Pre četiri godine bili smo jako blizu kolektivnog imuniteta kod gotovo svih bolesti koje sprečavaju obavezne vakcine. Danas se čini da smo od tog cilja sve dalje i dalje. Pandemija Kovida-19 i agresivna promocija antivakserstva uticala je na zdravstveni sistem i poverenje u vakcine, pa čak i u one koje se decenijama redovno primaju. Za dve godine broj zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka protiv roditelja koji odbijaju da vakcinišu svoju decu je gotovo utrostručen. Ipak, prema podacima koje je Raskrikavanje prikupilo skoro trećina postupaka zastari, a novčane kazne su prilično retke.
Pre dva dana je u Evropskom parlamentu usvojena tzv. anti-SLAPP direktiva, uputstvo za države članice u borbi protiv SLAPP tužbi - onih čiji cilj nije zadovoljenje pravde, već ućutkivanje medija, aktivista i svih koji istražuju ili kritikuju rad moćnika. Direktiva će, između ostalog, omogućiti sudijama u zemaljama EU da odmah odbace SLAPP tužbu, i pre pokretanja sudskog postupka, kao i da dosude odštetu žrtvama ovakvih postupaka. Direktiva se neće primenjivati u Srbiji, ali jeste važan korak - reč je o krovnom dokumentu koji će zakonski regulisati rastući problem ovakvih tužbi u Evropi i može poslužiti kao vodič za nacionalne inicijative. Uroš Jovanović iz Građanskih inicijativa kaže da nekoliko nevladinih i medijskih organizacija u Srbiji radi na formiranju mreže kroz koju će zagovarati promene domaćeg zakonodavstva, budući da je Srbija na 10. mestu u Evropi po broju ovih tužbi.
Nakon 25 godina od ubistva i dve runde suđenja u proteklih devet godina, Apelacioni sud u Beogradu danas je objavio pravosnažnu oslobađajuću presudu protiv radnika Državne bezbednosti koji su bili optuženi za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Time je preinačena presuda Višeg suda kojom su Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić bili osuđeni na ukupno 100 godina zatvora. Ovim je stavljena tačka na postupak protiv četvorice, pa će nalogodavci i ubica novinara ostati nepoznati. Advokat porodice Ćuruvija, Slobodan Ružić, za Raskrikavanje kaže da postoji mogućnost podnošenja vanrednog pravnog leka, ali da to neće preinačiti presudu.
„Danas je najdepresivniji dan u godini” čitamo već godinama svakog trećeg ponedeljka u mesecu. Mediji širom sveta, pa i naši domaći, recikliraju ovu vest koja je ništa drugo do marketinški trik. Reč je o ideji koja je korišćena za reklamiranje jedne britanske turističke agencije još 2005. godine i već odavno je osporena jer nema naučnih dokaza da je treći ponedeljak u januaru ili bilo koji dan univerzalno depresivan.
Nakon informacije da je redakcija NIN-a dala kolektivni otkaz i da će rad nastaviti u novom nedeljniku, iz kompanije Junajted Media (United Media) je saopšteno da je reč o listu koji će ova medijska kompanija uskoro pokrenuti. „Cela redakcija dosadašnjeg nedeljnika NIN će tu nastaviti svoje poslovanje”, saopšteno je iz kompanije Junajted Media u čijem su vlasništvu televizija i sajt N1 i Nova S, kao i list Danas. Izvršna direktorka Junajted Medije Aleksandra Subotić za Raskrikavanje kaže da očekuje da će novi nedeljnik početi sa radom već u februaru.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |