Manipulisanje činjenicama
Izvorni članak objavljen je 27.11.2017. (Informer)
Informer napada N1 “Putinovim zakonom”
13.12.2017. Marija Vučić
Foto: Informer od 27.11.2017.
U Rusiji su nedavno donete dopune zakona po kojima se strani mediji mogu proglasiti stranim agentima. Informeru je to bio povod da ruski zakon “primeni” na Srbiju i napadne TV N1, proglasivši je stranom agenturom - mada se ova televizija ne spominje u novom ruskom zakonu. Tabloid pritom pogrešno konstatuje da je u pitanju “ćerka firma CNN-a”. N1 nije u vlasništvu američke televizije, već ova dva medija imaju ugovor o saradnji.
Važna poruka iz Moskve - Putinov zakon: TV N1 je strana agentura 1
Naslovna strana Informera od 27.11.2017.
Iako se sa naslovnice Informera može protumačiti da “Putinov zakon” specifično definiše N1 kao stranu agenturu, pomenute izmene zakona ne govore ni o jednom mediju konkretno, a pogotovo ne o mediju koji i ne posluje na teritoriji Rusije. Izmene zakona se, naravno, odnose samo na strane medije koji rade na teritoriji Ruske Federacije.
Tek će nedelju dana od Informerovog teksta rusko Ministarstvo pravde objaviti
spisak prvih 9 medija koji se smatraju stranim agentima, među kojima su Glas Amerike i Radio Slobodna Evropa.
Mediji sa ovog spiska moraće da podatke o svojim finansijerima i finansijama učine javnim, kao i da na svojim dokumentima naznačavaju da su strani agenti.
Detaljnija “interpretacija” Putinovog zakona sledi unutar novina u antrfileu teksta koji je naslovljen sa “Putinov zakon: strani mediji kao strani agenti”:
Ako bi se zakon koji je u subotu potpisao ruski predsednik Vladimir Putin doslovno preslikao na situaciju u Srbiji, prva na udaru bila bi američka televizija N1. 2
2
N1 nije jedini medij koji radi i emituje svoj program na teritoriji Republike Srbije, a koji je u vlasništvu stranih kompanija.
Od televizija sa nacionalnom frekvencijom, osim javnog servisa, u domaćem vlasništvu su Happy i TV Pink, dok je u vlasničkoj strukturi TV.O2 (bivši B92) grčka kompanija Antenna, koja je istovremeno i vlasnik TV Prva.
Od štampanih medija, i dalje je netransparentno vlasništvo Večernjih novosti i Politike, ali prema raspoloživim podacima njih delimično poseduju strane kompanije.
Podjednake udele u vlasništvu Politike imaju Politika AD (u većinskom posedu države) i kompanija East Media Group, registrovana u Rusiji, čiji je vlasnik nepoznat.
U vlasničkoj strukturi Večernjih novosti su država Srbija, dve firme registrovane u Austriji i jedna na Kipru koje zajedno imaju dve trećine vlasničkog udela.
Događajima u Srbiji se bave i mnogi portali čiji su izdavači u stranom vlasništvu, između ostalih i Glas Amerike i Radio Slobodna Evropa, koje finansira američka Vlada, kao i nemački sajt Dojče Vele.
Osim medija čije je vlasništvo na tlu Zapadne Evrope i Sjedinjenih Američkih Država, tu je i ruski Sputnik, koji bi, ako bismo logikom Informera “primenjivali” Putinov zakon ovde, takođe mogao da bude “prvi na udaru” kao “strana agentura”.
Taj regionalni medij je ćerka-firma američkog Si-En-Ena i ima centre u Beogradu, Sarajevu i Zagrebu. 3
3
N1 je ekskluzivni partner CNN-a za Balkan, ali prema dostupnim zvaničnim podacima nije u vlasničkoj vezi sa ovim američkim medijem.
Kako se može pročitati na sajtu CNN-a, ugovor o saradnji je potpisan septembra 2013. godine, pre nego što je N1 kod nas pokrenut, a saradnja podrazumeva da N1 dobija ekskluzivni pristup video sadržajima i vestima CNN-a koje može da prenosi u Srbiji, Hrvatskoj i BiH, a i N1 sa druge strane ustupa svoje sadržaje CNN-u. Takođe, ova američka medijska kompanija pruža podršku TV N1 u smislu ekspertize, treninga i operativne podrške u svim aspektima proizvodnje vesti.