raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  analize
  o nama
raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
Kategorija:   Analize
  Vest
Kon tvrdi da deca nisu prenosioci virusa, statistika i struka kažu drugačije
14.03.2020.

Za razliku od poruka od anonimne „kume pulmologa“, teško je i nezahvalno proveravati izjave stručnjaka u koje, zbog krize u vezi sa novim koronavirusom, svakog dana gledamo sa posebnom pažnjom. Tako je epidemiolog Predrag Kon rekao da nije za zatvaranje škola jer „deca nisu prenosioci virusa“, te da su to informacija od „kolega iz Kine“. Međutim, statistike i drugi epidemiolozi kažu drugačije.

  Vest
Vanredno stanje: zatvorene škole, državne granice, poziv na samoizolaciju
16.03.2020.

Zatvaranje škola, vrtića i fakulteta, skraćeno radno vreme kafića i restorana, samoizolacija, odnosno izlazak iz kuće samo kada je to neophodno, proređen javni prevoz, zatvaranje granice za strane državljane – neke su od mera koje je Vlada Srbije donela uvođenjem vanrednog stanja u zemlji. Vanredno stanje je uvedeno kako bi se sprečilo širenje koronavirusa.

  Vest
Brnabić: Oštrije mere za građane tokom vanrednog stanja
16.03.2020.

Premijerka Srbije Ana Brnabić danas je najavila nove, drastičnije mere Vlade kako bi se sprečilo širenje koronavirusa - zatvaranje šaltera javnih službi, ograničavanje broja zaštitnih sredstava koja će moći da se kupe u apotekama, uvođenje karantina za one koji dolaze inostranstva, smanjenje dozvoljenog broja građana u kafićima i restoranima, kao i moguću zabranu izlaska iz kuće najstarijima. Razlog za pooštravanje mera jeste nepoštovanje onih koje su uvedene sinoć nakon proglašenja vanrednog stanja u zemlj

  Vest
Nema dovoljno dokaza za tvrdnje da brufen pogoršava COVID-19
16.03.2020.

Poslednjih par dana na internetu se pojavila informacija da ljudi ne treba da piju lek brufen (ibuprofen), koji je u širokoj upotrebi kod nas kao lek protiv bolova i za snižavanje temperature, jer navodno može da pogorša infekciju novim koronavirusom. Jedan izvor je audio-poruka nepoznate autorke, koja tvrdi da je to pokazala „Uniklinika iz Beča“, a drugi koji to tvrdi je francuski ministar zdravlja. Prvu informaciju je demantovala sama klinika navodeći da nemaju ništa sa navodnim istraživanjem, a za tvrdnje francuskog ministra nema dovoljno dokaza. Raskrikavanje je juče poslalo detaljna pitanja Svetskoj zdravstvenoj organizaciji o ovome, ali još uvek čekamo odgovore.

  Vest
Suđenje sinu Željka Mitrovića počelo ispočetka
11.03.2020.

Suđenje sinu Željka Mitrovića, Aleksandru, zbog toga što je u julu 2013. godine kolima usmrtio maloletnu Andreu Bojanić danas je počelo ispočetka u Prvom osnovnom sudu u Beogradu, nakon što je Apelacioni sud u decembru 2019. ukinuo prvostepenu presudu. Mitrović je ponovio da nije kriv.

prethodni članci  
  naredni članci
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK
  Makenzijeva 46, 11000 Beograd
  011 244 19 66
  info@raskrikavanje.rs