Željko Mitrović u studiju Pinka prikačen na mašinu za ozoniranje krvi, sa bocom ozona pored sebe i cevčicom u veni, fotografija je koju je vlasnik ove televizije podelio na Tviteru uz komentar „Preventivno, još jednom ozoniram sopstvenu krv“. Prvi je u svetu, kako sam tvrdi, ukazao na ovaj metod lečenja koji može da „reši koronu“. Da je Mitrović u pravu, ubeđuje nas i Informer objašnjavajući kako se pomenuti gas u krvi pretvara u vodonik-peroksid (hidrogen) koji dezinfikuje krv od virusa i bakterija. Efikasnost ove alternativne terapije, međutim, nije naučno potkrepljena, a epidemiolog Zoran Radovanović za Raskrikavanje ističe da je reč o „budalaštini“.
Nakon Mitrovićevih tvitova u kojima promoviše ovu terapiju, i Informer je objavio tekst
„Italijanski stručnjaci dokazali da je Željko Mitrović u pravu“.
„Tvrdnju vlasnika Pinka Željka Mitrovića da bi ozonizacija krvi rešila problem zaraženih koronavirusom (...), potvrdili su i italijanski stručnjaci koju su tu metodu već primenili u lečenju najtežih bolesnika od virus Kovid 19 u čak 17 bolnica u toj zemlji“, navodi Informer i objašnjava da ozon u krvi formira vodonik-peroksid (hidrogen)
„koji uništava viruse i bakterije“.
Epidemiolog
Zoran Radovanović u izjavi za Raskrikavanje navodi da nema nikakvih dokaza da je ova terapija efikasna, a ozon može da napravi probleme organizmu.
„Ozon ubija viruse van organizma, a ako ga ubacite u organizam, onda ubijate i organizam. Sve u svemu budalaština“, decidiran je Radovanović.
„Da se napravi vodonik-peroksid pa da dezinfikuje krv, to taman posla. To je potpuna besmislica“, ističe epidemiolog.
Ove podatke o uspešnom izlečenju desetoro pacijenata, piše Informer, javnosti je predočio izvesni
Antonio Gaspari, „direktor Orbisfere“.
Reč je o organizaciji na čijem se sajtu navodi da se bave dobrotvornim radom, a svesrdno promovišu i terapiju ozonom. U delu „O nama“ na ovom portalu, piše da
„sa Orbisferom ulazite u svemirski brod ka beskonačnosti prevladavajući geografske i duhovne barijere sveta“.
Kako kažu, bave se umetnošću, kulturom, životnom sredinom, duhovnošću, religijom, pa i medicinom.
„Orbisfera je međunarodni urednički projekat koji su stvorili muškarci i žene, hodočasnici u sajber prostoru, u potrazi za Bogom“,
piše na ovom opskurnom sajtu.
Terapija ozonom nije nova, i koristi se kao vid alternativne medicine, a njeni zagovornici ističu da pomaže kod niza bolesti od hemoroida i hroničnog umora, preko seksualno prenosivih bolesti i multiple skleroze, pa sve do raka i side (
što je i naučno osporeno).
„Kao i kod svakog šarlatanstva, tvrde da leči sve“, rekao je 2017. godine magazinu Vajs profesor hematoonkologije na britanskom Univerzitetu u Lesteru
Martin Dajer.
Prema njegovim rečima, ozon je, kao i hidrogen, odličan u ubijanju parazita van tela, ali se često previđa da se radi o toksičnom molekulu.
„Ako biste ga uneli u organizam u dovoljnoj koncentraciji da ubije parazite, ubili biste i pacijenta“,
rekao je Dajer za Vajs.
Uspehe ove metode uglavnom ističu naturopate, odnosno lekari i terapeuti koji koriste prirodnu medicinu u lečenju i
naširoko je reklamiraju.
Ipak, čak u istraživanjima koja ističu pozitivne rezultate ozonoterapije, priznaje se da je zvanična medicina skeptična upravo jer je
„premalo kontrolisanih kliničkih istraživanja na ovu temu i uglavnom se ne smatraju zadovoljavajućim“.
U poslednje vreme pojedine klinike u Španiji i Italiji tvrde da se terapija ozonom, u kojoj se pacijentu izvlači malo krvi koja se potom obogaćuje ozonom pa vraća natrag u krvotok, pokazala efikasnom kod obolelih od COVID-19.
Osim u saopštenjima i novinskim tekstovima, međutim, ovi rezultati nisu objavljeni u relevantnim naučnim časopisima.
Ovaj vid alternativne medicine dozvoljen je u mnogim zemljama, poput Kube, Turske i Ujedinjenih Araskih Emirata iako nema čvrstih naučnih dokaza da deluje. Naprotiv, Američka agencija za hranu i lekove (FDA) decidirano navodi da je ozon opasan:
„Ozon je toksičan gas bez poznate korisne medicinske primene u specifičnoj, dodatnoj ili preventivnoj terapiji. Da bi ozon bio efikasan kao germicid (sredstvo protiv mikroorganizama, prim. nov), mora se koristiti u koncentracijama mnogo višim nego što bi bilo bezbedno za ljude i životinje“,
navodi FDA u odluci iz 2019. godine.
Kako podseća magazin Forbs, i najveća svetska baza alternativnih vidova lečenja,
TRC Natural Medicines, ovu terapiju klasifikuje kao nebezbednu, upravo jer nema dovoljno dokaza za njenu efikasnost u lečenju bilo koje bolesti.
Novinari portala KRIK i RasKRIKavanje se svakog dana trude da saznaju proverene informacije o širenju koronavirusa u Srbiji, a redovno otkrivamo i dezinformacije o ovoj važnoj temi. Zato podrži naš rad, da nastavimo da istražujemo korupciju, kriminal i lažne vesti!