Samo jedna objava na društvenim mrežama navodnog cenovnika sa grčkog ostrva Mikonos bila je dovoljna da portal „Srbija danas” proglasi Grčku najskupljom destinacijom Mediterana i da utvrdi da im turisti besno otkazuju rezervacije. Međutim, nekoliko klikova na računaru delilo je ovaj portal od potpuno drugačije realnosti.
Na dan obeležavanja 27 godina od počinjenog genocida u Srebrenici, srpski tabloidi već tradicionalno negiraju da se ovaj zločin, u kojem je ubijeno između sedam i osam hiljada bosanskih Muslimana, može nazvati genocidom. Informer i Alo negiraju genocid navodeći da su to „utvrdili i Sud u Hagu i međunarodni ekspert Gideon Grajf”. Sud u Hagu je međutim upravo suprotno tvrdnjama doneo osuđujuće presude za pojedinice koji su odgovorni za genocid. Izveštaj koji je predvodio Gideon Grajf, na koji se srpski tabloidi takođe pozivaju, nije međunarodno priznat dokument i navodi u njemu su upitni.
Portal Srbija danas nedavno je pozivajući se na studiju iz Finske proizvoljno zaključio da su deca rođena vantelesnom oplodnjom pametnija od dece koja su prirodno začeta. Do ovog zaključka, koji se nalazi u naslovu, portal je došao jer se u studiji navodi da deca rođena vantelesnom oplodnjom imaju bolji uspeh u školi. Ipak, pomenuta studija nije ispitivala inteligenciju dece.
„DRŽAVA EVROPSKE UNIJE ŠALJE ZATVORENIKE NA KOSOVO: Na hiljade će ih doći, žučna rasprava već počela”, piše portal Srbija danas, otkrivajući u daljem tekstu da je reč o Danskoj. Za razliku od „paničnog” naslova, realnost je drugačija - Danska planira da iznajmi 300 zatvorskih mesta na Kosovu, usled nedovoljnog kapaciteta zatvora u toj zemlji.
„SKANDALOZNA DISKRIMINACIJA ŽRTAVA U HRVATSKOJ! Crveni krst NE DAJE pomoć Srbima posle razornog zemljotresa, objavio je Kurir pozivajući se na video snimak Romane Iljegić iz Hrvatske u kome ona tvrdi da se pomoć deli po nacionalnoj pripadnosti. Sporan video pojavio se nekoliko dana nakon zemljotresa koji je „pogodio” grad Petrinju i nekoliko drugih hrvatskih opština u kojima su Srbi najveća nacionalna manjina. Hrvatski Crveni krst je međutim demantovao da se pomoć deli po nacionalnoj pripadnosti, a predsednica Srpskog narodnog veća je za AFP rekla da joj nije poznato da Srbi trpe diskriminaciju, te da se humanitarne službe trude da dođu do svih koji su „pogođeni” zemljotresom.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |