Nakon što su brojni režimski mediji objavili vest da su studenti, koji su tokom blokade boravili u Studentskom kulturnom centru (SKC), navodno opljačkali ovu ustanovu i odneli veliki broj vrednih predmeta, Više javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu da formira predmet. Međutim, postupak nije pokrenut na osnovu prijave oštećenih, već isključivo na osnovu tekstova medija naklonjenih vlasti, koji već godinama beleže najviše slučajeva kršenja kodeksa i širenja lažnih, manipulativnih narativa. Predstavnici studenata kategorički negiraju optužbe, tvrdeći da je popis inventara urađen neuobičajeno brzo i da su oni, naprotiv, ulagali u opremanje SKC-a.
Tabloidi su juče objavili seriju fotografija iz Ekonomske škole u Leskovcu, uz tvrdnje da su učenici koji učestvuju u blokadi demolirali školu. Ključna fotografija kojom to dokazuju prikazuje zapuštenu prostoriju za koju se navodi da je učionica, iako je reč o radionici domara smeštenoj u podrumu, kako su nam rekli đaci ove škole. Učenici Ekonomske škole i leskovačke Gimnazije, koji su fizički smešteni u istoj zgradi, zajednički učestvuju u blokadi nastave. Tvrde da su fotografije nastale ranije, verovatno od strane domara, i da su svesno iskorišćene kako bi se narušio legitimitet protesta. Navode i da je školski objekat godinama zapušten, da plafon prokišnjava, te da se sredinom prošle godine jedan deo obrušio i lakše povredio dve učenice. Smatraju da se sada upravo ta loša infrastruktura koristi kao argument protiv blokade.
RTS je sinoć, 18. januara, u Dnevniku 2 emitovao isečak iz gostovanja lidera Nove DSS Miloša Jovanovića na televiziji Nova S, manipulišući njegovom izjavom kako bi izgledalo da zagovara nasilje i poziva na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića. U prilogu je predstavljeno da je Jovanović rekao kako je jedna od opcija u obračunu s vlašću „uzimanje oružja i bacanje predsednika države s terase”. Međutim, isečen je ključni deo u kojem Jovanović jasno naglašava da bi tako nešto bilo sumanuto i da ne misli da je to prihvatljivo rešenje, uz obrazloženje nenasilnih metoda kojima se zalaže za promene. Sporni isečak preuzet je sa prorežimskog X profila „Detektor laži”, poznatog po širenju lažnih vesti i blaćenju opozicije. Na ovaj način RTS se našao u društvu tabloida koji često koriste ovaj izvor za obmanjivanje javnosti.
Nakon što je 14 ljudi poginulo u padu nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici, novinari tabloida se utrkuju ko će više oprati sadašnju vlast od odgovornosti. Više njih je gotovo istovremeno prenelo deo izjave hrvatskog inženjera građevine Juraja Pojatine za RTL da se „šezdesetih štedelo na materijalu”. Kažu da je Pojatina ovim osujetio nameru hrvatske televizije da krivicu prebaci na sadašnju vlast u Srbiji. Ipak, ostatak šestominutnog gostovanja su prećutali - na primer, inženjer je rekao da je uzrok najverovatnije u nečemu što desilo tokom poslednje rekonstrukcije, da je propust ako nadstrešnica zaista nije bila predmet obnove kao što tvrdi vlast u Srbiji, a govorio je i o problemu neodržavanja tih starih javnih zgrada kakve postoje i u Hrvatskoj.
Više stotina građana i deo predstavnika opozicije se sinoć okupilo kod Starog savskog mosta u znak protesta protiv najave beogradskih vlasti da će ukloniti ovaj, 82 godine star most, a na njegovom mestu izgraditi nov. Deo provladinih medija tvrdi da je protest propao jer je na njemu bila svega „šačica građana”. Najdalje je otišao tabloid Alo koji je „propale proteste” ilustrovao fotografijom mosta iz ptičije perspektive, na kojoj se vidi svega 20-ak ljudi. Arhiv javnih skupova, međutim, procenjuje da je na sinoćnjem protestu za odbranu mosta bilo nešto više od hiljadu građana. Osim toga, aktivisti i dalje ne odustaju od svojih zahteva, te je deo njih proveo i noć u blizini mosta, a najavili su i dežurstva kako bi sprečili mašine da započnu proces uklanjanja mosta.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |