Zamislite da odete u banku i podignete kredit kako biste vratili dugove za struju i grejanje, a onda okruženju ispričate da je banka u stvari odlučila da investira u vas jer vas je prepoznala kao klijenta od poverenja, tako da čitavu tu stvar zapravo prikažete kao svoj uspeh. Otprilike tako bi se moglo opisati izveštavanje prorežimskih medija o tome da je državni Telekom emitovanjem obveznica prikupio od investitora 900 miliona dolara. To zapravo znači da se zadužio da bi od tih para između ostalog refinansirao postojeće dugove, ali to tabloidi ne spominju, već navode da su „investitori Telekomu nudili milijarde” i da je ovo veliki uspeh državne kompanije.
Mladen Petković, bivši direktor državnih fabrika oružja Krušik i Zastava oružje, navodno je uhapšen 19. septembra u Kirgistanu, prema informacijama portala Radar. Vest je bila skrivana od javnosti mesec dana, a još uvek se ne znaju nikakvi zvanični detalji – najpre zašto je uhapšen zajedno sa još jednim profesorom Beogradskog univerziteta. Nakon što je Radar objavio detalje o Petkovićevoj povezanosti sa SNS-om i njegovoj ulozi kao funkcionera u opštini Zemun i srpskim fabrikama oružja, portal Republika je Petkovića označio kao „Đilasovog čoveka” u pokušaju da ga distancira od SNS-a. Ni u jednom delu teksta Republike, dugogodišnji saradnik vlasti, Mladen Petković nije povezan sa vladajućom partijom, niti sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Prorežimski tabloidi poput Informera, Alo-a i Srpskog telegrafa su oduševljeno dočekali rezultate popisa u Crnoj Gori, jer se ispostavilo da je od 2011. porastao broj građana koji se izjašnjavaju kao Srbi. Taj broj je veći za oko 4 procentna poena u odnosu na ukupnu populaciju (udeo Srba se povećao sa oko 29 odsto na oko 33 odsto), ali su oni manipulativno iskoristili drugu računicu kako bi povećanje delovalo veće. Navodi se da je broj Srba porastao za 15 posto i sugeriše u duhu velikosrpskih pretenzija da se „Crna Gora vraća korenima”, čime se praktično negira njen suverenitet.
Preksinoć je u Loznici ubijen jedаn policajac, dok je drugi teško rаnjen prilikom kontrole vozilа nа punktu u Lipničkom Šoru. Prvobitno se sumnjalo da je počinilac Artan Hajrizi, ali se ispostavilo da je verovatno došlo do zloupotrebe identiteta i da je osumnjičen njegov brat Faton Hajrizi, odbegli zatvorenik sa Kosova. Na današnjoj naslovnoj strani tabloid Srpski telegraf, bez dokaza, optužio je premijera Kosova Aljbina Kurtija da je poslao „teroristu u Srbiju kako bi napravio haos”. Napadač je u međuvremenu ubijen u oružanom sukobu sa policijom.
Na naslovnoj strani Srpskog telegrafa kao udarna vest u prošli petak našlo se navodno istraživanje američkog univerziteta Harvard – „Šokantno istraživanje Harvarda; Vanzemaljci su odavno među nama”. Međutim, stvarnost nije toliko dramatična, pošto autori istraživanja koje Srpski telegraf prenosi već na početku rada napominju da je hipoteza kojom pokušavaju objasniti neidentifikovane vazdušne fenomene „najverovatnije netačna”, ali smatraju da je treba razmotriti. Takođe, u radu postoji jasna ograda od Univerziteta Harvard i napomena da je tekst „spekulativni misaoni rad koji odražava lične interese i ideje autora”.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |