Portal Republika je sinoć objavio video snimak preuzet sa Telegrama, u kome se čuje ženski glas kako navodno nudi po 200 evra dvojici muškaraca ukoliko budu glasali za listu „Srbija protiv nasilja”. Sam snimak osim dijaloga, koji je mogao da snimi bilo ko, ne prikazuje ništa više - ne vide se lica aktera, a njihovi glasovi su kompjuterski modifikovani. Drugih dokaza o tome da opozicija zaista kupuje glasove, u snimku nema. Ovaj video nastao je kao kontrateža snimku koji je krajem novembra objavio Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), a na kome se jasno vidi kako osoba iz SNS-a nudi 9000 dinara za dnevnicu u kol centru uz uslov da se glasa za njih.
Brojni prorežimski portali su danas preneli delove teksta izraelskog lista Jerusalim Post u kome se tvrdi da je Aleksandar Vučić uspeo da spreči, ni manje ni više, nego Treći svetski rat svojim „naporima da održi stabilnost na Balkanu“ tokom krize na Kosovu. Tabloidi su tekstove intonirali tako da se zaključi da je u pitanju stav redakcije, dajući pomenutim tvrdnjama na težini. Prećutkuju, međutim, ključnu stvar - autor teksta nije urednik niti novinar, već izraelski političar Boaz Toporovski i reč je o njegovom ličnom stavu, a ne o članku utemeljenom na faktografiji. Toporovski je inače donedavno bio predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa Srbijom u izraelskom parlamentu, a u svojim javnim nastupima iskazuje naklonost Srbiji i domaćim vlastima. U jednom intervjuu za Srpski telegraf iz 2021. godine govorio je o tome kako u Srbiju „moraju da dođu investicije iz Izraela" i da je već razgovarao sa potencijalnim zainteresovanim investitorima iz svoje zemlje.
Samo jedna objava na društvenim mrežama navodnog cenovnika sa grčkog ostrva Mikonos bila je dovoljna da portal „Srbija danas” proglasi Grčku najskupljom destinacijom Mediterana i da utvrdi da im turisti besno otkazuju rezervacije. Međutim, nekoliko klikova na računaru delilo je ovaj portal od potpuno drugačije realnosti.
Na dan obeležavanja 27 godina od počinjenog genocida u Srebrenici, srpski tabloidi već tradicionalno negiraju da se ovaj zločin, u kojem je ubijeno između sedam i osam hiljada bosanskih Muslimana, može nazvati genocidom. Informer i Alo negiraju genocid navodeći da su to „utvrdili i Sud u Hagu i međunarodni ekspert Gideon Grajf”. Sud u Hagu je međutim upravo suprotno tvrdnjama doneo osuđujuće presude za pojedinice koji su odgovorni za genocid. Izveštaj koji je predvodio Gideon Grajf, na koji se srpski tabloidi takođe pozivaju, nije međunarodno priznat dokument i navodi u njemu su upitni.
Portal Srbija danas nedavno je pozivajući se na studiju iz Finske proizvoljno zaključio da su deca rođena vantelesnom oplodnjom pametnija od dece koja su prirodno začeta. Do ovog zaključka, koji se nalazi u naslovu, portal je došao jer se u studiji navodi da deca rođena vantelesnom oplodnjom imaju bolji uspeh u školi. Ipak, pomenuta studija nije ispitivala inteligenciju dece.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |