Priča o američkoj državljanki Džin sa Long Ajlenda ilustrativan je primer tabloidnog utrkivanja portala koji teže da imaju klikabilnije i zanimljivije tekstove od ostalih. Nakon što su naši mediji tekst više puta preneli u njemu je glavna junjakinja ostarila 20 godina i promenila ime. Dodate su takođe i netačne stvari, da začine priču. Raskrikavanje je među tim tekstovima, primetilo i onaj portala Republika koji deluje kao da je manipulisan veštačkom inteligencijom.
Dinko Gruhonjić, profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, opet je ovih dana meta uvreda i pretnji zbog oštrijih i kritičnijih stavova prema nacionalizmu u Srbiji, koje često iznosi u javnosti. Zbog njegovog navodnog govora mržnje podneta je i krivična prijava protiv njega, a u osude su se uključili svi – tabloidi, ultradesničarski pokreti, bivši direktor BIA, pa čak i Studentski parlament fakulteta na kome radi. A sve zbog jednog manipulativno izrezanog snimka starog gostovanja u kome je Gruhonjić, između ostalog, pomenuo i komandanta koncentracionog logora Jasenovac Dinka Šakića, rekavši da ima lepo ime kao on. U pitanju je video koji menja suštinu Gruhonjićevog poređenja sa Šakićem – Gruhonjić je zapravo rekao da mu nije jasno zašto mu neistomišljenici daju pseudonime, kada već njegovo pravo ime zlobno mogu povezati sa zloglasnim Šakićem.
U tabloidima i na društvenim mrežama trenutno je viralan snimak dela večernjeg Dnevnika televizije Nova S u kome voditeljka Jelena Obućina i novinar Željko Veljković pričaju na albanskom jeziku. Kako tabloidi izveštavaju, Dnevnik je emitovan „na dan kada su teroristi koji govore na tom istom jeziku u Račku napali Srbiju”, a dvadesetpetogodišnjica pomenutog događaja obeležena je pre dva dana. Ipak, u pitanju je dezinformacija i manipulacija zastarelim snimkom, pošto je konkretan Dnevnik emitovan 25. maja 2022. godine, kada su Obućina i Veljković izveštavali o festivalu „Merdita, dobar dan” i prilog završili pozdravom na albanskom.
Nedavno je portal Republika pohvalio državu i Data centar u Kragujevcu rekavši da je tamo smešten jedini superkompjuter u regionu. Preneli su i reči premijerke Srbije Ane Brnabić da smo „jedina zemlja u svetu koja je dala da se koristi besplatno”. Iako se termin „region” koristi u različitim značenjima u zavisnosti od konteksta, u regionu ove kompjutere imaju Hrvatska, Mađarska, Bugarska i Slovenija. Netačno je i da je superkompjuter samo kod nas besplatan – Iz Hrvatske i Slovenije za Raskrikavanje potvrđuju da se njihovi računari takođe koriste bez naknade u naučne i projektne svrhe.
„DOKAZ CRNO NA BELO! CRTA pre izbora pozvala studente da PROMENE PREBIVALIŠTE - a sad se bune!“, objavili su 23. decembra Informer i Republika optužujući CRTU da je prvo pozvala studente da promene prebivalište kako bi glasali u Beogradu, a da je potom „pompezno saopštila” da su organizovane migracije birača uticale na ishod beogradskih izbora. Ovi portali su prećutali da je CRTA zapravo u jednom svom saopštenju objasnila kako mladi mogu da glasaju na parlamentarnim izborima ukoliko se nalaze izvan mesta prebivališta. To međutim ne znači da mogu da glasaju i za lokalnu vlast u mestu u kome se trenutno nalaze. Sa druge strane, organizovane migracije birača se odnose na privremenu promenu prebivališta birača, kako bi mogli da utiču na rezultate glasanja u drugom gradu ili opštini.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |