raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  analize
  o nama
raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Manipulisanje činjenicama
RTS u Dnevniku emitovao manipulativni snimak sa prorežimskog X profila
19.01.2025.

RTS je sinoć, 18. januara, u Dnevniku 2 emitovao isečak iz gostovanja lidera Nove DSS Miloša Jovanovića na televiziji Nova S, manipulišući njegovom izjavom kako bi izgledalo da zagovara nasilje i poziva na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića. U prilogu je predstavljeno da je Jovanović rekao kako je jedna od opcija u obračunu s vlašću „uzimanje oružja i bacanje predsednika države s terase”. Međutim, isečen je ključni deo u kojem Jovanović jasno naglašava da bi tako nešto bilo sumanuto i da ne misli da je to prihvatljivo rešenje, uz obrazloženje nenasilnih metoda kojima se zalaže za promene. Sporni isečak preuzet je sa prorežimskog X profila „Detektor laži”, poznatog po širenju lažnih vesti i blaćenju opozicije. Na ovaj način RTS se našao u društvu tabloida koji često koriste ovaj izvor za obmanjivanje javnosti.

  Vest
RTS glumce zbog crvene krvave šake predstavio kao teroriste – šta su prećutali o ovom simbolu
16.01.2025.

U Dnevniku 2 RTS-a, emitovanom 13. januara, gledaoci su od voditeljke čuli da je „izraelski istoričar Holokausta Efreim Zurof kritikovao glumce u Srbiji, koji rukama obojenim u crveno izražavaju podršku protestima i istakao da bi se trebalo čuvati simbola koje koristi Hamas”. RTS nije pomenuo da se te „krvave ruke” u Srbiji već mesecima koriste kao simbol nečeg drugog – protesta građana koji traže odgovornost vlasti posle pada nadstrešnice u Novom Sadu. Nije RTS prvi koji je ovim simbolom pokušao da manipuliše – tabloidi već nedeljama plasiraju narativ da je ovaj simbol stigao „spolja” uz već standardne opaske da su studenti i građani koji ih podržavaju „strani plaćenici”, nazivajući ih i „Hrvatima” i „Albancima”. Kroz istoriju, krvava šaka nije korišćena samo na Bliskom Istoku, već mnogo šire, a čak i tamo, bila je simbol borbe protiv rata i patnje nevinih.

  Vest
Važni medijski trenuci 2024. iz perspektive Raskrikavanja
09.01.2025.

Javnost u Srbiji je i u 2024. godini bila svedok zabrinjavajućeg trenda curenja poverljivih podataka i špijuniranja novinara i aktivista, uz izostanak adekvatne reakcije nadležnih organa. Pored toga, došlo je do pravosnažne oslobađajuće presude za ubistvo Slavka Ćuruvije i smanjenja kazne za napad na novinara Milana Jovanovića, dok je državni Telekom najavio kupovinu tabloida Kurir. Istovremeno, novinari NIN-a su osnovali novi nedeljnik Radar, a SLAPP tužbe su nastavile da ugrožavaju slobodu medija.

  Vest
Država i tabloidi o dokazanom špijuniranju građana: Hibridni rat i pokušaji destabilizacije
17.12.2024.

Međunarodna organizacija Amnesti i više medija, među kojima je i Raskrikavanje, juče su objavili istraživanja o tajnom špijunskom softveru NoviSpy, koji je tajno instaliran na telefone novinara i aktivista u Srbiji prilikom informativnih razgovora u policiji i BIA-i. Nakon toga, provladini tabloidi istupili su gotovo istovremeno s optužbama o „hibridnom ratu” i „ustaškoj kampanji”. Državni zvaničnici, uključujući ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića, relativizovali su otkrića i uprli prst u strane službe.

  Istraživanje
Državni nadzor: Novinaru tajno instaliran špijunski softver u telefon tokom ispitivanja u policijskoj stanici
16.12.2024.

Tokom informativnog razgovora u policijskoj stanici u Pirotu, novinar portala FAR Slaviša Milanov postao je meta sofisticirane digitalne špijunaže - na njegov telefon tajno je instaliran NoviSpy, špijunski softver do sada nepoznat čak i stručnjacima za bezbednost. Uprkos krivičnoj prijavi koju je podneo pre devet meseci, reakcija nadležnih je izostala – tužilaštvo ćuti, a unutrašnja kontrola policije nije ni pokrenuta. Prema jutros objavljenom izveštaju međunarodne organizacije Amnesti, Milanov nije jedina žrtva – ovaj i slični softveri instalirani su u prethodnom periodu na telefone brojnih ekoloških ili političkih aktivista u Srbiji tokom informativnih razgovora u policijskim stanicama ili prostorijama BIA-e. Amnesti tvrdi da broj zabeleženih slučajeva ukazuje na sistemsku zloupotrebu tehnologije nadzora od strane državnih službi.

prethodni članci  
  naredni članci
Raskrikavanje je verifikovani potpisnik Kodeksa Međunarodne mreže za proveru činjenica (IFCN) i u svom radu se pridržava odredbi ovog kodeksa.  Ukoliko smatrate da je Raskrikavanje svojim radom prekršilo ovaj kodeks, možete uputiti žalbu IFCN-u na ovom linku. Ovde možete pronaći i IFCN Code of principles, na kojem možete videti vrednosti koje poštujemo i za koje se zalažemo.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK
  Makenzijeva 46, 11000 Beograd
  011 244 19 66
  raskrikavanje@krik.rs