazloženje nenasilnih metoda kojima se zalaže za promene. Sporni isečak preuzet je sa prorežimskog X profila „Detektor laži”, poznatog po širenju lažnih vesti i blaćenju opozicije. Na ovaj način RTS se našao u društvu tabloida koji često koriste ovaj izvor za obmanjivanje javnosti.
Tabloid Informer objavio je da je „opozicija odbila da prisustvuje minutu ćutanja za stradale u Novom Sadu” tokom jučerašnje sednice Narodne skupštine, navodeći da je poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević to potvrdio u izjavi za televiziju Insajder. Međutim, Pavićević tako nešto nije izgovorio, a Informer izostavlja da je minut ćutanja bio posvećen i nedavno preminulom Draganu Markoviću Palmi. Prema rečima Pavićevića za Raskrikavanje, upravo je Marković razlog zbog kojeg su pojedini opozicioni poslanici bojkotovali čin ćutanja, smatrajući neprihvatljivim da se spoji pomen žrtvama sa nekim ko je, kako tvrde, učestvovao u vlasti odgovornoj za tragediju u Novom Sadu.
Više stotina građana i deo predstavnika opozicije se sinoć okupilo kod Starog savskog mosta u znak protesta protiv najave beogradskih vlasti da će ukloniti ovaj, 82 godine star most, a na njegovom mestu izgraditi nov. Deo provladinih medija tvrdi da je protest propao jer je na njemu bila svega „šačica građana”. Najdalje je otišao tabloid Alo koji je „propale proteste” ilustrovao fotografijom mosta iz ptičije perspektive, na kojoj se vidi svega 20-ak ljudi. Arhiv javnih skupova, međutim, procenjuje da je na sinoćnjem protestu za odbranu mosta bilo nešto više od hiljadu građana. Osim toga, aktivisti i dalje ne odustaju od svojih zahteva, te je deo njih proveo i noć u blizini mosta, a najavili su i dežurstva kako bi sprečili mašine da započnu proces uklanjanja mosta.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |