Portal Republika je sinoć objavio video snimak preuzet sa Telegrama, u kome se čuje ženski glas kako navodno nudi po 200 evra dvojici muškaraca ukoliko budu glasali za listu „Srbija protiv nasilja”. Sam snimak osim dijaloga, koji je mogao da snimi bilo ko, ne prikazuje ništa više - ne vide se lica aktera, a njihovi glasovi su kompjuterski modifikovani. Drugih dokaza o tome da opozicija zaista kupuje glasove, u snimku nema. Ovaj video nastao je kao kontrateža snimku koji je krajem novembra objavio Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), a na kome se jasno vidi kako osoba iz SNS-a nudi 9000 dinara za dnevnicu u kol centru uz uslov da se glasa za njih.
Ovih dana su u nekoliko prorežimskih medija objavljeni rezultati monitoringa dve televizije u vlasništvu United grupe - N1 i Nova S po kojima je od početka kampanje 120 sati bilo posvećeno „pljuvanju Vučića“. Ipak, informacija o tome ko je radio monitoring nije objavljena. Srpski telegraf tvrdi i da je na ovim televizijama Vučiću ukinuto pravo da odgovori na napade i to zbog odluke da ovi mediji ne emituju predizborne oglase.
Prorežimski portal 24 Sedam objavio je snimak koji navodno pokazuje kako „Đilas i Šolak plaćaju glumce Ammara Mešića i Stevana Pialea da napadaju državu“ i to sa 20.000 evra u kešu. Međutim, nikakvih dokaza nema da snimak prikazuje to što redakcija tvrdi: na snimku se vidi čovek koji vadi novac i daje ga drugom dok treći snima, ali nijednom od njih se ne vide glave, a ni po glasovima koji se čuju ne može se zaključiti da je bilo ko od prozvane četvorice - Đilas, Šolak, Mešić ili Piale - akter videa. Dok Mešić, glavna meta njihovog teksta, za Raskrikavanje kaže da nema nikakve veze sa snimkom, urednica portala 24 Sedam Dragana Milovanović nije odgovorila na pitanja Raskrikavanja - šta su im dokazi za ove optužbe? Portal, čiji je osnivač član GO SNS i predsednik KK Partizan Ostoja Mijailović, uprkos neprofesionalnom izveštavanju, za tri godine postojanja dobio je najmanje 27 miliona dinara na lokalnim konkursima i još 3,6 miliona dinara na jednom spornom tenderu PIO fonda.
Praktično ne prođe dan, a da naslovna strana Informera ne bude iskorišćena za razračunavanje sa opozicijom i opozicionim aktivistima uoči parlamentarnih izbora koji nas očekuju sredinom decembra. Ovoga puta, na jučerašnjoj naslovnici iznete su tri manipulativne tvrdnje: da je grupa intelektualaca i umetnika pozvala na „rušenje vlasti“, da je ekološki aktivista i opozicioni poslanik „maltretirao učesnike“ panela o rudnim resursima Srbije, kao i da je lider Novog DSS-a Miloš Jovanović zapretio da će opozicija „zapaliti državu“ ako ne pobedi. Ništa od toga nije tačno.
Na sajtu Politike, najstarijeg lista na Balkanu, još uvek stoji da se drži „visokoprofesionalnih novinarskih standarda i neguje kulturu dijaloga“. Nije jasno kako se u to uklapa ono što se i ovih dana, na samom startu kampanje za parlamentarne izbore, može tamo pročitati. „Stara dama“ se razračunava sa medijima United Grupe, Danasom i TV N1, braneći predsednika od „prljave kampanje“: gomilaju se kratki, pamfletistički tekstovi koji po zapaljivom jeziku i plitkosti argumentacije podsećaju na tabloidne. Reč je zapravo o tekstovima objavljenim na sajtu Večernjih novosti, njihove sestrinske redakcije, koje Politika preuzima bez ikakve provere i ograde. Koriste se konstrukcije poput „luksemburška hobotnica i njen gazda Šolak“, „Đilasovi mediji“, „najstrašniji napad na predsednika“, a najdalje su otišli teško optužujući N1 da sprovodi kampanju protiv predsednika koja „treba da rezultira njegovim ubistvom i ubistvom njegove porodice“.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |