„Zapaljeni policijski automobili, zapaljeni kontejneri, smeće po ulicama, polomljeni saobraćajni znaci, uništene žardinjere, kamenje, nekoliko slomljenih izloga, slika su posle noćašnjih protesta u Beogradu“, moglo se čuti danas u Dnevniku RTS-a u 12 sati. Javni servis je prećutao neke druge slike koje su se mogle videti na beogradskim ulicama, poput policijske brutalnosti prema ljudima koji nisu pružali nikakav otpor, ali su zato citirali direktora policije Vladimira Rebića da je „policija tokom nereda reagovala krajnje uzdržano“. Od devet minuta posvećenih protestima, gotovo šest minuta su čitali izjave i saopštenja vladajućih političara.
Zbog trenutne epidemiološke situacije i male sudnice u kojoj je bilo više od pet ljudi, danas je otkazan glavni pretres u ponovljenom suđenju sinu Željka Mitrovića, Aleksandru, zbog toga što je u julu 2013. godine kolima usmrtio maloletnu Andreu Bojanić. Novo suđenje zakazano je za 15. septembar.
Već dve i po godine Tužilaštvo za organizovani kriminal odbija da Raskrikavanju dostavi dokumenta iz istrage koju je 2015. godine vodilo povodom tvrdnji urednika Informera Dragana J. Vučićevića o navodnom „državnom udaru“. Tvrde da je predmet „strogo poverljiv“ i da bi otkrivanjem informacija potencijalno nastupile „teške posledice“. Poverenik, i pored pokušaja, nije uspeo da novčano kazni ovo tužilaštvo zbog prikrivanja informacija, pa je nedavno zatražio od Vlade Srbije da interveniše i „obezbedi izvršenje neposrednom prinudom“. Međutim, Vlada u poslednjih devet godina nijednom nije intervenisala na ovaj način, iako je to od nje traženo gotovo 300 puta.
Suđenje bivšem predsedniku Opštine Grocka Dragoljubu Simonoviću i još dvojici okrivljenih za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića, odloženo je danas zbog pogoršanja situacije sa koronavirusom. Dvojica advokata odbrane, kao i jedan veštak, nisu došli na današnji pretres jer su u samoizolaciji, a sudija Slavko Žugić napomenuo je da smo u fazi jačanja ovog virusa i da „danas ne možemo da radimo“.
Medicinskim radnicima širom Srbije stigao je zaključak Kriznog štaba od 23. juna po kome svaki zdravstveni radnik može biti upućen u bilo koju zdravstvenu ustanovu ili privremenu bolnicu gde fali kadar za borbu protiv koronavirusa, a ukoliko odbije - sledi otkaz. Ovakva ista odluka već je bila doneta u aprilu, ali je ona, međutim, prestala da važi kada je ukinuto vanredno stanje. Sagovornici Raskrikavanja smatraju da ovaj zaključak ne može biti obavezujuć, jer Krizni štab nema takva ovlašćenja, kao i da se ovako nešto ne može propisivati ukoliko nije na snazi vanredno stanje.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |