Mediji u Srbiji nedavno su masovno izveštavali da je srpski džudista (džudoka) Nemanja Majdov suspendovan na pet meseci jer se prekrstio tokom takmičenja na Olimpijskim igrama u Parizu. Međutim, Internacionalna džudo federacija (IJF) je izdala saopštenje u kome je navedeno da je Majdov zaista optužen za „pokazivanje jasnog religijskog znaka prilikom ulaska na borilište”, ali i za odbijanje da se pokloni protivniku nakon meča, kao i za skidanje džudogija na borilištu. IJF je takođe podsetila da je Majdov u prošlosti već bio upozoren zbog sličnih prekršaja, te da je 2018. i 2022. godine bio opomenut da bi mogao biti sankcionisan. Po njihovim rečima, sportista nijedno od tih upozorenja nije osporio, te smatraju da nije tačno da nije bio upoznat sa pravilima koja zabranjuju isticanje bilo kakvih religijskih, političkih ili etničkih znakova na borilištu u džudou.
Regionalna mreža See Check, zajedno sa svojim partnerima, poziva sve zainteresovane da se prijave na regionalni projekat „See Check Network - borba protiv dezinformacija kroz mrežu provera činjenica”. Projekat je namenjen organizacijama civilnog društva i medijima koji žele da unaprede medijsku pismenost i suprotstave se širenju dezinformacija.
Tabloidni srpski portali su prošle nedelje preneli navodnu „poruku pouke” kontroverznog grčkog sveštenika Elpidija sa Rodosa, u kojoj je pozvao srpski narod da se moli za predsednika Aleksandra Vučića, upozoravajući da bi njegova smena dovela na vlast čoveka povezanog sa Luciferom. Iako je Elpidije, u tekstovima tabloida, predstavljen kao jedan od najuglednijih duhovnika Grčke pravoslavne crkve, grčki portali za proveru činjenica navode da je on zapravo marginalna figura poznata po širenju apokaliptičnih predviđanja o predstojećim ratovima, katastrofama i dolasku Antihrista, koja nisu dobila zvaničnu podršku crkvenih vlasti.
Sumnjive reklame u kojima poznate ličnosti navodno građanima obećavaju brzu i laku zaradu često se pojavljuju na domaćim društvenim mrežama. Ovih dana je takva reklama aktivna na Fejsbuku, a u njoj biznismen Miroslav Mišković navodno promoviše platformu za trgovinu kriptovalutama, Immediate Matrix. Sajt je preuzeo vizuelni identitet portala N1, iako nema veze sa njim, a ni sa Miškovićem što nam je potvrđeno iz njegovog Delta Holdinga. Da sajt nije kredibilan pokazuju međutim i brojne slovne i gramatičke greške, mešanje ćirilice i latinice, citiranje zadovoljnih korisnika koji zapravo ne postoje. Na sajtu nema ni kontakta ili podataka ko stoji iza njega.
Novosadski portal Luftika je juče preneo vest da je Mokra Gora proglašena za „najbolje turističko selo na svetu”, ne navodeći da je ovo priznanje Mokra Gora stekla još 2021. godine, zajedno sa još 44 sela iz 32 zemlje, prema izboru Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija. Drugi portal, Blic žena, u naslovu navodi da je srpsko selo „zvanično proglašeno za najbolje i najlepše na svetu”, iako te kategorije u izboru nema.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 raskrikavanje@krik.rs |