Brojni mediji su prethodnih dana objavili da je parlament Holandije usvojio rezoluciju kojom traži da se Srbiji uvedu vize jer nije uvela sankcije Rusiji. Iako vest zvuči dramatično ali i verodostojno jer su je preneli i neki kredibilni mediji, ona ipak nije tačna. Pred Predstavničkim domom holandske skupštine se prošle nedelje jeste našao predlog o privremenom uvođenju viza Srbiji, ali je glasanje o tom predlogu odloženo, što znači da on zasad nije usvojen. Ovo su za Raskrikavanje potvrdili i iz holandskog Parlamenta. Čak i kada bi predlog bio usvojen, to i dalje ne bi značilo da Srbija automatski izlazi iz bezviznog režima, kako za Raskrikavanje objašnjava pravnik Milan Antonijević.
Posledice globalne ekonomske krize, podstaknute ratom, osećaju i građani u Srbiji - u odnosu na oktobar prošle godine, prema podacima statističkog zavoda, cene u zemlji su veće za 15 odsto. Poskupljuju pre svega hrana i energenti, a kako piše Blumberg Adria, u pitanju je najviša stopa inflacije izmerena od 2007. godine. Uprkos sumornoj situaciji i podjednako sumornim prognozama, prorežimski portal Srbija Danas je našao za shodno da objavi kako građanima Srbije i nije tako loše koliko je našim susedima - kako pišu, dok Vučić povećava plate i penzije, Hrvati razmišljaju kako da prežive jer se u ovoj državi „iz dana u dan obaraju rekordi kada je u pitanju inflacija“. Ne samo da nisu napisali ni reč o rekordnoj inflaciji i rastućoj krizi u Srbiji, već su pogrešno prikazali i podatke o Hrvatskoj. Novinar Milan Ćulibrk za Raskrikavanje podseća da je, štaviše, u Hrvatskoj stopa inflacije nešto niža nego u Srbiji.
U nameri da se negira postojanje Ukrajine kao suverene i nezavisne države, a opravda agresija koju Putin sprovodi na njenoj teritoriji, Tviterom se ovih dana dele tvrdnje da Ukrajina ne postoji kao država i da nikada nije ni postojala. Kao dokaz se koristi navodna izjava bivšeg generalnog sekretara UN-a Ban Ki Muna, koja se na internetu ne može pronaći. Autor tvita spominje i međunarodne sporazume kao argument da granice Ukrajine nisu priznate, ali ti sporazumi pokazuju upravo suprotno. Ova dezinformacija je, inače, kod nas već raskrinkana u martu, ali je sada ponovo „vaskrsla”.
Tvrdnja da su vakcine protiv kovida 98 puta opasnije od preležane infekcije ubrzano se širi Tviterom. Ona je potekla sa konzervativnog američkog sajta koji inače objavljuje dezinformacije o vakcinama protiv kovida. Sajt je iskoristio nerecenziranu studiju koja se bavila procenama rizika i koristi kod vakcinacije studentske populacije i da li je svrsishodno uvesti buster dozu kao obaveznu. Zaključke ove studije, koja sama ima niz ograničenja, potpuno su pogrešno interpretirali.
Ni u trećoj godini od početka pandemije koronavirusa lažne vesti i dezinformacije na društvenim mrežama ne jenjavaju. Ovoga puta je na raznim vajber grupama ponovo oživljena teorija o učinkovitosti ivermektina u lečenju kovida 19. Glavni argument zagovornika ovog leka je to što se na sajtu američkog Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) ivermektin nalazi na stranici o antivirusnim terapijama protiv koronavirusa. Ovo, međutim, ne znači da se ivermektin „digao iz pepela”, kako se tvrdi u poruci na Vajberu. Na istom sajtu se jasno navodi da se ivermektin može koristiti samo u kliničkim ispitivanjima, ali ne i za lečenje kovida 19 jer nema dovoljno dokaza o njegovoj učinkovitosti.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |