Nastavljajući višednevnu kampanju protiv humanitarne Fondacije „Podrži život", koja prikuplja novac za bolesnu decu, Srpski telegraf tvrdi da se Fondacija kocka s prikupljenim novcem ulažući ga u privatni investicioni fond, te da se ne zna šta je sa 5,5 miliona dinara. U čitavu priču uključio se i ministar zdravlja najavljujući inspekcije, a podneta je i krivična prijava protiv menadžmenta Fondacije. Iz ove organizacije, međutim, Raskrikavanju su dostavili poslednji izveštaj o transakcijama iz investicionog fonda kao dokaz da ne samo da je novac i dalje tu, već su od investiranja prihodovali još pola miliona dinara.
Fondacija je „na tapetu” tabloida od
sredine septembra, kada su između ostalog
Sergeja Trifunovića kao predsednika UO Fondacije optužili da „mulja sa novcem za bolesnu decu”, o čemu je
Raskrikavanje već pisalo.
Srpski telegraf ovih dana iznosi „dokaze” da se u Fondaciji kockaju sa novcem prikupljenim od SMS poruka ulažući ga u privatni Investicioni fond Ilirika.
Antonović navodi da su odabrali da investiraju sa niskim rizikom (moguće je odabrati i umereni odnosno visoki rizik pri dogovaranju investicione politike sa fondom), i to preko ulaganja u državne obveznice.
Upravo zbog vrste ulaganja, prema Antonovićevim rečima, rizik je gotovo zanemarljiv, a u svakom momentu mogu da povuku novac iz fonda u roku od 24 sata.
Sve ovo će sada ipak morati da obrazlažu istražnim organima jer je krivičnu prijavu protiv njih podneo Savet za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije „Transparentnost” iz Trstenika
Maria Spasića.
Ko je Spasić?
Direktor Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije Transparentnost iz Trstenika je, prema podacima iz poslovnog registra, 33-godišnji
Mario Spasić.
Mario Spasić je, inače, prema sopstvenim rečima član Antikoruptivnog tima Ministarstva zdravlja Republike Srbije na čijem je čelu ministar zdravlja, Zlatibor Lončar.
Čest je sagovornik provladinih medija poput Informera, Pinka i narodnog poslanika Srpske napredne stranke Vladimira Đukanovića na televiziji KCN.
Spasić je nedavno bio u žiži javnosti kada je optužio Poverenika za proneveru 15 miliona dinara državnog novca jer mu navodno nisu dostavili informacije o trošenju novca koje je tražio od kancelarije Poverenika, što je
Raskrikavanje ocenilo kao neutemeljeno.
Ubrzo se na to nadovezao i šef poslaničke grupe SNS Aleksandar Martinović optužujući Šabića da je potrošio 1,3 miliona dinara na službena putovanja, nakon čega je vanredna revizorska kontrola,
kako piše list Danas, na Šabićev zahtev, utvrdila da to nije istina.
„Novac ne treba da skuplja prašinu”
Direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima FIMA Invest
Milan Marinković objašnjava za Raskrikavanje da nije ništa neobično da humanitarna organizacija ulaže novac u investicioni fond, te da to predstavlja „upravljanje novcem na odgovoran način” jer on ne treba da „skuplja prašinu”.
„
Ako ste institucija bilo kog tipa, koja na računu ima neki novac, banka vam u realnom vremenu plaća 0 dinara kamate na taj iznos, ali imate alternativne finansijske alate koji vam donose nekakav prihod, na primer - investicioni fondovi”, kaže on.
I banke, kaže, ne drže novac na računu već ga dalje investiraju, te bi bilo suludo optužiti banku da se kocka sa parama deponenata tako što ih daje drugima u formi kredita.
Marinković navodi i da su investicioni fondovi generalno sigurniji od banaka zbog disperzije rizika.
„
Veći je rizik da propadne jedna banka u kojoj držite novac, nego ceo investicioni fond gde je novac plasiran na pet ili deset mesta. U tom slučaju, da jedna banka i propadne ostaje ih devet koje nisu propale”, ističe on.
Marinković dodaje i da je konkretni fond sa kojim Fondacija Podrži život sarađuje “najsigurniji investicioni fond kod nas”, kao i da je ulaganje u državne obveznice upravo jedna od najmanje rizičnih investicija u Republici Srbiji.
„
Bukvalno pozajmljujete novac državi. Rizik je mali, pa je i dobit mala. Neki drugi vidovi investiranja nose veću potencijalnu dobit, ali je i rizik značajno veći”, objašnjava Marinković.