„Rakija menja život, čoveče. Tri dana u Modriči i već sam alkoholičar. Loza, šljiva, kajsija, nije bitno. Takođe sam zamenio Teslu za Golfa dvojku. U taj auto može stati pet kubika drva, sedam ljudi i raketa za Mars. Ludilo“, izgovara milijarder Ilon Mask u jednom viralnom videu. U drugom priznaje da je iz Republike Srpske, a u trećem da voli Srbe i da se nada da će vratiti Kosovo. Snimci poput ovih poslednjih dana se mogu naći na TikToku, Jutjubu, Tviteru, a reč je o tzv. dipfejk tehnologiji - oni nisu stvarni, već ih je generisala veštačka inteligencija. Kako je prepoznati?
„Višnjička banja dobija vrtić, osnovnu školu, a proširenjem Slanačkog puta omogućava se dobra saobraćajna veza sa centrom grada“, najavio je juče Aleksandar Šapić, kandidat SNS-a za gradonačelnika Beograda tokom posete Višnjičkoj banji. Šapić je javnosti predstavio kapacitete budućeg vrtića i škole, a iza njega se moglo videti i kako će objekti izgledati. Međutim, izgled buduće škole je identičan dizajnu jedne srednje škole u američkoj državi Juti, a najavljeni vrtić izgleda gotovo identično kao projekat za Evropski vrtić u Boru iz 2020. godine. Juče se ovim povodom na Fejsbuku oglasio arhitekta iz Niša, Milan Stevanović navodeći da je Šapić „ukrao njihov render za projekat Evropskog vtića u Boru, koji su radili za Kapaprojekt”.
Opozicija krade paketiće od dece i provodi se u Londonu, Hrvati opet udaraju na Srbe, Kurti drhti pred srpskim raketama, lažni poštar ruši državu… Svašta ćete ovih dana pročitati u vodećim medijima, samo ne ono što se zaista desilo - da je mreža fantomskih organizacija izvukla milione evra iz budžeta za projekte koji je trebalo da unaprede živote dece, mladih i žena, a nisu praktično ni sprovedeni. Ovo je pre dva dana otkrio BIRN, nakon višemesečnog istraživanja, „češljanja“ stotina zvaničnih dokumenata i razgovora sa akterima, a kako se ispostavilo, u svemu je učestvovala i Šapićeva bliska saradnica Aleksandra Čamagić.
Nemačka doktorka koja reklamira čudotvoran suplement koji rešava probleme sa zglobovima i norveški lekar koji hvali preparat za lečenje dijabetesa kod kuće, samo su dve od brojnih reklama za suplemente na koje možete naići na nekim od medijskih portala u Srbiji. I obe reklame su lažne. Obe vode na sajt buditezdravi.net koje ova dva proizvoda nude po navodno promotivnoj ceni od 1.490 dinara. Zajedničko im je i što ih reklamiraju renomirani lekari i korisnici koji zapravo ne postoje.
Portal Raskrikavanje je u oktobru postao član Evropske mreže za proveru činjenica (EFCSN) koja na nivou Evrope okuplja organizacije koje se bave proverom tvrdnji, a za koje je ta mreža ocenila da ispunjavaju standarde o nepristrasnosti i transparentnosti u radu.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |