„I to se desilo. Srbija dobila priznanje za odnos prema ukrajinskoj krizi od Velike Britanije”, objavio je Srpski telegraf tvrdeći da je Britanija „nahvalila” izbalansiranu Vučićevu politiku prema Moskvi i Kijevu. Srpski telegraf je to zaključio na osnovu autorskog teksta za dnevni list „Nova”, britanske ambasadorke u Srbiji - Šan Makleod. Osim što je prećutao gde je tekst ambasadorke objavljen, tabloid je izostavio i deo u kojem ona ističe da se nada da će Srbija osuditi invaziju Rusije na Ukrajinu. U jednostrano napisanom tekstu Srpskog telegrafa, imalo je mesta samo za citate kojima Makleod diplomatski pozdravlja to što je Srbija podržala teritorijalni integritet Ukrajine.
Ivan Ivanović, dugogodišnji autor i voditelj emisije „Veče sa Ivanom Ivanovićem” bio je gost podkasta „Inkubator” iz Hrvatske gde je između ostalog kritički govorio o vlasti u Srbiji, aktuelnom predsedniku Aleksandru Vučiću i kontroli medija. Nekoliko prorežimskih tabloida je iskoristilo Ivanovićevo gostovanje, napadajući ga da je „otišao u Hrvatsku da pljuje Srbiju” i nazivajući ga „klovnom”, „jadnikom”, „potrčkom”.
Portal Republika objavio je da se u Americi „reč deda izbacuje iz upotrebe”. Pišu da je nova „šokantna lista nepovoljnih izraza ZAPREPASTILA SVET“. Ipak, ništa se tako dramatično i šokantno nije dogodilo. Naime, stručnjaci su predložili zamenu određenih termina koji se upotrebljavaju u IT sektoru i koji nose određenu diskriminatornu konotaciju. Među spornim pojmovima jeste i „grandfather“ (deda), ali ne u značenju u kome ga interpretira Republika. Ovaj termin, koji se koristi u pravu, ali i IT sektoru (u značenju „grandfather policy“ - „dedina politika“), vodi poreklo iz američkog zakonodavstva skraja 19. veka kada se „dedina politika“ koristila da bi onemogućila Afroamerikancima da glasaju.
Kraj svake godine je vreme kada tabloidi tradicionalno pišu o tome šta su nam za narednu godinu predvideli astrolozi, bugarska proročica baba Vanga ili Nostradamus. Ovih dana pojedini portali tvrde kako je ovaj francuski mistik iz 16. veka za 2022. godinu predvideo da će inflacija izmaći kontroli, dolar pasti, da će ljudi ulagati u bitkoin, a roboti preuzeti svet. Ove tvrdnje „pokupili“ su iz svetskih tabloida u kojima se kao dokaz citiraju pojedini delovi iz Nostradamusovih proročanstava, ali su oni toliko „magloviti“ i neodređeni da bi se iz njih izvukli bilo kakvi zaključci.
Na Fejsbuk stranici Pretjerivač iz Hrvatske objavljena je obrada Diznijevog crtanog filma „Čarobni frulaš“ koja je uzburkala region. U originalnoj verziji, frulaš svojom svirkom isteruje hiljade pacova iz kraljevstva Hamelin, a u verziji Pretjerivača frulaš je zapravo pevač Marko Perković Tompson koji svira četničku pesmu pacovima da bi ih na prevaru izveo iz Knina, pri čemu se aludira da su pacovi - Srbi. Iako je bilo potrebno nekoliko minuta da ustanove da je reč o satiričnoj Fejsbuk stranici, tabloidi u Srbiji i regionu su se „upecali“ i iskoristili ovo za dizanje panike zbog „ustaškog ludila“.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |