„Imam rak u terminalnoj fazi i znam da ću uskoro da umrem. Želim da priznam svoje grehe pred bogom i ljudima kojima sam nanela štetu. Nemam više šta da krijem, zamenila sam oko pet hiljada beba“, prenose brojni srpski mediji priznanje medicinske sestre iz Zambije koja je rekla da je to učinila iz zabave. Dok se broj deljenja ovog članka na društvenim mrežama meri u hiljadama, Veće medicinskih sestara Zambije kaže da ova sestra ne postoji niti je ikada radila u Univerzitetskoj bolnici te zemlje.
Ono što bi inače trebalo da bude rutinska policijska akcija - hapšenje zbog paketa droge - domaći mediji predstavljaju kao „spekakularno". Naime, u subotu su uhvaćeni članovi narko-klana „Amerika“ prilikom primopredaje dva kila heroina kojeg je sakrivenog u daskama jedan od njih doneo u Beograd autobusom sa bugarske granice. Tabloidi su se u ponedeljak utrkivali ko će više dati na značaju ovom događaju, a Blic je na naslovnici ustvrdio da je „pao najveći kriminalni klan u Srbiji“, iako je odmah nakon hapšenja Tužilaštvo za organizovani kriminal odustalo od slučaja i prepustilo ga Višem javnom tužilaštvu.
Ministar prosvete Mladen Šarčević demantovao je za Raskrikavanje da će od roditelja biti oduzimana deca koja ne budu vakcinisana do 1. septembra ove godine. Brojni domaći mediji su juče preneli da je Šarćević kao krajnju kaznu za neodgovorne roditelje najavio i „izuzeće iz porodice“ a kao izvor navode njegov intervju za Radio Beograd. Međutim, radi se o tome da su mediji pogrešno interpretirali taj deo intervjua, jer je i sam Šarčević u njemu bio prilično neprecizan.
Bez obzira što video snimci sa subotnjih protesta dokazuju drugačije, današnja štampa nastavlja sa tvrdnjama da je u subotu na protestima „1 od 5 miliona“ pretučen jedan čovek. Tako Kurir tvrdi da su šezdesetogodišnjaku Ljubiši Gojkoviću konstatovane lakše telesne povrede nakon što su ga demonstranti pretukli u subotu na protestima u Beogradu. On to i sam tvrdi, najavljujući i krivične prijave. Iz Hitne pomoći, međutim, navode da nemaju podatke da je neko potražio medicinsku pomoć nakon tog događaja.
Prema oceni Grupe država protiv korupcije (GRECO), Srbija je ostvarila izvestan napredak u sprečavanju korupcije među tužiocima, sudijama i poslanicima, ali i dalje nije u potpunosti primenila nijednu od trinaest preporuka koje je ovo telo Saveta Evrope donelo još 2015. godine. O tome da već četvrtu godinu Srbija ne uspeva da implementira nijednu preporuku, nije bilo reči u tekstu Alo-a koji je entuzijastično naslovljen sa „GREKO zaključio da je Srbija na dobrom putu: Što pre doneti izmene Ustava“.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |