raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  analize
  o nama
raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Vest
Raskrikavanje u finalu za prestižnu globalnu nagradu za proveru činjenica
 14.06.2024.   Milica Ljubičić
 Foto: Raskrikavanje
Analiza Raskrikavanja u kojoj smo izbrojali više od 1.150 manipulacija na naslovnicama šest dnevnih novina ušla je u ovogodišnje finale za globalnu nagradu „GlobalFact” koju već šest godina dodeljuje Međunarodna mreža za proveru činjenica (IFCN). Raskrikavanje se u kategoriji „provera činjenica sa najvećim uticajem” nalazi sa još devet redakcija, a pobednik će biti proglašen krajem ovog meseca u Sarajevu.
Raskrikavanje od 2018. godine objavljuje analize naslovnih strana nekoliko dnevnih novina u Srbiji na kojima smo pronašli na stotine manipulativnih i pristrasnih sadržaja. Ovogodišnja analiza našla se u finalu za nagradu „GlobalFact” koju dodeljuje Međunarodna mreža za proveru činjenica (IFCN).

Nagrada je ustanovljena 2018, a ove godine se dodeljuje u četiri kategorije: najkreativniji format, provera činjenica sa najvećim uticajem, najinovativnija saradnja i najbolje naučno istraživanje u oblasti fektčekinga.

Raskrikavanje se u kategoriji „provera činjenica sa najvećim uticajem” nalazi sa još devet redakcija - Faktografom iz Hrvatske, AFP-om iz Slovačke, tri fektčekerske organizacije iz Indije (Boom, India Today i Vishavas News), a tu su još i TjekDet iz Danske, Aos Fatos iz Brazila, Teyit iz Turske i Poligrafo iz Portugala.

Ove godine je za nagradu ukupno konkurisalo 112 radova, a IFCN je nedavno objavio finaliste za svaku kategoriju. Tim IFCN-a je pročitao i bodovao sve pristigle radove, a oni najbolje rangirani su ušli u finale, rekli su iz ove Mreže za Raskrikavanje. Pobednici će biti proglašeni krajem juna, u okviru međunarodne konferencije fektčekera GlobalFact, koja se ove godine održava u Sarajevu.

Međunarodnu mrežu za proveru činjnenica (IFCN) osnovao je američki institut Pointer 2015. godine. Reč je o zajednici redakcija iz čitavog sveta koje se bave fektčekingom i za koje je u procesu verifikacije utvrđeno da su u svom radu nezavisne,nepristrasne i da poštuju najviše profesionalne standarde.

Raskrikavanje je u aprilu objavilo godišnju analizu u okviru koje smo izbrojali najmanje 1.154 manipulacije na naslovnim stranama šest dnevnih novina u 2023. godini.

Najviše manipulativnih vesti smo izbrojali na naslovnim stranama Informera (348), zatim Srpskog telegrafa (252), dok se na trećem mestu nalazi Alo sa 232 zabeležene manipulacije. Slede ih Večernje novosti (226), Kurir (56) i Politika (40). Uglavnom se radilo o neutemeljenim, pristrasnim i manipulativnim naslovima.

Istovremeno su izdavači ovih šest novina preko tendera i lokalnih konkursa za finansiranje medijskih sadržaja sklopili poslove vredne više od 1,3 miliona evra.

Naše analize naslovnih strana prenose kako domaći, tako i regionalni mediji, a njihov značaj prepoznaju i međunarodne institucije poput Evropske komisije, koja ih citira u svojim izveštajima.

Ipak, u maju ove godine, Kurir je pred Privrednim sudom zbog ove analize podneo tužbu protiv KRIK-a i nekoliko medija koji su analizu preneli, tvrdeći da smo nelojalna konkurencija. Ovo je treća ovakva tužba koju je Kurir podneo protiv KRIK-a, a u svakoj traže odštetu od 11 miliona dinara.

Ove tužbe deo su velikog broja tužbi koje su stigle na adresu KRIK-a u poslednje dve i po godine. Trenutno se suočavamo sa 16 aktivnih tužbi. Više o tome možete pronaći na ovom linku.
Međunarodna mreža za proveru činjenica
GlobalFact
fektčeking
provera činjenica
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK
  Makenzijeva 46, 11000 Beograd
  011 244 19 66
  info@raskrikavanje.rs