Članak Njujork Tajmsa o nedavnoj poseti Aleksandra Vučića Kosovu, agencija Tanjug iskoristila je da pohvali predsednika Srbije i to “izvrtanjem” izjave sagovornika ovog uticajnog medija. U tekstu sa netačnim naslovom: "NYT: Vučić na KiM kao centralni zaštitnik Srba“ Tanjug je izbegao da prenese sve „nezgodne“ ocene američkog lista o Vučiću.
Tanjugov naslov je zapravo "izvrnuta” izjava Dragana Popovića, analitičara iz Centra za praktičnu politiku, koji je za Njujork Tajms rekao nešto sasvim drugo.
U tekstu Njujork Tajmsa piše:
Iz naslova Tanjugove vesti čitalac može da zaključi da je Njujork Tajms u afirmativnom tonu govori o zaštitničkoj ulozi Vučića, a istina je da je sagovornik ovog američkog lista rekao da Vučić pokušava da se predstaviti kao zaštitnik i spasilac, a ne da to i jeste.
Smisao Popovićevih reči dodatno pojašnjava ostatak njegove izjave, koju Tanjug nije ni spomenuo u svojoj vesti.
U ostatku teksta nema svih sličnih kritičkih konstatacija koje se mogu naći u članku Njujork Tajmsa, već se uglavnom nabrajaju Vučićeve poruke Srbima na Kosovu koje je američki list preneo.
Osim što je Tanjug na kraju teksta kratko naveo da je Vučić u analizi Njujork Tajmsa Vučić upoređen sa Miloševićem i da ima "nespornu kontrolu nad medijima i institucijama i pokušava da ubedi Brisel da je odricanje od nacionalističke prošlosti znak da je spreman na kompromise", nema ni reči o tvrdnjama koje bacaju drugačije svetlo na predsednika i njegovu posetu.
Tako se u vestima brojnih srpskih medija koji prenose Tanjug nigde ne navodi mišljenje eksperata da domaći mediji redovno napadaju Albance i Srbe koji podržavaju bilo kakav kompromis u vezi sa Kosovom, "koristeći pogrdan jezik da šire Vučićevu populističku poruku protiv nezavisnosti Kosova", kao i da ga kritičari optužuju da podstiče strahove Srba jer su politički korisni.
U članku Njujork Tajmsa dodaje se i da su Srbi koji su se okupili u Banjskoj na Kosovu da čuju Vučića bili "skeptični", da se Vučić susreo sa napetom masom ljudi, iz koje je bilo povika "Predsedniče, pomozite nam" i "Svi smo targetirani, krivi smo što smo Srbi", "Da li možete da nam garantujete bezbedost u našoj sopstvenoj zemlji".
Takođe, govori se i da je pred Vučićem bio veliki izazov jer je bio u poseti zemlji "čiji suverenitet ne priznaje, obraćao se grupi ljudi koja je duboko nepoverljiva prema njegovim namerama i govorio o atentatu koji ostaje nerasvetljen".
Informer i Pink uvek korak dalje
Tanjugov tekst sa istim naslovom su preneli i Večernje novosti i
Kurir, a Informer je izbacio reč "kao" pa je njihov naslov još dalji od istine: "
Njujork Tajms: Vučić centralni zaštitnik Srba na KiM".
Informer u prvoj rečenici teksta neutemeljeno tvrdi da je "ugledni američki list ocenio posetu predsednika Vučića Kosovu i Metohiji kao dobronamernu".
Na sajtu TV Pink, sa druge strane, objavljen je tekst "
NJUJORK TAJMS: Vučić centralni zaštitnik Srba sa KiM! Svojim porukama pokazao želju za mirom i spremnost na kompromise!"
U tekstu Njujork Tajmsa se ne iznose ovakve ocene, niti se iz celokupnog teksta ovako nešto može zaključiti.