Klimatske promene i globalno zagrevanje za pojedine nisu naučno utvrđena činjenica već navodna zavera - na Telegram grupi „Istina“, koju prati skoro 10 hiljada ljudi, tvrdi se da nam treba još više ugljen-dioksida u atmosferi. Logika im je sledeća - biljke ga koriste za fotosintezu pa više ovog gasa znači i bujniju vegetaciju. „Kome to ne odgovara više zelenila i biljaka, a koriste se terminom „zelena agenda“ kako bi smanjili emisiju CO2 u atmosferu“, pitaju se na grupi ne verujući da ovaj gas izaziva efekat „staklene bašte“ i doprinosi globalnom zagrevanju.
Nalog na tviteru pod imenom „Dr Branimir Nestorović", koji je inače poznat po desničarskim stavovima i različitim teorijama zavera, objavio je da srpski turisti nisu bezbedni u Crnoj Gori zbog „nasilja koje se dešava u Budvi i drugim gradovima”. Aludira se na video snimak tuče u Budvi u kojoj su, kako se ispostavilo kasnije, učestvovali samo srpski državljani.
Trostruko ubistvo u Gradačcu, mestu na severu Bosne i Hercegovine koje se dogodilo 11. avgusta zaokupilo je pažnju čitavog regiona, pa i medija. Tako je jedna od današnjih tema srpskih portala proglašenje Dana žalosti u Bosni i Hercegovini zbog ove tragedije. Naime, Dan žalosti će biti obeležen 16. avgusta u oba entiteta BiH - i u Republici Srpskoj i u Federaciji Bosne i Hercegovine. Mediji koji podržavaju Milorada Dodika, poput Informera i Sputnika izveštavaju da je Dan žalosti proglašen na teritoriji Republike Srpske, vešto prećutkujući da je ista odluka doneta i na nivou drugog entiteta - Federacije BiH. Informer je, šta više, ocenio da je „sramota“, što Federacija „ćuti o zločinu“.
Ni ovaj 11. jul, godišnjica genocida u Srebrenici, nije prošao bez upinjanja dela javnosti u Srbiji da ga negira i relativizuje. Prorežimski tabloidi su pokušavali da „dokažu“ da se tu ne radi o genocidu već eventualno o „zločinu“ pa čak i „mitu“. U relativizaciji su se istakli i RTS i Politika - javni servis je genocid u kome su srpske snage pobile više od 8.000 Bošnjaka nazvao „srebreničkim dešavanjima“, a Politika je vest o obeležavanju bošnjačkog „stradanja“ iskoristila da podseti kako je u Potočarima umalo stradao i Aleksandar Vučić. „Jedva je izvukao živu glavu“, piše Politika podsećajući na to kada su Vučića 2015. pogodili kamenom i polomili mu naočare. „Na njegovu spremnost da se pokloni srebreničkim žrtvama odgovoreno je pokušajem njegovog ubistva“.
Portal Nova.rs je ovih dana objavio da se jedna slikarka iz Kragujevca našla u „Oksfordovoj enciklopediji kao jedna od najuspešnijih ljudi iz Srbije“. Spominjanje Oksforda i luksuzan dizajn knjige upućuju na zaključak da se radi o izdanju Univerziteta u Oksfordu. Ipak, ovde to nije slučaj - enciklopediju izdaje firma Oxford Worldwide Press koja nije povezana sa britanskim univerzitetom, ali se to ne spominje u tekstu koji je naknadno izmenjen bez obrazloženja.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |