Poslanici Evropskog parlamenta (EP) su danas
usvojili rezoluciju kojom se poziva na sprovođenje nezavisne međunarodne istrage o neregularnostima na decembarskim izborima u Srbiji. Ako se dokaže kršenje vladavine prava, poslanici predlažu obustavu finansijske podrške Srbiji od strane Evropske unije. Novinska agencija Tanjug je prenela da je „EP usvojio rezoluciju o Srbiji, ali ne i uslovljavanje finansijske pomoći”, a zatim svoj tekst posle 10-ak minuta ispravila. Portal K1 preuzeo je prvobitnu Tanjugovu vest sa pogrešnim naslovom, a do objavljivanja ovog teksta ga nije ispravio.
Danas izglasana rezolucija Evropskog parlamenta dosta je kritična prema sadašnjim vlastima u Srbiji. U njoj se navodi da Srbija nije ispunila svoje obveze i u zemlji sprovela slobodne i poštene izbore. Među nepravilnostima koje evroparlamentarci navode u tom dokumentu su kršenje tajnosti glasanja, grupno glasanje, manipulacije registracijom birača, falsifikovanje potpisa, napadi srpskih zvaničnika na posmatrače izbora, među kojima su i poslanici EP.
Rezolucijom se poziva na sprovođenje nezavisne međunarodne istrage o neregularnostima na decembarskim izborima u Srbiji. Očekuje se da će završni izveštaj Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) biti objavljen u narednim nedeljama.
Zbog „teških kršenja vladavine prava” poslanici EP u rezoluciji pozivaju i na obustavu finansijske podrške Srbiji od strane Evropske unije.
Međutim, upkos tome nekadašnja državna agencija Tanjug je prvobitno izvestila da je „EP usvojio rezoluciju o Srbiji, ali ne i uslovljavanje finansijske pomoći”. Svoj tekst su korigovali u roku od 10-ak minuta i ispravno ga naslovili sa „EP usvojio Rezoluciju o Srbiji, predloženo i uslovljavanje finansijske pomoći”. Portal
K1 preneo je originalnu verziju teksta, sa pogrešnim naslovom i do pisanja ovog teksta ga nije ispravio.
U
keš memoriji internet pretraživača Gugl i
Bing i dalje postoji originalna verzija teksta agencije Tanjug.
U današnjoj rezoluciji evroposlanici su rekli i da su izbori pali „ispod očekivanih standarda za zemlju kandidata za članstvo u EU”, a da je razlog tome uporna i sistemska zloupotreba isntitucija i medija od strane aktuelnog predsednika kako bi stekao nepravednu prednost.
Istaknuto je i to da nema institucionalnog odgovora na navodne manipulacije, kao ni sankcija za prestupnike. Osuđeno je i neetičko izveptavanje i dezinformisanje, kao i nedostatak medijskog pluralizma u Srbiji.
Agencija Tanjug danas je u vlasništvu pevača Željka Joksimovića, Manje Grčić i Radoice Milosavljevića, biznismena iz Kruševca koji u svom vlasništvu ima brojne medije i blizak je vlastima Krajem 2020. godine Vlada Srbije je odobrila da se firmi „Tačno” dodeli na korišćenje Tanjugov logo, slogan i deo arhive za narednih 10 godina. Nacrtom ugovora do koga je tada došlo
Raskrikavanje, predviđeno je i da firma „Tačno” preuzme stotinak zaposlenih u Tanjugu.
Portal i televizija K1 takođe su u vlasništvu porodice Joksimović.