Milan Ćulibrk, dosadašnji glavni i odgovorni urednik NIN-a, nakon 11 godina napušta tu funkciju, a kolektivni otkaz su dali i članovi redakcije i kolegijuma ovog nedeljnika. U šturom saopštenju se navodi da je razlog tome njihova rešenost da očuvaju profesionalni integritet - zbog čega novinarski posao nastavljaju „u novom nedeljnom listu”.
Osim čitanja novina i gledanja TV-a, posao novinara Raskrikavanja podrazumeva i mnogo „skrolovanja“, jer u potrazi za dezinformacijama dosta vremena provodimo na društvenim mrežama. Najčešće su nam na radaru tokom 2023. godine bili kanali i nalozi na Fejsbuku, Tviteru, Telegramu, Vajberu i TikToku pa evo šta bi, prema našem mišljenju, trebalo da znate o ovim platformama.
Skoro deceniju od donošenja seta medijskih zakona, u godini za nama doneta su dva nova – Zakon o javnom informisanju i Zakon o elektronskim medijima. Najvažnija novina – Telekom može biti vlasnik medija. U prošloj godini državni Telekom kupio je i Globaltel, mobilnog operatera Željka Mitrovića, a vlasništvo se promenilo i u nedeljniku NIN. Raskrikavanje je postalo i punopravni član Evropske mreže standarda provere činjenica.
Nedavno održani parlamentarni izbori u Srbiji definitivno su obeležili kraj godine za nama, a najveće iznenađenje na njima je napravila lista Branimira Nestorovića koja je prešla cenzus za ulazak u Skupštinu. Tim povodom smo izdvojili pet bizarnih tvrdnji koje je ovaj potencijalni poslanik iznosio tokom proteklih godina, a taj tekst bio je jedan od najčitanijih na našem sajtu. Raskrikavanje je tokom 2023. više puta upozoravalo na sajtove za finansijske prevare na internetu na čijoj su se meti nalazili građani Srbije, a otkrili smo i ko je sve u Srbiji imao pristup ruskom propagandnom sajtu Njuzfront. U nastavku se nalazi lista najčitanijih tekstova u prošloj godini.
Dok je sinoć nekoliko demonstranata lomilo stakla na zgradi Skupštine pokušavajući da uđe, a policija ljude zasipala suzavcem, tukla i hapsila, na javnom servisu su emitovani rijaliti programi, kvizovi i serija „Selo gori a baba se češlja“. Samo oni koji su imali kablovske kanale poput N1 ili Al Džazire, mogli su da steknu osećaj o atmosferi na ulicama: u uključenjima reportera se čula lomljava stakla, videlo se da se pale baklje, lete jaja i kamenice, ljudi brišu oči od suzavca, a kamere su zabeležile i kako policija tuče i hapsi građane. RTS je o svemu izveštavao kratko u informativnim emisijama, ne prekidajući redovni zabavni program, i sve vreme izbegavajući da spomene sintagmu „izborna krađa“. Zato je, sa druge strane, reporter ustvrdio kako opozicija baca suzavac na policiju.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |